شاعران با زبان شعر از ترویج حجاب و عفاف حمایت کنند

هم اکنون شاید این پرسش مطرح شود که چرا کارگروه ساماندهی مد و لباس به عنوان پیشرو در این حوزه وارد شده است؛ اما باید دانست وظیفه ما تنها پرداختن به موضوع عفاف و مد و لباس نیست؛ بلکه مقوله عفاف و حجاب را در حوزه معاونت امور هنری وزارت ارشاد مطرح می کنیم و باید از لوازم موثر موجود در کشور نیز بهره گیریم؛ که در این میان شعر جایگاه خود را دارد؛ زیرا ابزاری است که از طریق آن می توان با جوانان و خانواده ها ارتباط برقرار کرد.

0

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در نشست هم‌اندیشی با شاعران از آن‌ها خواست تا همکاری و حمایت ویژه‌ای در گشایشِ مفهومی به نام شعر عفاف و حجاب داشته باشند.

به گزارش به دخت و  به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس، نشست هم‌اندیشی نخستین کنگره ملی شعر عفاف و حجاب با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس؛ مهدی افضلی مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر، مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و حمیدرضا برقعی دبیر علمی این کنگره و جمعی از شعرای مطرح و برجسته کشور برگزار شد.

در این برنامه که اجرای آن را سعید بیابانکی، شاعر، برعهده داشت تعداد زیادی از شعرا و اعضای شورای شعر و ترانه مانند محمدعلی بهمنی، ناصر فیض، علی انسانی، اسماعیل امینی، علی محمد مؤدب، فاطمه سلیمان‌پو، فاطمه طارمی، مصطفی محدثی خراسانی، حمیدرضا شکارسری، جواد محقق، فاطمه نانی زاد، رقیه ندیری، جواد محمد زمانی و… حضور داشتند.

در ابتدای برنامه حمید قبادی به بیان توضیحاتی در مورد کنگره شعر عفاف و حجاب پرداخت و گفت: قطعاً و همواره هیچ بیانی موثرتر از ادبیات و شعر نیست و به همین خاطر تلاش می کنیم با تشکیل چنین مجامعی، از زبان شعر برای تقویت موضوع مهم عفاف و حجاب در کشور استفاده کنیم.

قبادی ادامه داد: هم اکنون شاید این پرسش مطرح شود که چرا کارگروه ساماندهی مد و لباس به عنوان پیشرو در این حوزه وارد شده است؛ اما باید دانست وظیفه ما تنها پرداختن به موضوع عفاف و مد و لباس نیست؛ بلکه مقوله عفاف و حجاب را در حوزه معاونت امور هنری وزارت ارشاد مطرح می کنیم و باید از لوازم موثر موجود در کشور نیز بهره گیریم؛ که در این میان شعر جایگاه خود را دارد؛ زیرا ابزاری است که از طریق آن می توان با جوانان و خانواده ها ارتباط برقرار کرد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس، تأثیر فعالیت های فرهنگی را در ثمربخشی به فعالیت های حوزه عفاف و حجاب به مراتب موثرتر از سایر اقدامات دانست.

قبادی بیان کرد: شاید در تعامل با جوانان به نوعی دست ما خالی باشد؛ چرا که نحوه تعامل با آنان تغییر کرده است. ما طبیعتاً نمی توانیم مدل رفتار یا نحوه بیان و ادبیاتی را که در دهه های نخست پس از انقلاب داشتیم، امروز در تبیین مفهوم بلند عفاف و حجاب وارد جامعه کنیم؛ از طرفی روش سلبی هم پاسخگو نخواهد بود.

وی افزود: بنابراین مدد، همکاری و حمایت شاعران در گشایشِ بابی به نام شعر عفاف و حجاب مهم است.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس از اینکه در بهره گیری از هنرمندان شاعر دست ما به شدت خالی است و آثار موثری را نمی بینیم، اظهار ناراحتی کرد و گفت حتی در حوزه کودک و نوجوان هم به اندازه کافی شعر در اختیار نداریم و هنرمندان و خوانندگان و حتی شرکت های گوناگون باید روی این حوزه سرمایه گذاری کنند.

وی با تأکید بر توجه بیشتر به این موضوع، راه اندازی کنگره ملی شعر عفاف و حجاب را نیز در راستای دستیابی به همین هدف دانست و اضافه کرد: هریک از اساتید، ده‌ها و صدها و بلکه هزاران شاگرد را در حوزه های ادبی خود دارند؛ ترسیم موضوع در میان شاگردان و عزیزانی که با آن مرتبط هستند قطعاً راهگشا خواهد بود؛ باید به سمتی برویم که جامعه از ما توقع دارد و سهم خود را در این حوزه هم ایفا کنیم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس خاطرنشان کرد: این کارگروه نیز به قدر داشته ها و توانایی خود تلاش می کند در کنار شاعران باشد؛ اما این همراهی مشروط به همراهی و حمایت اساتید بزرگ است.

وی راه اندازی کنگره ملی شعر عفاف و حجاب را به عنوان اتفاقی مهم و ظریف در کشور ارزیابی و اظهار امیدواری کرد محدود به اولین و آخرین جشنواره نشود؛ به طوری که بتوان موضوع را در آحاد جامعه توسعه داد.

در ادامه نشست سیدحمیدرضا برقعی، دبیر علمی نخستین کنگره ملی شعر عفاف و حجاب، گزارشی از کنگره را برای مخاطبان ارائه داد؛ وی چند بیت از اشعار خود را نیز سرود.

پس از آن حمیدرضا برقعی به بیان گزارشی کوتاه از روند برگزاری کنگره پرداخت و گفت: با هدف استفاده از ظرفیت‌های قالب‌های مختلف شعری، فراخوان نخستین کنگره طراحی شد و به بیش از ۵۰۰ دانشگاه و حوزه علمیه ارسال شد. در این فراخوان به قالب‌های شعری که بیشتر مورد نیاز جامعه هستند مانند ترانه و شعر کوتاه که با توجه به کم شدن حوصله‌ها و رسانه‌های مجازی کاربرد بیشتری دارد، توجه بیشتری شد.

برقعی افزود: در مدت کوتاه یک ماه حدود ۱۵۰۰ اثر به دست ما رسید که جای شگفتی و خوشحالی داشت و قطعا اگر زمان بیشتری برای دریافت آثار وجود داشت این آمار افزایش پیدا می‌کرد. اما با توجه به اینکه قصد داشتیم این کنگره در سالروز صدور فرمان کشف حجاب توسط رضا شاه برگزار شود نتوانستیم زمان بیشتری به دریافت آثار اختصاص دهیم.

دبیر علمی کنگره با اشاره به برگزاری اختتامیه کنگره در روز ۱۷ دی‌ماه ادامه داد: هدف ما استفاده از این اشعار است و کار به برگزاری جشنواره محدود نمی‌شود. کتاب آثار در روز برگزاری کنگره رونمایی می‌شود و برای تقدیر از برگزیدگان آثار آنها در بیلبوردهای شهری استفاده خواهد شد.

در ادامه نشست از محمدعلی بهمنی، رئیس شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دعوت شد که شعری را بسراید؛ وی در این فرصت گلایه ای کرد و گفت: امسال سازمان صدا و سیما حدود ۳۵ اثر شعر یا ترانه را با موضوع عفاف و حجاب، ضبط و آماده پخش کرده است؛ منتهی این آثار شنیده نمی شوند.

بهمنی که خود شش اثر از میان این ۳۵ اثر را از شاعران دریافت کرده، مجدداً تأکید کرد: تهیه کنندگان باید متوجه این موضوع باشند که کارهایی را که خود سفارش داده و اجرا هم شده اند، در آرشیو آنان مانده و شنیده نشده اند.

سپس بهمنی غزل عاشقانه ای را برای حاضران خواند که با استقبال مواجه شد.

در ادامه مراسم ناصر فیض، مجتبی رحماندوست و فاطمه سلیمان‌پور به قرائت اشعاری از خود پرداختند و در پایان هم علی انسانی، شاعر و مداح اهل بیت شعر و مدحی به مناسبت میلاد رسول اکرم (ص) را تقدیم حاضران کرد.

/انتهای متن/

درج نظر