به کودک خود یاد بدهیم که چگونه دوست پیدا کند

آیا کودک شما در پیدا کردن دوست مشکل دارد ؟آیا نمی تواند وارد گروه های همسالانش شود ؟ آیا با همسالانش سازگاری ندارد ؟
اگر جواب شما به این پرسش ها مثبت است، پس کودک شما در روابط اجتماعی اش دچار ضعف است و نیاز به آموزش و کمک شما برای دوست یابی دارد .

3

نیاز به داشتن دوست از نیازهای مهم زندگی اجتماعی است که کودکان باید از دوران کودکی راه برطرف کردن این نیاز را بیاموزند. پس مشکلاتی را که در این راه هست و یا عواملی که به بچه ها کمک می کند تا بهتر دوست پیدا کنند، را بشناسیم.

 

نیاز به دوستی

انسان موجودی اجتماعی است ، نیاز به روابط اجتماعی و زندگی در کنار دیگران و دوستی از نیازهای مهم بشر است و اگر فردی در انجام این امر موفق نباشد دچار مشکلات و اختلالات عاطفی و روحی خواهد شد .

با توجه به نوع زندگی امروزه تا حدی ایجاد روابط با دیگران کمرنگ شده و بسیاری از کودکان به راحتی نمی توانند از طرف همسالان خود پذیرفته شوند . بنابراین بهتر است از همان ماه های اولیه زندگی کودک تان ، به فکر باشید و کودک خود را وارد اجتماعات مناسب سنش نمایید . حضور در پارک و استفاده از وسایل بازی موجود در پارک ، قرار گرفتن در صف سرسره و تاب … در واقع اولین قدم برای پذیرش روابط اجتماعی است که البته در کنار آن قانونمندی و رعایت نوبت را هم یاد می گیرند . اگر کودک شما علی رغم تدابیری که به کار بردید، باز هم در پیدا کردن دوست موفق نبود بهتر است بیشتر دقت کنید و علت اصلی آن را پیدا کنید. مثلا اگر نمی داند چگونه می تواند با کسی دوست شود، به او یاد دهید با نزدیک شدن به فرد مورد نظر و سلام کردن و پرسیدن اسم او می تواند سر صحبت را باز کرده و به این ترتیب با او دوست شود و یا آن کودک را دعوت به خوردن قسمتی از تغذیه اش کند یا از او بخواهد با هم بازی کنند .


دوست پیدا کردن در سنین مختلف

کودکان در سنین مختلف به صورت های گوناگون باید دوست پیا کنند.

کودکان سه ساله :

فرزند سه ساله شما آماده پیدا کردن دوست و همکاری با سایر کودکان است . در رفت و آمد به مهدکودک یا روابط خانوادگی ، او قاعدتا به طرف کودکان همسن خودش که از بازی با آنها لذت می برد ، تمایل پیدا می کند . فرزند شما از بازی کردن با همسالان خود تحت کنترل و هدایت شما لذت خواهد برد . همچنانکه او در بازی و فعالیت ها شرکت می کند ، به هدایت و کنترل شما نیز نیاز دارد تا یاد بگیرد از جنگ و دعوا بر سر مالکیت اسباب بازی ها و نوبت بازی ، خودداری کند .

کودکان چهار ساله :

کودکان در این سن معمولا بیش از یک یا دو دوست ندارند . وقتی برای بازی به پارک یا محل بازی می روند، انتظار دارند آنها را ببینند و در بازی همکاری بیشتر از خود نشان می دهند .کودکان ، روابط دوستانه خود را همچنان حفظ می کنند . علاقه دارند با کودکانی که فعالیت یا بازی خاصی را انجام می دهند ، بیشتر بازی کنند . فرقی نمی کند که بازی جست و خیزی باشد ، یا نقاشی و رنگ کاری . داشتن دوست و همبازی برای فرزند چهار ساله شما از اهمیت خاصی برخوردار است .

 وقتی فرزند شما به جای اینکه با کودکان غیرآشنا بازی کند ، با دوستانش بازی می کند ، بیشتر می تواند فعالیت های پیچیده را انجام داده و ایده های خوبی از خودش بروز دهد.

 برای اینکه بتوانید روابط دوستانه فرزند خود را قوی تر و بیشتر سازید، سعی کنید موقعیت هایی مانند مهدکودک یا شرایطی در خانه ایجاد کنید که او بتواند با دوستانش بازی کند . مهارت های دوست خوب بودن، از جمله خوب گوش کردن ، احساس دیگران را درک کردن و سهیم بودن در احساس آنها ، در سن چهار سالگی رشد می یابد و همین مهارت ها هستند که فرزند شما را اجتماعی بار می آورد .

کودکان شش و هفت ساله :

دامنه برقراری روابط دوستانه فرزند شش ساله با کودکان دیگر ، هم در محیط مدرسه و هم با همسایگان ، افزایش می یابد . گاهی روابط دوستانه آنها به هم می خورد که این امر کاملا طبیعی است . در این سن ، شدت و قوت گروه بندی کودکان وابسته به میزان وقتی است که آنها با هم سپری می کنند و در بازی با هم سرگرم می شوند .

برای اینکه بتوانید دامنه روابط دوستانه فرزند هفت ساله خود را گسترش بدهید ، او را در باشگاه های ورزشی و فعالیت های خارج از مدرسه ثبت نام کنید تا او بتواند با کودکان دیگری که علایق مشترکی با آنها دارد ، دوست شود . حتی می توانید بعضی از آنها را جهت بازی به منزل خود دعوت نمایید .

 اگر فرزندتان در یافتن دوست و ایجاد رابطه با کودکان دیگر مشکل دارد  معلم او می تواند وی را ترغیب کند که در گروه های مختلف درسی یا ورزشی شرکت کند . به عنوان مثال انجام طرح درسی و دسته بندی دانش آموزان به گروه های مختلف می تواند بسیار مفید باشد .  

کودکان هشت ساله :

فرزند هشت ساله شما ممکن است به علت تضاد و کشمش های بسیار جزیی رابطه خود با دوستانش را قطع کند . با وجود اینکه گاهی این نوع روابط برای فرزند شما بسیار مهم است ، ولی روز بعد همه چیز فراموش خواهد شد .

وقتی فرزند شما از این که از طرف دوستان طرد شده ، غمگین و ناراحت به خانه می آید ، بهترین روش برخورد شما با این مسئله این است که ببینید ، مشکل چه بوده است و قبل از آنکه بخواهید دوستان جدیدی برای او پیدا کنید با او همدردی  و در این راه حمایتش کنید .

روابط دوستانه پایدار در کودکان 9 ساله:

داشتن بهترین دوست یا گروهی از دوستان خوب برای فرزند نه ساله شما بسیار مهم است ، زیرا تایید همسالان بیشترین تاثیر را روی او خواهد داشت .

قرزند شما براساس علایق و ارزش های مشترک دوستان خود را انتخاب می کنند . به عنوان مثال  او با کودکانی دوست می شود که طرز تلقی یکسانی در مورد مسایل مختلفی چون حیله و نیرنگ دارند . در این سن فرزند شما احساس های پیچیده ای در زمینه های مختلف خواهد داشت . او گاهی برای اینکه نشان بدهد  چقدر مؤدب است ، اعتقادات و باورهای خود را سرکوب می کند . به عنوان مثال ، وقتی شما با افراد بزرگسال دیگری گفت و گو می کنید ، او بدون این که به این گفت و گوی کسالت آور اعتراض کند ، منتظر می ماند. زیرا می داند اگر اعتراض کند ممکن است باعث آزار و اذیت شما شود .

دوستان و روابط دوستی در کودکان یازده ساله :

روابط دوستانه کودکان یازده ساله که می خواهند از مدرسه ابتدایی به مقطع بعدی انتقال یابند ، تحت تاثیر عوامل بسیار متعددی است . وقتی فرزند شما تغییر مقطع  درسی می دهد ، بسیاری از دوستان قدیم خود را از دست می دهد و با کودکانی روبرو می شود که هیچ گونه آشنایی قبلی با آنها ندارد . بنابراین بهتر است در اوایل شروع مقطع جدید ، فرزند شما روابط دوستانه خود را با دوستان قدیم خود همچنان حفظ کند تا همزمان بتواند در مدرسه جدید دوستان جدیدی پیدا کند .

وقتی فرزند شما مهارت یافتن دوستان جدید را داشته باشد ، به آسانی می تواند با کودکان دیگر رابطه دوستی برقرار کنند . دقت کنید فرزند شما اعتماد به نفس کافی داشته باشد تا بتواند از کودکان دیگر بخواهد که با همدیگر به ورزش ، سرگرمی یا فعالیتی بپردازند .

همچنین راهکارهایی برای حل مشکل در کودکانی که نمی توانند برای خود دوست پیدا کنند ، در ذیل اشاره شده است :

 

7 روش برای پیدا کردن دوست

اگر کودک تان در دوست یابی مشکل دارد، ‌این راهکارها به او کمک می کند تا بر این مشکل غلبه کند:

  • خودتان الگو باشید و سعی کنید روابط اجتماعی خوبی با دیگران برقرار نمایید .
  • روابط و حضور خود را در جمع و گروه بیشتر کنید . برای این کار پارک ها و مهدکودک ها مکان مناسبی هستند .
  • به کودک بگویید اگر می خواهد دوستی داشته باشد، باید محبت بیشتری از خود نشان دهد و گاهی اوقات دیگران را در اسباب بازی هایش شریک کند .
  • او را تشویق کنید در مکانی مثل پارک به کودکی نزدیک شده و از او تقاضای بازی و دوستی نماید .
  • هدایای کوچکی تهیه کنید و به فرزندتان بدهید تا به دوستانش در مناسبت های مختلف هدیه کند و یا در جشن تولد دوستانش شرکت کند .
  • در مدرسه از تغذیه و خوراکی که دارد به دوستانش بدهد. گاهی اوقات بد نیست دوستش را به یک آبمیوه یا بستنی دعوت کرده ، البته به شرطی که راهی برای سوء استفاده دیگران از او پیش نیاید و گاهی اوقات هم از طرف دوستانش دعوت شود .
  • کلاس های آموزشی و ورزشی و فرهنگی نیز تا حد زیادی مؤثر است و علاوه بر کمک به دوست یابی کودکانمان فرصت آموزش و یادگیری مهارت های زیادی از قبیل سازگاری ، رعایت قانون ، کارگروهی … را به آنها می دهد .

/انتهای متن/

نمایش نظرات (3)