مجازات سنگین زنان بدحجاب مالزی در ماه رمضان

ساختار جمعیتی مالزی از سه نژاد چینی، هندی و مالایی تشکیل شده است و حجاب در این کشور اجباری نیست، اما زنان مسلمان مالزیایی حساسیت خاصی برای رعایت حجاب اسلامی دارند و در حجاب از رنگ های شاد استفاده می کنند.

0

سازمان مذهبی ایالت «پهنگ» مالزی اعلام کرد زنانی که در ماه مبارک رمضان لباس تنگ و کوتاه بپوشند، به یکسال زندان و تا دو هزار رینگیت (حدود 600 دلار) جریمه نقدی محکوم می شوند.

به گزارش به دخت و به نقل از ایرنا، تارنمای «مالای میل» روز چهارشنبه به نقل از رییس سازمان مذهبی ایالت پهنگ مالزی اعلام کرد براساس مشاهدات انجام شده بسیاری از زنان در بازارهای رمضان با لباس نامناسب حاضر می شوند.

بازار رمضان که در زبان مالایی به آن ‘پاسار رمضان’ گفته می شود، به صورت روزانه و ساعاتی قبل از افطار در مکان های مختلف میزبان روزه داران مالزیایی است.

‘محمد انیس عظمی’ رییس سازمان مذهبی ایالت پهنگ مالزی تصریح کرد که زنان باید حرمت این ماه را حفظ کنند و با لباس مناسب در مکان های مختلف حاضر شوند.

وی این هشدار را پیش از انجام بازرسی ها سازمان مذهبی ایالت پهنگ مالزی اعلام کرد.

این مقام مذهبی ایالتی مالزی در مورد اینکه زنان باید چه لباسی بپوشند، گفت: ما نمی توانیم نوع مشخص لباسی برای آنها تعیین کنیم، اما اگر پوشش آنها مناسب نباشد، براساس قانون با آنها برخورد می شود.

رییس سازمان مذهبی ایالت پهنگ مالزی تاکید کرد: کسانی که پوشش نامناسب داشته باشند، در مرحله نخست مورد مشاوره قرار می گیرند و در صورت تداوم این رویه بار دوم با مجازات روبرو می شوند.

یک افسر مرکز راهنمایی و رانندگی ایالت سلانگور مالزی نیز ماه گذشته به دلیل پوشش نامناسب یک زن چینی از ارائه خدمات به وی خودداری کرد و از وی خواست با پوشش مناسب وارد این مرکز شود.

ایالت پهنگ مالزی با حدود یک میلیون و 500 هزار نفر جمعیت پس از ایالت های صباح و ساراوک در مالزی شرقی ، سومین ایالت بزرگ این کشور است.

حجاب سنتی مالزی که به طور معمول در این کشور رعایت می شود، برگرفته از آموزه های اسلامی و فرهنگ این کشور است. در برخی از مناطق مالزی به ویژه ایالت های ترنگانو و کلانتان استفاده از نقاب و لباس عربی در بین زنان رایج شده است.

ساختار جمعیتی مالزی از سه نژاد چینی، هندی و مالایی تشکیل شده است و حجاب در این کشور اجباری نیست، اما زنان مسلمان مالزیایی حساسیت خاصی برای رعایت حجاب اسلامی دارند و در حجاب از رنگ های شاد استفاده می کنند.

با توجه به اینکه قوانین ایالتی نیز در مالزی باید رعایت شود، برخی ایالت ها قوانین خاصی را مانند ایالت پهنگ تصویب می کنند که رعایت آن الزامی است.

در مالزی دیدن دخترانی که حجاب کامل اسلامی را رعایت می کنند بسیار متداول است. پارچه ای که بوسیله آن، زنان مالایی موی خود را می پوشانند در اصطلاح مالایی ‘تودونگ’ نامیده می شود و در معنی لفظی به معنای پوشش است. این پوشش برای زنان مسلمان از نظر دینی واحب است.
/انتهای متن/

درج نظر