شعری در وصف امام حسین (ع) به خط مقام معظم رهبری

صفحه انتشارات انقلاب اسلامی در فضای مجازی همزمان با میلاد مبارک سومین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، بیتی از محتشم کاشانی را به خط رهبر معظم انقلاب منتشر کرد.

0

صفحه انتشارات انقلاب اسلامی در فضای مجازی همزمان با میلاد مبارک حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)، بیتی معروف از محتشم کاشانی در وصف حضرت سیدالشهدا(ع) را با دستخط رهبر معظم انقلاب منتشر کرد.

شعر , شعر آیینی , امام حسین (ع) , انتشارات انقلاب اسلامی ,

این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست
این چه شمعی است که جان‌ها همه پروانه اوست

هر کجا می‌نگرم رنگ رخش جلوه‌گر است
هر کجا می‌گذرم جلوه مستانه اوست …

آثار محتشم کاشانی به ویژه ترکیب‌بند مشهور او، به عنوان مشهورترین شعر آیینی شعر فارسی، پیوسته مورد توجه شاعران فارسی‌زبان و دلباختگان حضرت سیدالشهدا (ع) بوده است. این سوگنامه اثری بیش از یک شعر بر فرهنگ و زبان ما نهاده است.

محتشم به خوبی از میراث گذشتگان خود جهت پرداخت این منظومه زیبا و ایجاد مضامین و ساخت شکل و قالب بهره برده است و با هوشمندی و اخلاص شعری سروده که در اوج مراثی مذهبی فارسی قرار گرفته است.

شعر محتشم نه بدیع است و نه خلاقانه بلکه او سعی کرده ترکیبی از محاسن اشعار گذشتگان را در این قالب بریزد و حقیقتاً در این کار ظرافت به خرج داده است؛ البته از عنایت الهی و توجه ذوات پاک معصومین در مقبولیت این اثر نمی‌توان به سادگی گذشت. آثار ماندگار او نشان می‌دهد که هیچ اثر فاخر هنری به خصوص در عرصه ادبیات بدون بهره بردن از آثار شاخص گذشتگان به وجود نمی‌آید و هر نوع ادبی در حیات سبکی خود در نقطه‌ای به اوج می‌رسد و الگوی دیگران قرار می‌گیرد اما هیچ‌گاه آوازه دوران اوج آن تکرار نمی‌شود.

 

انتهای متن/ منبع:خبرگزاری تسنیم

درج نظر