پنج شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶

تشریح جایگاه زنان در جمهوری اسلامی ایران در اجلاس شورای حقوق بشر

هیئت حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران که به سرپرستی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر کشورمان برای حضور در سی و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو به سر می برد، با رییس دفاتر زنان دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش به دخت به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، غریب آبادی، در این دیدار اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران الهام گرفته از دین مبین اسلام، اهمیت وافری برای زنان قائل است و در این زمینه بعد از انقلاب اسلامی، به پیشرفت های عظیمی نیز نائل شده است.

وی ضمن اشاره به جایگاه زنان در قوانین و ساختارهای موجود برای حمایت و ارتقای حقوق آنان، دستاوردها در حوزه زنان در بخش های آموزش، آموزش، بهداشت، اقتصاد، سیاست و مدیریت، فرهنگ و ورزش را تشریح کرد.

غریب آبادی

بخشی از اظهارت وی به شرح زیر است:

– برابر اصل بیستم قانون اساسی همه افراد ملت اعم از زن و مرد در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برخوردارند.

– در سال ۱۳۵۵ تفاوت ۲۳.۴ درصدی بین میزان باسوادی زنان با مردان وجود دارد. در سال ۱۳۸۵ این تفاوت به ۸.۳ درصد و در ۱۳۹۴ نیز به ۵.۵ درصد رسید.

– درصد دانش آموزان دختر نسبت به پسر از ۳۹.۸۹ درصد در سال ۱۳۶۰ به ۴۸.۳۷ درصد در ۱۳۹۳ رسیده است.۱۱۳ هزار و ۹۸۲ مدرسه دختران با ۶ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۸۸۵ دانش آموز در کشور فعال هستند.

– درصد دانشجویان دختر نسبت به پسر از ۲۸.۱۸ درصد در سال ۱۳۷۱ به ۴۷.۳ درصد در سال ۱۳۹۴ رسید. درصد زنان عضو هیئت علمی دانشگاه­ها نیز از ۹.۵ در سال ۱۳۴۵ به ۱۸.۱ در سال ۱۳۸۴ و ۲۸.۶ درصد در سال ۱۳۹۳ افزایش یافت.

– شاخص امید به زندگی زنان در جمهوری اسلامی ایران بهبود چشمگیری داشته است. این شاخص از حدود ۶۳ سال در سال ۱۳۷۰ به بیش از ۷۴ سال در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

– جمهوری اسلامی ایران توانسته است به کاهش ۷۵ درصدی شاخص مرگ مادران بر اثر عوارض ناشی از بارداری و زایمان دست یابد. این شاخص از میزان ۹۱ مورد مرگ مادران در هر صد هزار تولد زنده در سال ۱۳۶۷، به حدود ۱۸.۹ مورد مرگ در هر صدهزار تولد زنده در سال ۱۳۹۳ کاهش یافته است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی حدود ۱۰ کشور قبل از سال ۲۰۱۵ به هدف پنجم توسعه هزاره رسیده اند که یکی از آن ها ایران است.

– تا پایان سال ۱۳۹۳ تعداد ۶۷۰۰۰ نفر پرستار زن، ۷۷۰۰ ماما و ۷۳۵۰ نفر متخصص و فوق تخصص زن مشغول به فعالیت بوده‌اند.

– مقایسۀ نرخ مشارکت زنان و مردان در اقتصاد ایران نشان می‌دهد در سال ۱۳۷۵ مشارکت مردان تقریباً ۶ برابر زنان بوده که در سال‌های اخیر به ۵/۴ برابر رسیده است‌.‌ بررسی نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که در ۲۰ سال اخیر نرخ فعالیت اقتصادی زنان از ۹.۱ درص در سال ۱۳۷۵ به ۸/۱۳ درصد در سال ۱۳۹۴ رسیده است. موانع قانونی و حقوقی برای اشتغال زنان در ایران وجود ندارد و به نظر می‌رسد این مسأله نشأت گرفته از بازار کار و روحیات زنان است.

– حضور زنان در مشاغل بخش خصوصی افزایش یافته، به طوری که سهم زنان از مشاغل بخش خصوصی از ۱۴.۶ درصد در سال ۱۳۷۴ به ۷۲.۸ درصد در سال ۱۳۹۱ افزایش یافته است.

– در سال ۱۳۹۴ از کل معلمان و کارکنان آموزش و پرورش (۹۵۵ هزار و ۳۹۷)، ۵۱۴ هزار و ۶۶ نفر زن بوده­‌اند.

– تا سال ۱۳۹۴ تعداد کارآفرینان زن ۹۸۰۰۱ نفر شامل ۴۰۵۳۴ زن عضو هیئت مدیره و ۲۱۶۲۷ زن بازرس است. تا پایان سال ۱۳۹۳ همچنین ۱۰۷۱۴ شرکت تعاونی زنان با عضویت ۱۷۹۳۸۸ نفر و ایجاد ۱۱۶۷۴۹ فرصت شغلی در کشور در حال فعالیت بودند. از ابتدای سال ۱۳۹۴ تاکنون نیز تعداد ۴۵۱ شرکت تعاونی زنان با عضویت ۳۶۶۲ نفر و ایجاد ۵۴۴۲ فرصت شغلی در کشور تشکیل شده است.

– در دوره ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران، یک زن به عنوان وزیر منصوب ‌و همزمان ۵ زن در هیأت دولت در مناصب مختلف از جمله معاون رئیس جمهور حضور یافتند. در دوره ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ نیز ۳ زن به عنوان اعضای هیأت دولت منصوب شدند. در دوره جدید -که از ۱۳۹۲ آغاز شده است- نیز سه زن در سمت معاونین رئیس جمهور در هیأت دولت حضور دارند و در سال ۱۳۹۴یک زن به عنوان سفیر منصوب شد.

– در تمام دستگاه‌های اجـرایی در سطح وزارتخانه‌ها و اسـتا‌ن‌ها (اعم از اسـتانداری و فرمانداری‌ها)، صدا و سیما و نیروهای مسلح، پست مشاور یا مدیرکل امور بانوان پیش بینی شده است.

– سهم زنان در کرسی­‌های مجلس شورای اسلامی در طول دوره اول تا نهم انتخابات مجلس، ۴۵۰ درصد افزایش یافته است. نرخ نامزدی برای انتخابات مجلس نیز رشدی معادل ۴۰۰ درصد از دوره اول تا دوره نهم داشته است. در مجلس نهم، تعداد نمایندگان زن ۹ نفر است. در مجلس دهم نیز در دور اول چهارده زن انتخاب شدند.

– نرخ رشد اعضاء زن شورای اسلامی شهر و روستا طی سالهای ۱۳۹۲-۱۳۷۶ برابر با ۴۵۰ درصد بوده است و در سال ۱۳۹۳ به ۶۰۹۶ نفر رسید. از ۱۳۹۳ نیز ۱۵۴۴ زن به عنوان دهیار مشغول به فعالیت هستند. این میزان در سال ۱۳۸۴، ۱۵۰ نفر بود که رشدی معادل ۱۰۰۰ درصد را نشان می‌دهد.

– سهم مدیران زن از کل شاغلین زن از ۱۶/۰ درصد در سال ۶۵ به ۲.۳۲ درصد در سال ۹۰ رسید.

– تعداد متخصصان زن طی سال‌های ۱۳۹۰-۱۳۷۵ با افزایش ۳۱۷ هزار نفر، از ۴۹۴ هزار نفر به ۸۱۱ هزار نفر رسیده است. تعداد متخصصان مرد در این دوره ۲۲۶ هزار نفر افزایش یافته است.

– قریب به ۷۲۰۰ نفر از کارکنان نیروی انتظامی را زنان شامل می‌شوند.

– بیش از ۸۰۰ قاضی زن نیز در دستگاه قضایی فعالیت می‌کنند.

– تا سال ۱۳۹۲، تعداد زنان شاغل در سازمان صداوسیما ۹۱۳۲ نفر بوده است. تعداد زنان مدیر سازمان ۱۴۳ نفر، مجریان زن ۲۶۳ نفر، تهیه کنندگان زن ۲۶۴ نفر و کارگردانان زن ۹۱ نفر بوده‌اند.

– ۱۷حزب و تشکل سیاسی زنان نیز در کشور فعالیت دارند.

– در حوزه ورزش در رده قهرمانی، تعداد ۸۸۵ هزار و ۵۱۵ ورزشکار زن سازمان­‌یافته وجود دارند و هم­چنین تعداد مربیان و داوران زن نیز ۱۱۷ هزار و ۷۸ نفر برآورد شده است. کسب ۲۱۷ مدال در رشته های مختلف توسط دختران و زنان در حوزه های ورزشی قابل ذکر است.

– زنان در انتشار نشریات و کتب سهم به‌سزایی دارند و مدیر مسئول، سردبیری و صاحب امتیاز نشریات بسیاری را برعهده دارند. زنان بسیاری نیز در حرفه‌های خبرنگاری، روزنامه‌نگاری و گزارشگری مشغول به فعالیت هستند. در سال ۱۳۹۴ بیش از ۳۰۰ کتاب در موضوع زنان و خانواده منتشر شده است. این تعداد از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۴ افزون بر ۶۸۸۳ عنوان است.

– از ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۴، تعداد ۴۲۰۹۲ مؤلف و ۱۴۸۸۱ مترجم زن و ۲۵۳۷ زن ناشر فعالیت داشته­اند. زنان در جشنواره های فرهنگی کتاب نیز همواره حضور فعالی داشته و آثار مختلف آنان نیز برگزیده شده است؛ از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۹۳ ۶۹ اثر برگزیده و ۱۲۴ اثر شایسته تقدیر داشتند.

در ادامه این دیدار نیز اعضای قضایی هیات، رویکرد نظام قضایی به زنان و فراهم کردن تسهیلات لازم برای حمایت از آنان را تشریح کردند.

رییس دفتر زنان دفتر کمیسر عالی حقوق بشر نیز از اینکه حقوق زنان در جمهوری اسلامی ایران از اولویت برخوردار است، ابراز خرسندی کرد و افزود: مطالب ارائه شده حاکی از پیشرفت‌های قابل توجه حضور زنان در عرصه‌های مختلف زندگی در سه دهه گذشته است.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد