خنک‌کردن خانه بدون کولر با ۸ راه ساده و دم دستی

در فصل تابستان برای رهایی از هوای گرم باید چاره‌ای اندیشید.

0

اگر در منزل کولر ندارید یا نمی‌خواهید شبانه‌روز از آن استفاده کنید، روش‌هایی برای خنک کردن خانه وجود دارد. این موارد بهترین روش برای خنک کردن خانه بدون کمک کولر هستند.

۱- پنجره‌ها را ببندید و بپوشانید

در طول ماه‌های گرم فصل تابستان، آسان‌ترین کاری که می‌توانید برای خنک نگه داشتن هوا بدون کولر انجام دهید، این است که پنجره‌ها را ببندید. برای کسانی که هوای آزاد دوست دارند این گزینه بسیار سخت است، اما برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، جواب می‌دهد. اگر هوای بیرون گرم‌تر از هوای داخل خانه است، بستن پنجره به خنک‌تر بودن هوای منزلتان کمک می‌کند.

۸ نکته برای خنک کردن منزلتان در تابستان بدون کولر

از آنجا که حدود ۷۶ درصد از نور خورشید که از طریق پنجره‌ها وارد خانه شما می‌شود به گرما تبدیل می‌شود، بهتر است پرده‌ها را بکشید.

۲- درهای خانه را ببندید و عایق بندی کنید

اگر اکثر زمان خود را در یک اتاق می‌گذرانید، در آن را به روی اتاق‌هایی که استفاده نمی‌کنید ببندید. بستن قسمت‌های مختلف خانه باعث می‌شود هوای خنک‌تر در یک منطقه واحد متمرکز باشد و اتاقی که بیشترین استفاده را از آن دارید سریع‌تر خنک می‌شود.

۸ نکته برای خنک کردن منزلتان در تابستان بدون کولر

اگر پایین درها شکاف وجود دارد، مخصوصاً درهایی که به بیرون منتهی می‌شوند، آن‌ها را بپوشانید.

۳- از گاز استفاده نکنید

۸ نکته برای خنک کردن منزلتان در تابستان بدون کولر

هیچ چیز مانند اجاق گاز هوا را گرم نمی‌کند؛ بنابراین در مورد استفاده از وسایل آشپزخانه، دقت کافی داشته باشید. به جای آن هر نوع دستور غذایی که نیاز به گرما ندارد را انتخاب کنید. اگر واجب است که از گاز استفاده کنید، اجازه دهید شب شود و هنگام خنک‌تر شدن هوا تعدادی پنجره را باز کنید سپس از گاز استفاده کنید.

۴- لامپ‌های خود را عوض کنید

تنها وسایل آشپزخانه نیستند که در طول تابستان گرمای بیهوده به منزل اضافه می‌کنند. لامپ‌ها نیز نقش عمده‌ای دارند. لامپ‌های نورانی با ۹۰ درصد مصرف انرژی بیشترین گرما را می‌دهند، بنابراین خرید لامپ‌های با تشعشع متراکم یا لامپ‌های LED در خنک نگه داشتن منزل شما نقش بسزایی دارد. علاوه بر آن استفاده از لامپ‌های کم مصرف به کاهش قبض برق شما کمک می‌کند.

۸ نکته برای خنک کردن منزلتان در تابستان بدون کولر

۵- از پنکه‌ها به روش صحیح استفاده کنید

اگر در خانه‌ای بدون کولر زندگی می‌کنید، پنکه‌ها بهترین کمک‌دهنده به شما هستند تا جایی که به درستی از آن‌ها استفاده کنید. از آن‌جایی که پنکه هوا را می‌چرخاند تا اینکه خنک کند، مکان قرار دادن آن و کار کردن با آن مهم است.

۸ نکته برای خنک کردن منزلتان در تابستان بدون کولر

ایجاد یک باد ملایم توسط پنکه بهترین راه برای چرخاندن هوای خنک‌تر و بیرون راندن هوای گرم است. خنک‌ترین قسمت خانه خود را در نظر بگیرید و پنکه را به سمت گرم‌ترین قسمت خانه خود زاویه دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا هوای خنک را از یک طرف خانه گرفته و هوای گرم‌تر را به بیرون هل دهید.

۶- رطوبت را کنترل کنید

۸ نکته برای خنک کردن منزلتان در تابستان بدون کولر

اگر در منطقه آب و هوایی مرطوبی زندگی می‌کنید، رطوبت می‌تواند گرمای تابستان را غیرقابل تحمل‌تر کند. اگرچه رطوبت‌گیر دمای هوای اتاق را کاهش نمی‌دهد، اما هوای چسبناک را کنترل می‌کند. از آن‌جا که رطوبت سرعت تبخیر عرق را کاهش می‌دهد، در هوای مرطوب اغلب احساس گرما و تعریق بیشتری می‌کنیم؛ بنابراین یک دستگاه رطوبت‌گیر می‌تواند در ماه‌های مرطوب خانه شما را قابل تحمل‌تر کند.

۷- هنگام شب پنجره‌ها را باز کنید

۸ نکته برای خنک کردن منزلتان در تابستان بدون کولر

اگر در جایی زندگی می‌کنید که دما هنگام شب کاهش می‌یابد، قبل از خواب پنجره را باز کنید. مراقب باشید که صبح پیش از گرم شدن هوا پنجره را ببندید.

۸- درخت بکارید

۸ نکته برای خنک کردن منزلتان در تابستان بدون کولر

این کار کمی طول می‌کشد، اما نتیجه‌ خوبی دارد. یک درخت پر شکوفه می‌تواند از ورود ۷۰ درصد تابش خورشید به خانه شما جلوگیری کند. در مقابل پنجره‌هایی که آفتاب بعد از ظهر را دریافت می‌کنند، برای خنک شدن خانه و افزودن منظره زیبا به حیاط منزلتان، گیاه، درخت و بوته بکارید. درختان و شاخ و برگ‌ها با ایجاد سایه، دمای سطح و هوا را کاهش می‌دهند.

انتهای متن/ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

درج نظر