چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶

هشدار وزارت بهداشت درباره کاهش نرخ رشد جمعیت

 رئیس مرکز سلامت و خانواده وزارت بهداشت گفت: رشد جمعیت […]

 رئیس مرکز سلامت و خانواده وزارت بهداشت گفت: رشد جمعیت کشور در زمان حاضر به ۸. ۱درصد و زیر نرخ جانشینی رسیده که این موضوع تهدید جدی جمعیتی برای کشور است.
به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، محمد اسماعیل‌مطلق افزود: برای حفظ سطح جانشینی جمعیت باید حداقل رشد جمعیت کشور ما ۱. ۲درصد باشد اما اکنون با نرخ جمعیت ۸. ۱ درصدی مواجهیم که با ادامه این روند تا ۳۰سال آینده رشد جمعیت کشور منفی می‌شود و کشور سالمندی خواهیم شد. مطلق گفت: در سال ۹۳ یک‌میلیون و۷۳۰هزار بارداری در کشور داشتیم که یک‌میلیون و ۵۴۰هزار مورد آن به فرزندآوری منجر شد اما بقیه موارد- ۱۹۰هزار مورد – با سقط جنین همراه بود. با توجه به استانداردهای جهانی هر نوزادی که متولد می‌شود باید امید داشته باشد که ۸۵سال عمر کند که در زمان حاضر نیز کشورهایی همچون ژاپن و کره به این استاندارد رسیده‌اند اما در کشور ما سن امید به زندگی در زنان ۷۴ و در مردان ۸. ۷۲سال است.

مطلق گفت: براساس آمارهای موجود اکنون میزان مرگ و میر در کشور ۱۰در هزار تولد زنده است که باید تا آخر برنامه ششم به ۷‌در هزار تولد زنده برسد که کار بسیار سختی است و براساس استاندارد سازمان بهداشت جهانی میزان مرگ و میر نوزادان تا سال۲۰۳۰ باید به صفر برسد.

مطلق اضافه کرد: میزان مرگ‌و‌میر کودکان زیر یک سال نیز در کشور ما اکنون ۴. ۱۷در هزار تولد زنده و برای کودکان زیر ۵ سال ۱۵در هزار تولد زنده است که باید تا سال ۲۰۳۰ این میزان نیز به صفر برسد.
رئیس مرکز سلامت جمعیت خانواده وزارت بهداشت اضافه کرد: شاخص مهم دیگر کاهش میزان مرگ مادران است که براساس آمار بهداشت جهانی این میزان در کشور ما ۲۳ در یکصد‌هزار تولد زنده است که ما این آمار را قبول نداریم. آمار ملی ما نشان می‌دهد که میزان مرگ‌ومیر مادران در کشور ما ۱۹در یکصد هزار تولد زنده است. همچنین برنامه‌ریزی ما به‌نحوی است که تا پایان برنامه ششم این شاخص به زیر ۱۵در یکصد هزار تولد زنده برسد.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد