زنان عربستانی نخستین بار کاندیداتوری در انتخابات را تجربه می‌کنند

0

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، برای نخستین بار در تاریخ عربستان، زنان این کشور به عنوان کاندیدای انتخابات ثبت نام کردند.
زنان عربستان از امروز(یکشنبه) برای نخستین بار به عنوان کاندیدای رقابت در انتخابات شهرداری‌ها ثبت نام کردند.

اوایل ماه جاری میلادی زنان عربستان برای نخستین بار در تاریخ این کشور شروع به ثبت نام به عنوان رای‌دهنده برای این انتخابات در مراکزی که همه پرسنل آن زن بودند کردند.

ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان در سال ۲۰۱۱ به زنان این کشور حق رای دادن و کاندیداتوری در انتخابات محلی سال جاری در این کشور را داد. این برای نخستین بار در تاریخ عربستان است که زنان این کشور حق رای دادن و کاندیداتوری در انتخابات را پیدا می کنند.

روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات، اوایل ماه جاری میلادی گزارش داد، حدود ۲۰۰ زن عربستانی تمایل خود برای کاندیداتوری در انتخابات محلی ۱۲ دسامبر این کشور را ابراز کرده اند.

فرآیند ثبت کاندیداهای انتخابات شهرداری‌های عبرستان قرار است تا ۱۷ سپتامبر طول بکشد و فرآیند ثبت نام رای دهندگان نیز تا ۱۴ سپتامبر طول می کشد.

از مجموع ۱۲۶۳ پایگاه رای گیری در نظر گرفته شده برای این انتخابات ۴۲۴ پایگاه مختص به رای‌دهندگان زن است.

امل محمد، زن ۳۵ ساله‌ای که در شهر جده به عنوان رای‌دهنده ثبت‌نام کرد گفت: من بسیار از این که می توانم در این تجربه جدید شرکت کنم هیجان‌زده هستم.

ملک عبدالله که ماه ژانویه سال جاری میلادی درگذشت، در سال ۲۰۰۵ هنگامی که ولیعهد بود انتخابات شهرداری‌ها را در عربستان پایه‌گذاری کرد.

در انتخابات امسال، دو سوم از اعضای شوراهای شهر ها با رای انتخاب شده و بقیه آنها نیز توسط مقام‌ها تعیین خواهند شد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده