سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶

قصه های جزیره یا جاده ی آونلی

رمان “جاده ی آونلی” که در ایران با سریال تلویزیونی “قصه های جزیره” شناخته شده، از آثار ال ام مونتگمریست که چون بقیه رمان هایش در حد شاهکار زیبا  آفریده شده است.

فاطمه قاسم آبادی/

 

جاده ی آونلی داستان دختر بچه ای ۱۰ ساله، به نام سارا استنلی است. سارا از خانواده ای ثروتمند در مونترال است. پس از مرگ مادر سارا، پدر سارا ، وی را به آونلی می فرستد تا خاله هایش، هتی و اولویا کینگ، از او مراقبت کنند و سارا کمتر نبود مادرش را حس کند.

رمان جاده ی آونلی با آمدن سارا به زندگی بی شیله پیله و ساده روستایی آونلی آغاز می شود. پا گذاشتن سارا از دنیای مرفه و پر زرق و برق مونترال به روستای آونلی و دیدار سارا با خویشاوندانش و خانواده جوان کینگ ها ،  قصه های زیبا و دلنشینی را رقم می زند…

 

قصه های جزیره در ایران

در کشور ما قبل از این که رمان “جاده ی آونلی” به فارسی ترجمه شود مردم با دیدن سریالی که در ایران با نام” قصه های جزیره” شهرت پیدا کرد، با این مجموعه آشنا شدند.

 قصه‌های جزیره با نام اصلی جاده‌ای به آونلی  یک سریال پربیننده و مشهور به شمار می‌رود. این مجموعه چندین سال بر روی کانال‌های کانادا و ۱۶۰ کشور پخش می‌شده و پر طرفدارترین مجموعه در کانادا به شمار می‌رفته است.

 کارگردان قصه‌های جزیره «کوین سالیوان» پس از ساخت «آنه از گرینگیبلز» که در ایران با نام “رویای سبز” پخش شد تصمیم به ساخت مجموعه‌ای دیگر می‌گیرد و با الهام از داستان‌های «لوسی ماد مونتگمری» نویسنده و کارگردان چنین داستان‌ها و مجموعه‌های جذابی، این مجموعه را کارگردانی می‌کند.

 

داستان اصلی

داستان اصلی رمان حول زندگی دختری به نام سارا می گردد و این زندگی به زندگی «خانواده کینگ» در اوایل قرن بیستم می‌پیوندد و داستان بر روی دختری بنام سارا استنلی  که به این شهر نقل مکان کرده و در کنار آنها زندگی می‌کند، می‌چرخد و با مشکلاتی همچون رفتارهای ارباب منشی و مغرورانه فلسیتی کینگ و رفتار موذیانه فلیکس روبرو می‌شود.

سارا در خانه خاله بزرگش هتی کینگ  بزرگ می‌شود و برای تحصیل به دانشگاه رفته و برای ازدواج دوباره به آونلی دهکده‌ای که در آن بزرگ شده، باز می‌گردد.

 

شخصیت پردازی های قدرتمند

هتی کینگ یا عمه هتی: معلم معقول، جدی و میانسال مدرسه آونلئا. او به همراه خواهرش اولیویا و خواهرزاده اش سارا در رزکوتیج زندگی می کند. عمه هتی درست است که بسیار قانون مند و گاهی سختگیر، مستبد و لجوج است ولی به موقع می تواند بسیار مهربان و انعطاف پذیر باشد و یکی از مهم ترین شخصیت های داستان است .

عمه هتی وقتی که سارا با دایه اش در اروپاست، سرپرستی دیوی و دورا، دوقلوهای خانم لیند را قبول می کند.

سارا استنلی:  دختر ۱۱ ساله ماجراجویی که به زندگی مرفه در مونترال عادت کرده، یاد می گیرد که خودش را با زندگی ساده تر در آونلئ وفق دهد.

او که دختری جسور و نترس است در طول داستان در سرنوشت بیشتر شخصیت ها اثر می گذارد و حضورش جذابیت بسیار زیادی را در داستان به وجود می آورد.

سارا وقتی که او به آونلی می رسد با خاله های مجردش هتی و اولیویا زندگی می کند. بعدها سارا با دایه اش به اروپا سفر می کند.

اولیویا کینگ : خاله مهربانتر و جوانتر سارا، دختری که کمی سر به هواست و سردرگم، منتها در نهایت مسیر زندگی اش را پیدا می کند . او بعداً با جاسپر دیل ازدواج می کند و رزکوتیج را ترک می کند.

 اولیویا پیش از ازدواج، به عنوان گزارشگر برای روزنامه محلی کار می کند. در جریان همین کار است که اولیویا و جاسپر دیل به هم نزدیک می شوند، چرا که جاسپر عکاس مطالب اولیویا است. جاسپر و اولیویا صاحب یک بچه به نام مونتگومری هم می شوند.

آلک کینگ: آلک برادر هتی و اولیویا و دایی سارا است. او کشاورز است و با خانواده اش در همسایگی رزکوتیج در مزرعه کینگ زندگی می کنند.

شخصیت الک به عنوان یک پدر مهربان، برادری مسئول و همسری شایسته، در طول داستان در خیلی از مواقع روی دیگر شخصیت ها اثر مثبت می گذارد.

ژانت کینگ:همسر الک کینگ است. او در داستان به عنوان مادر فیلیسیتی و فیلیکس شناخته می شود. ژانت زنی خانه دار، مدیر و سخت کوش است.

فیلیسیتی کینگ : دختر ۱۳ ساله آلک و ژانت. او اغلب وظایفش را به عنوان دختر بزرگ خانواده انجام نمی دهد و خود را برتر از خواهر و برادر و دخترعمه اش، سارا احساس می کند.

 او در طول سریال چند بار تصمیم به ازدواج می گیرد اما در پایان با گاس پایک ازدواج می کند. فیلیسیتی در طول سریال می خواهد دکتر شود و در انتها پرورشگاه آونلی را راه می اندازد.

فیلیکس کینگ: پسر ده ساله آلک و ژانت. او بچه بازیگوشی است که اغلب به دردسر می افتد. شخصیت فیلیکس بسیار دوست داشتنی و باورپذیر است و همیشه حضورش به معنی دردسر جدید است!

سیسیلی کینگ: تغییر بازیگر زمانی رخ داد که سیسیلی به سل مبتلا شد و به آسایشگاهی در ایالات متحده رفت. او بیش از برادرش فیلیکس به کار در مزرعه علاقه مند است.

گاس پایک: جوان خانه به دوشی که به مرور احترام و توجه اهالی شهر را جلب می کند. (فصل های ۲ تا ۵) گاس، ملوان هم هست. او مدتی آونلئا را ترک می کند تا پدر و مادرش را که حدس می زند مرده اند، پیدا کند. پس از وقوع یک گردباد بزرگ، همه تصور می کنند که گاس مرده است اما فیلیسیتی و هتی، او را در ساحل شرقی آمریکا می یابند. گاس کور شده و فیلیسیتی و هتی او را برای عمل جراحی به کانادا می آورند تا بینایی اش را بازیابد. پس از انجام جراحی، گاس و فیلیسیتی با هم ازدواج می کنند.

جاسپر دیل: جاسپر عکاس و مخترعی خجالتی است که لکنت هم دارد. او با اولیویا ازدواج می کند.

رمان  جاده ی آونلی رمان بسیار زیبا و جذابی است که مخاطب با خواندنش می تواند داستان های بسیار زیبایی را در یک محیط سالم و خانوادگی تجربه کند.

قلم ال ام مونتگمری هم مانند دیگر کارهای نویسنده مثل همیشه شاهکاری آفریده است که نمی توان از خواندنش صرف نظر کرد.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد