مولاوردی: تشکیل وزارتخانه زنان با سیاست‌های دولت منافات دارد

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص تشکیل وزارتخانه زنان گفت: تحقق این امر با سیاست کوچک‌سازی و چابک‌سازی دولت منافات دارد و منتج به نتایج دلخواه نخواهد شد.

0

به گزارش  به دخت و به نقل از ایسنا، شهیندخت مولاوردی در نشست با بانوان استان زنجان اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌ها از مسئولیت خود در قبال امور مربوط به تحکیم خانواده شانه خالی کرده و تمام امور را بر دوش معاونت می‌گذارند، در حالی که معاونت تنها جایگاه ستادی داشته و وظیفه پیگیری و هماهنگی وظایف ذاتی دستگاه‌ها و شناسایی موضوعاتی که نیاز به اقدام فوری دارند را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در حماسه 24 خرداد بیشتر رأی‌دهندگان زنان و جوانان بودند که «تغییر در رویکرد مدیریتی» را برگزیدند و کشور را در شرایط خاص سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دست دولت تدبیر و امید سپردند؛ چراکه ایران از طرفی با تحریم‌های ناعادلانه دست و پنجه نرم می‌کرد و از طرف دیگر در وضعیت خاص داخلی به سر می‌برد، این در حالی بود که در حوزه زنان و خانواده نیز با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته، شاهد اثربخشی توصیه‌ها و تاکیدات و اجرای اسناد نبودیم.

مولاوردی افزود: بعد از تحویل گرفتن کشور طی حماسه 24 خرداد، حدود یک سال به بررسی آسیب‌های موجود پرداختیم؛ چرا که در آستانه برنامه ششم توسعه نیاز به شناخت بیشتری از وضعیت موجود داشتیم، از این رو پیش از شروع سفرهای استانی 31 گزارش از وضعیت زنان همه استان‌ها آماده کرده و تحلیل‌های حاصل از آن را در اختیار ریاست‌جمهوری قرار دادیم تا بتوان متناسب با آسیب‌ها از تمام ظرفیت‌های موجود برای مرتفع‌سازی بهره جست.

معاون رئیس‌جمهور همچنین تصریح کرد: خوشبختانه توانستیم در سطح استان تهران بانک جامع اطلاعاتی را با فازهای مختلف و جهت توانمندسازی زنان سرپرست خانوار تهیه کنیم تا در صورت موفقیت به شکل طرحی ملی درآمده و مثمرثمر واقع شود. علاوه بر مورد مذکور تشکیل سازمان زنان و خانواده را در دستور کار داشته و معتقدیم مشکل تحکیم خانواده‌های امروزی، ساختارزدایی و تشکیل وزارتخانه نیست.

وی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی اسفندماه سال گذشته تشکیل شورای خانواده را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: طرح‌هایی که در خصوص تحکیم بنیان خانواده و ساماندهی امور زنان در سراسر کشور اجرا می‌شود و مدعی کاهش میزان طلاق است، مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته و با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت به صورت ملی اجرا می‌شود، البته این منوط به بومی‌سازی و بررسی چالش‌های منطقه‌ای و شهرستانی است و نمی‌توان یک نسخه واحد برای کل کشور پیچید.

مولاوردی در ادامه با اشاره به ضرورت توسعه متوازن منابع در سطح کشور خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما به سازمان ملل نهادینه‌سازی عدالت جنسی به جای برابری جنسی است، در این راستا نیز باید شاخص‌های مربوطه تبیین و به مرحله اجرا درآید. در بحث اشتغال نیز توازن بین کار و زندگی زنان مطرح است که برای این منظور منتظر تصویب لایحه کاهش ساعت کاری زنان با شرایط خاص هستیم. در واقع اگر به دنبال دورکاری و بازنشستگی پیش از موعد زنان و مواردی از این دست هستیم باید مشوق‌های لازم برای کارفرمایان و امنیت شغلی زنان را فراهم کنیم.

وی در خصوص موضوع زنانه شدن بخش غیررسمی اقتصاد به دلیل دستمزد پایین، تاکید کرد: به ایجاد تعادل در بازار کار بین زنان و مردان نیاز اساسی داریم و باید شرایط لازم برای اشتغال زنان و دختران بویژه تحصیلکرده‌های دانشگاهی را فراهم کنیم؛ چراکه در غیر این صورت به مرور با سرخوردگی این قشر مواجه خواهیم شد، راهبردی که به منظور نیل به این هدف در پیش گرفته‌ایم توان‌افزایی زنان و جلب مشارکت‌های شبکه‌ای با اولویت‌بندی موضوعات و مسایل مربوط به زنان است.

به گزارش ایسنا، در ادامه این دیدار، نماینده عالی دولت در استان زنجان با تاکید بر بهره‌مندی بیشتر از زنان توانمند در مسئولیت‌های اجتماعی و مدیریتی گفت: برای صیانت از حقوق زنان باید دنبال یک سری امتیازات و مزیت‌ها باشیم و بپذیریم که قبول مسئولیت، کار مضاعف می‌طلبد.

جمشید انصاری اظهار کرد: متاسفانه عرف غالب در کشور که اساساً مدیریت را امری مردانه می‌داند و تصور غلط خود زنان که کمتر به مسوولیت‌های مدیریتی تمایل نشان می‌دهند، زمینه‌سازی کناره‌گیری بانوان از پست‌های مدیریتی است، در حالی که فرهنگ‌سازی، آمادگی خود این قشر و پذیرش این موضوع که حضور بانوان در بسیاری از مصادر اجتماعی تسهیلات ویژه‌ای می‌طلبد، زمینه را برای نقش‌آفرینی بیشتر زنان در عرصه‌های مختلف فراهم می‌کند.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه باید برای حضور زنان در پست‌های دولتی سهمیه تعیین شود، افزود: این تصمیمات باید در سطح ملی اتخاذ شده و توسط استان‌ها مورد پیگیری قرار گیرد، به ویژه در محیط‌های آموزشی، بهداشتی و درمانی هیچ دلیل قابل قبولی برای نبود زنان در پست‌های مدیریتی وجود ندارد. در واقع ما باید یک رانت قانونی برای مدیریت بانوان ایجاد کنیم.

وی همچنین در خصوص توسعه ورزش همگانی برای زنان تصریح کرد: هر اقدامی که اداره‌کل ورزش و جوانان، شهرداری و سایر دستگاه‌هایی که کارمند زن دارند برای توسعه ورزش همگانی جامعه تحت پوشش خود انجام دهند مورد حمایت استانداری قرار گرفته و اعتبار ویژه‌ای برای تحقق آن دریافت خواهند کرد.

در ادامه، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری زنجان نیز با اشاره به اینکه اولین تظاهرات شکل گرفته توسط بانوان در آستانه انقلاب اسلامی مختص زنان زنجانی بود، گفت: زنان این خطه طی هشت سال دفاع‌مقدس نیز اقدامات خوبی در راستای خدمت‌رسانی به رزمندگان انجام داده‌اند.

ماهرخ بلوری اظهار کرد: بانوان زنجانی در زمینه کارآفرینی با موضوعات مختلف اقدامات چشم‌گیری داشته‌اند و این نشان‌دهنده نقش پررنگ زنان در افزایش تولید ناخالص داخلی و تحقق حماسه اقتصادی است، به علاوه این قشر تاکنون در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی سطح استان هم عملکرد موفقیت‌آمیز و معناداری داشته‌اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 76 سازمان مردم‌نهاد در سطح استان فعالیت می‌کنند که 90 درصد آن را بانوان تشکیل داده‌اند.

/انتهای متن/

درج نظر