زنان هنوز با خلاهای قانونی در محیط کار و اشتغال مواجه هستند

معاون رئیس جمهوری در امور زنان با بیان اینکه زنان هنوز با خلاهای قانونی در حوزه کار و اشتغال مواجه هستند، تاکید کرد: در صورتی که تضمینی برای آنها نباشد، همواره با مشکلات زیادی در اشتغال مواجه خواهند بود.

0

به گزارش به دخت به نقل از قدس آنلاین، شهیندخت مولاوردی در دومین روز از هفته کارگر در آیین بزرگداشت مقام زن با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل این وزارتخانه، افزود: مردم ایران روزهای سختی را پشت سر گذاشته اند؛ از دوران جنگ گرفته تا سازندگی و تحریم ها اما با همه این دشواری ها، همواره نقش خود را در توسعه کشور حفظ کرده اند.
وی با یادآوری دغدغه های زنان شاغل نسبت به مردان گفت: زنان همواره در شرایط دشوارتری به لحاظ دغدغه فرزندآوری، دستمزد کمتر از مردان و نبود امنیت شغلی مواجه بوده اند. مرخصی زایمان همواره یکی از نگرانی های زنان است که پس از گذران این دوران آیا براحتی می توانند به سرکار خود بازگردند یا نه؟
مولاوردی یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع اشتغال باید موانع اشتغال برای زنان برداشته شود این در حالی است که بخش عمده ای از زنان در اقتصاد غیررسمی فعالند که در آمارهای رسمی جای ندارد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان ادامه داد: مشکلات زنان در مشاغل غیررسمی بیشتر از دیگر زنان است؛ در واقع در کنار دستمزد پایین، بسیاری از زنان با نبود امنیت شغلی مواجه اند.
وی با بیان اینکه هم اکنون با مشکلات مزمن اقتصادی مواجه ایم و نمی توانیم از این وضعیت اظهار رضایت کنیم، افزود: پس از توافق هسته ای در سال پایانی دولت یازدهم، یکی از اصلی ترین آثار دوران پسا تحریم را شاهد خواهیم بود.
ملاوردی تاکید کرد: با رشد و توسعه سرمایه گذاری و ایجاد رونق اقتصادی، منتفعان اصلی از این تغییرات، زنان کارگر خواهند بود.
وی با یادآوری گزارش سازمان بین المللی کار درباره «اطلس آمار اشتغال» گفت: باوجود دستاوردهای مختلف در کشورهای جهان برای زنان، هنوز با شکاف عمیقی در زمینه اشتغال زنان نسبت به مردان مواجه ایم به طوری که نسبت سهم اشتغال مردان به زنان از ۳٫۱۳ به ۳٫۶۳ درصد رسیده است.
وی ابراز امیدواری کرد، در سال ۹۵ شاخص های اقتصادی رو به بهبود رود به طوری که با اقدامات انجام شده از سوی دولت تدبیر و امید، سال خوشه چینی برای مردم رقم بخورد.
معاون رئیس جمهوری همچنین با یادآوری گزارشی که درباره زنان انجام شده است، گفت: در این گزارش از ۹ استان کشور با حجم جامعه آماری ۲۰۹۰ نفر، سه مطالبه عمده زنان «رفع تبعیض و نابرابری، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری و در نهایت ایجاد امنیت» بوده است.
وی با یادآوری بسته توان افزایی زنان که بر اساس موضوع حمایت اجتماعی زنان تنظیم شده است، گفت: گروه های مختلف زنان شامل معلول، سالمند، خود سرپرست و بدسرپرست، زنان خانه دار، دانشجویان و فارغ التحصیلان زنان دانشگاهی در این سند حمایتی تحت پوشش قرار می گیرند.
ملاوردی افزود: در چند ماه گذشته اقدامات حمایتی خوبی در خصوص زنان انجام شده است؛ همچنین در برنامه ششم توسعه که در حال تصویب در مجلس است، به موضوع حمایت از زنان توجه ویژه ای شده است.
وی با بیان اینکه سند سیاستی حمایت از زنان تنظیم و در حال تکمیل شدن است، ابراز امیدواری کرد موضوع اشتغال زنان در این سند در شورای عالی اشتغال به نتیجه برسد.
معاون رئیس جمهوری گفت: امتیازاتی که برای زنان در این سند در نظر گرفته شده است توازن در زندگی خانوادگی و اجتماعی آنان ایجاد خواهد کرد.

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده