پیامک حفظ حجاب استرس‌زا است یا غم تنگدستی برای ازدواج؟

آقای همتی اگر مخالف رعایت حکم الهی حجاب و نگران ریزش آرایتان نیستید صریحاً در تلویزیون بگویید که به لزوم حفظ حجاب اسلامی بانوان در جامعه معتقدید.

0

در خلال برگزاری مناظره فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ضعف مفرط طراحان سؤالات مناظره در طرح پرسش‌های فرهنگی سبب شد تا 2 نفر از کاندیداها از خلأ رویکرد فرهنگی در مناظرات سوء استفاده کرده، نظرات “ضد فرهنگی” خود را برای جلب آرای قشر خاصی از جامعه مطرح کنند.

به طور مشخص آقای عبدالناصر همتی وابسته به طیف دولت و اصلاحات با پیش کشیدن موضوع ارسال پیامک رعایت حجاب برای برخی از بانوان، این کار را برای آنها استرس‌زا عنوان کرد و خواهان توقف آن شد.

در این باره چند نکته وجود دارد که در ادامه خواهید خواند:

  1. همان‌گونه که در مقدمه این یادداشت گفته شد، طرح چنین مسائلی در مناظره تا حدودی ناشی از آن است که نه تنها سؤال فرهنگی اساسی‌ای در مناظرات مطرح نشد، بلکه اصلاً این مناظره فاقد سؤالات فرهنگی بود.

اکنون طراحان سؤالات مناظرات پاسخ دهند که که اگر مسائل و چالش‌های اساسی و مهم حوزه فرهنگ و هنر در بخش‌های گوناگون از نامزدهای کسب جایگاه ریاست جمهوری پرسیده می‌شد، آیا آنها مجالی برای سوءاستفاده‌های این‌چنینی از فضای فرهنگی جامعه می‌کردند؟

  1. جناب آقای همتی! حتماً مطّلع‌اند که اصل هشتم قانون اساسی به وظیفه دولت در امر به معروف و نهی از منکر تصریح دارد و مقرر می‌دارد: “در جمهورى اسلامى ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهى از منکر وظیفه‌اى است همگانى و متقابل بر عهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت، شرائط و حدود و کیفیت آن را قانون معیّن مى‌کند. «وَ اَلْمُؤْمِنُونَ وَ اَلْمُؤْمِنٰاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیٰاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ اَلْمُنْکَرِ»”

آقای همتی! شما اگر رئیس جمهور شوید مسئول اجرای این اصل مهم قانون اساسی هستید، اما هنوز به این مقام نرسیده با یکی از محترمانه‌ترین مظاهر نهی از منکر درباره بد حجابی و شل‌حجابی که دیگر به سوی بی‌حجابی سوق پیدا کرده است، مخالفت می‌کنید؛ آیا بندهای دیگر قانون اساسی را هم این‌چنین اجرا خواهید کرد؟

  1. جناب آقای همتی! خداوند متعال غریزه جنسی را در انسان به ودیعه نهاده است تا از طریق ازدواج، هم نسل خود را گسترش دهد و هم در ضمن آن از لذت مشروع بهره ببرد، همه می‌دانند که عدم رعایت حدود الهی در ارتباطات اجتماعی و یا خصوصی بین زن و مرد نامحرم در اغلب موارد سبب به انحراف کشیده شدن این نعمت الهی و فساد افراد و جامعه می‌شود، یکی از حدودی که خداوند حکیم و خالق ما انسان‌ها برای این موضوع در قرآن کریم تعیین و تبیین کرده، رعایت حجاب شرعی برای زنان مؤمن است، خداوند علیم در آیه 31 سوره مبارکه نور می‌فرماید: “و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که طبعاً از آن پیدا است و باید روسرى خود را بر سینه خویش [فرو] اندازند و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان [همکیش] خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که [از زن] بى ‏نیازند یا کودکانى که بر عورت‌هاى زنان وقوف حاصل نکرده‏‌اند آشکار نکنند و پاهاى خود را [به گونه‏‌اى به زمین] نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى‌دارند معلوم گردد، اى مؤمنان همگى [از مرد و زن] به درگاه خدا توبه کنید امید که رستگار شوید.”

پس از قرائت این آیه شریفه قرآن که صریحاً بانوان را امر به رعایت حجاب می‌کند، باید از آقای همتی پرسید شما که با ارسال پیام حاوی نهی از منکر بدحجابی و بی‌حجابی مخالفید و آن را استرس‌زا می‌دانید آیا با این حکم الهی هم مخالفید یا فقط برای اخد چند رأی این‌چنین با احکام مسلّم الهی بازی می‌کنید؟ اگر مخالف رعایت حجاب و نگران ریزش آرایتان نیستید صریحاً در تلویزیون بگویید.

  1. جناب آقای همتی! شما که شب گذشته در مناظره گفتید اقتصاددانید و از دریچه اقتصاد به همه مسائل می‌نگرید، بفرمایید که آیا قبول دارید که مشکلات اقتصادی و ناتوانی جوانان در تأمین معیشت، مسکن و هزینه‌های مراسم ازدواج سد مسیر مشروع ارضای غریزه جنسی آنها شده است؟ و با این تفاسیر شما بفرمایید که آیا یک پیامک ساده نهی از منکر بد حجابی استرس‌زا است یا عدم توانایی مالی برای ازدواج؟ چگونه می‌شود که شما می‌توانید حتی به مسائل فرهنگی و دینی مردم از دریچه اقتصاد بنگرید اما دینداران نتوانند از دریچه قرآن و احکام الهی به ناهنجاری‌های جامعه نظر کنند و به وظیفه نهی از منکر خود بپردازند؟ اتفاقاً خداوند در آیه 32 سوره مبارکه نور و پس از نهی از بی‌حجابی دستور می‌دهد که “بى‏ همسران خود و غلامان و کنیزان درست‌کارتان را همسر دهید اگر تنگدست‌اند خداوند آنان را از فضل خویش بى‌نیاز خواهد کرد و خدا گشایشگر داناست.” بدون شک این آیه امر به معروفی است برای شما و تمام دست‌اندرکاران اقتصادی کشور که جوانان را برای ازدواج از تنگ‌دستی خارج کنند.

انتهای متن/ منبع: خبرگزاری تسنیم

درج نظر