هیچ وقت برای شروع دیر نیست

کارآفرینی راحت نیست مخصوصا اگر یک خانم جوان باشی و بخواهی کارآفرین موفقی باشی. باید تحملت بالا باشد، تیزهوش باشی، از مشکلات نترسی، خلاقیت داشته باشی و…

1

مهسا مقدم متولد 1366 است و دانش اندوخته ی رشته ی شیمی کاربردی دختر کارآرفین موفقی است که با به دخت گفت وگو کرده است در مورد موفقیت هایش و رمز این موفقیت ها.

 

شغل های زیادی را امتحان کردم

به عنوان یک کارآفرین اول می خواهم بپرسم تا به حال برای استقلال مالی سراغ چه شغل هایی رفته اید؟

  • حقیقتش من شغل های بسیاری را امتحان کرده ام. از وقتی که نوجوان بودم این دغدغه را داشتم که برای خودم درآمدی داشته باشم و مستقل باشم.

اولین شغلی هم که سراغش رفتم پاکت سازی بود، که خوشبختانه اعضای خانواده ام هم از این پیشنهاد من استقبال کردند و این شغل به صورت یک کارگاه خانوادگی درآمد. به این ترتیب شروع کردم به ساختن جعبه ها، ساک دستی ها و پاکت های فانتزی…البته قبل از شروع این کارگاه من به کارهای اینچنینی علاقمند بودم و همیشه از دیدن و کشیدن طرح های فانتزی لذت می بردم.

 

کارهای پاره وقت

و بعد از آن سراغ چه شغل هایی رفتید؟

  • در حین درس خواندن یک سری کارها را امتحان کردم که متاسفانه با وجود تلاش زیاد نتوانستم کار پاره وقتی مناسبی را که محیط خوبی برای یک دختر داشته باشد پیدا کنم، به خاطر همین هم دوباره کار پاکت سازی را شروع کردم . البته به خاطر علاقه و مهارتی که در کیک و شیرینی پزی داشتم در آن زمان از یک سری دوستانم سفارش می گرفتم برای کاپ کیک های فانتزی و… ولی این شغل کاملا موقتی و به قولی تفننی به حساب می آمد.

بعد از آن در آموزشگاه هایی مخصوص آمادگی آزمون تیزهوشان بود به عنوان مشاور و مدرس شروع به کار کردم و هرچند حقوق بسیار پایینی می گرفتم که به اندازه ی زحمت و وقتی که می گذاشتم نبود، ولی تا مدتی به کارم ادامه دادم.

 

تا چه زمانی در کنار درس تان به کار مشغول بودید؟

  • تقریبا تا پایان دوره ی تحصیلی ام در کنار درسم کار هم کردم، البته این کار با توجه به موقعیت و توانایی هایم مدام تغییر می کرد، ولی من هرگز تسلیم مشکلات نشدم و ادامه دادم.

 

در حال حاضر مشغول به چه شغلی هستید؟

  • من بعد از تمام کردن تحصیلاتم در رشته ی خودم مشغول به کار شدم و الان کارشناس رگولاتوری در شرکت واردات و تولید دارو هستم که کار نظارت و ارزیابی واردات و تولید دارو را انجام میدهم.

 

استقلال مالی یک ضرورت است

ازدواج نکرده اید؟

  • نه مجردم.

 

به نظر شما داشتن شغل و استقلال مالی چقدر برای دختران امروز اهمیت دارد؟

  • شاید بعضی افراد فکر کنند که داشتن استقلال مالی به پشتیبانی کردن یا نکردن خانواده ها بر می گردد، ولی به نظر من داشتن استقلال مالی برای یک خانم در زمانه ای که ما هستیم یک ضرورت است، چون با شرایط پر فراز و نشیب این زمانه نمی توانید پیش بینی کنید که همیشه می توانید روی حمایت مالی پدر و مادر یا افراد خانواده حساب بکنید یا خیر؛ حتی کسانی که ازدواج می کنند هم با شرایط کار امروز امکان دارد همسرشان در برهه ای از زمان بیکار شود و مجبور شوند خودشان خرج زندگی را در آورند و در آن زمان خاص نمی توان تازه استارت یک کار و فکر کارآفرینی را زد.

به خاطر همه این مسائل هم بهتر است دختر خانم ها زیر 30 سال اقدام کنند برای اشتغال به کاری که از نظر روحی و شرایط اجتماعی می توانند در آن موفق باشند چرا که پشتوانه ی مالی برای هر انسانی احساس آرامش می آورد.

 

شغل به هر قیمتی نه

به نظرتان محیط های کار تا چه حدود از نظر اخلاقی به درد کار برای دختران ما می خورد؟

  • من این بحث را اغلب می شنوم و زمانی هم که به دنبال کار بودم خیلی با آن روبرو می شدم، ولی مساله ای که در این میان مهم است این است که در درجه ی اول خود شخص باعث می شود که با او چگونه برخورد کنند.

من برای مصاحبه کاری جاهای زیادی رفته ام و وقتی فقط حس کردم که در حین مصاحبه طرف مقابلم دارد پایش را از چارچوب بیرون می گذارد ، کنار کشیدم و به مصاحبه ی بعدی رفتم. البته این مسیر، مسیر آسانی نبود ولی من حاضر نشدم به هر قیمتی شغل پیدا کنم.

به نظر من به طور کلی این مساله به تیزهوشی و هشیاری دختران بر می گردد که یک شغل را با تمام جوانبش که یکی از همین جوانب آدم هایی است که با آنها کار می کنند، بسنجند و با توجه به آن تصمیم بگیرند.

 

به نظر شما در محیط های کاری چه سختی هایی می تواند جلوی راه دختران باشد؟

  • من در حال حاضر حدود چهار سالی می شود که دارم در رشته ی تحصیلی خودم کار می کنم و چیزی که در این مدت فهمیده ام این است که متاسفانه کار کردن برای دختران و خانم ها راحت نیست، چون در محیط کار سختی ها و نا ملایمت های بسیار زیادی وجود دارد که البته بسته به رشته ی تحصیلی این مشکلات فرق هم می کند.

ولی در کل محیط کار با محیط خانه و خانواده فرق می کند، مخصوصا در رشته هایی مثل علوم پایه که شاید در تمام دنیا حرف اول را بزنند. در حال حاضر در بازار کار خیلی از رشته هایی که از اهمیت زیادی برخوردار نیستند، حقوق و مزایای بالاتری دارند و کنار آمدن با این حقایق بخش مهمی از کار است که باعث می شود کسانی که متقاضی کار کردن هستند باید حتما تحمل خود را بالا ببرند تا موفق به ادامه ی راه شوند.

 

نوآوری و خلاقیت مهم است

به نظر شما چه شغل هایی برای روحیه دختران مناسب است؟

  • من این را تفکیک نمی کنم چون هر کسی با توجه به روحیات و ذهنیاتش با دیگری فرق دارد ولی به نظر من برای یک خانم مهم است که خیلی دنبال کارهایی که روحیه های سختی را می طلبد نرود و بهتر است که دخترخانم ها با توجه به روحیات خود به دنبال کارهایی که نوآوری و خلاقیت در آن است بروند چرا که چنین شغل هایی باعث پویایی ذهن می شود و باعث می شود هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی شرایط بهتری را تجربه کنند.

 

از مشکلات نترسید

سخن آخرتان با کاربران به دخت .

  • دوست دارم به چند مساله اشاره کنم: اول اینکه هیچ وقت برای شروع دیر نیست شاید اگر کاری را دیرتر شروع کنید راه رسیدن به هدف تان طولانی تر شود ولی فکر نکنید که نمی شود، چون اینطور نیست . در مورد دوم هم باید بگویم امیدوارم دخترانی که سن پایینی دارند زود تر مسیر زندگی شان را مشخص کنند تا بهتر و سریعتر به مقصد برسند و مساله ی آخر اینکه هرگز با دیدن مشکلات نترسند چرا که اگر بترسند و عقب بکشند دچار رکود می شوند و شادابی و پویایی دخترانه ی خود را از دست می دهند.

 

/انتهای متن/

نمایش نظرات (1)