جایگاه شهروندان ارامنه کاتولیک در ایران

رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه کاتولیک ایران گفت: کشور ایران به‌طور قطع با وجود تمام فشارهای دشمنان به پیروزی نهایی دست خواهد یافت.

0

سی و ششمین نشست از سلسله‌نشست‌های «شنبه‌های انقلاب» با عنوان «انقلاب اسلامی و چهار دهه همبستگی و همدلی پیروان ادیان توحیدی» با حضور نمایندگانی از اقلیت‌های مذهبی در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد.

«سرکیس داویدیان»، رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه کاتولیک ایران در این نشست گفت: چهل سال قبل در 22 بهمن 1357 کل جهان نگران و نظاره‌گر انتشار خبرهایی مبنی بر فرجام رویدادی به‌نام انقلاب ایران بر ضد حکومت وقت بود. ما ارامنه ایران در خارج از کشور منتظر دریافت خبرهای خوشی از ایران بودیم؛ زیرا در آن زمان پدران و مادران ارامنه به‌همراه فرزندان خود زندگی می‌کردند، در نتیجه با در نظر گرفتن روابط معقول با حکومت ایران و با همکاری مسالمت‌آمیزی که با شهروندان ایرانی داشتیم و با رهبری آیت‌الله امام خمینی به پیروزی دست یافتیم و اکنون دارای جایگاه شهروندی مناسبی در ایران هستیم.

وی افزود: امروز در این تریبون اعلام می‌کنیم پس از 40 سال که از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد، این کشور توانسته مقابل تمام فشارهای داخلی و خارجی ایستاده و به‌سوی آینده‌ای روش و نیک گام بردارد و به‌طور قطع با وجود تمام فشارهای دشمنان به پیروزی نهایی دست خواهد یافت. بی‌تردید راه و مرام امام خمینی توسط جانشین برحق ایشان یعنی آیت‌الله خامنه‌ای در جهت بهروزی و پیشرفت روزافزون کشور ادامه خواهد داشت.

ما به‌عنوان رئیس ارامنه کاتولیک ایران صدای خودمان را با شهروندان خودمان در این کشور همسو کرده و وفاداری خویش را به منافع ملی و نظام اعلام می‌داریم، زیرا ایران زادگاه ما بوده و با زیستن و رشد کنار برادران خودمان در این کشور شریک آن‌ها در ایام خوش و ناگوار هستیم و خواهیم بود. ارامنه در زمانی که دشمنان قصد تعدی و تجاوز به خاک ایران را داشتند و به‌دنبال بر هم زدن امنیت کشور بودند، وفاداری خود را با اعزام نیروهای ارمنی به جبهه‌های نبرد اعلام کردند. مگر ما می‌توانستیم کنار این حوادث مرگبار بی‌تفاوت بمانیم؟ مگر ما می‌توانستیم درهای خودمان را برای کسانی که از حملات هوایی موشکی به ما پناه آوردند، نگشاییم؟

افزود: با در نظر گرفتن آزادی عقیده، آزادی‌های حقوق و مذهبی، امکان تأسیس انجمن‌ها، مراکز فرهنگی، بهداشتی، اقتصادی، ورزشی برای تمام اقلیت‌های مذهبی در کشور ایران درمی‌یابیم این کشور حساب ویژه‌ای بر تکریم ادیان توحیدی باز کرده است و این را عملاً مشاهده کرده‌ایم.

خداوند روح امام خمینی را که فصل جدیدی را در تاریخ ایران ثبت کرد و موجبات آسایش اقلیت‌های مذهبی را فراهم آورد و آنان را مورد تکریم قرار داد، قرین رحمت و آسایش بفرماید.

چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران را بر تمامی آحاد این سرزمین اعم از حکومتی، لشکری، ادیان توحیدی و سیاست‌گذاران نظام تبریک عرض می‌کنم و از صمیم قلب خواهان صلح و آرامش و موفقیت در تمامی اهداف و برنامه‌های آتی این کشور هستم.

منبع: تسنیم /انتهای متن/

درج نظر