دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶

دو زن نماینده ی مجلس نهم از تهران و سمیرم

مجلس نهم هم مانند مجلس هشتم با کاهش چشمگیر نمایندگان زن همراه بود و تنها ۹ کرسی از ۲۸۸ نماینده ی حاضر در مجلس نهم اختصاص به زنان نماینده داشت.

زهرا نذیری/

از ۹ زن نماینده ی مجلس در دوره ی نهم دو تن دیگر هم جدیدالورود بودند:

 سکینه عمرانی  متولد ۱۳۵۱از سمیرم و زهره طبیب زاده نوری  متولد ۱۳۳۹ از پایتخت.

 

زهره طبیب زاده نوری

zohreh-tabibzadeh2

زهره طبیب زاده نوری پس از اتمام تحصیلات ابتدایی ومتوسطه در تهران، در سال ۱۳۵۸ در کنکور سراسری در رشته دندانپزشکی پذیرفته شد ودر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مشهد به تحصیل مشغول شد. اوکه فعالیت های مذهبی وسیاسی  را از دوره راهنمایی از مساجد جاوید و قبا آغاز کرده بود، در بحبوحه ی انقلاب، در راه پیمایی ها و تظاهرات ضد شاه نیز نقش فعالی داشت. با ورود به دانشگاه مشهد دامنه ی فعالیت های سیاسی اش را گسترش داد وعلاوه بر تاسیس انجمن اسلامی خواهران، به عضویت شورای مرکزی  انجمن اسلامی دانشگاه مشهد نیز در آمد.

پس از بسته شدن دانشگاه ها در فروردین ۱۳۵۹، طبیب زاده به تهران بازگشت و در مرکز تربیت معلم تهران به فعالیت های فرهنگی مشغول شد. علاوه برآن به عنوان نماینده ی دانشگاه مشهد به شورای نمایندگان دفتر تحکیم وحدت معرفی شد و شاخه ی حامیان روحانیت این تشکل دانشجویی به فعالیت مشغول شد. او در همین سال به عضویت  شاخه ی  دانشجویی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز در آمد وحدود یک سال و نیم با این سازمان به همکاری پرداخت .

 بعد از بازگشایی دانشگاه ها در سال ۱۳۶۲، طبیب زاده جهت ادامه تحصیل به دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی منتقل شد و ضمن عضویت در شورای مرکزی انجمن اسلامی آن دانشگاه، چندی نیز با هیئت تحریریه “مجله زن روز” نمود.

او درسال ۱۳۶۷ پس از فارغ التحصیلی در رشته ی دندان پزشکی، یک سال در درمانگاه تخصصی سپاه به طباطت پرداخت. سپس در سال ۱۳۶۸ به عضویت هیئت علمی دانشکده دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در آمد و همزمان به ریاست آموزشگاه پرستاری آن دانشکده نیز منصوب شد . طبیب زاده  در سال ۱۳۶۹، تحصیلات تخصصی خود  را در رشته پریودنتولوژی (بیماری های لثه) در دانشکده داندانپزشکی شهید بهشتی آغاز کرد و در سال ۱۳۷۴ پس از دفاع از رساله خود که اولین تز تخصصی دنداپزشکی بود، با درجه ممتاز فارغ التحصیل شد.

دکتر طبیب زاده  در سال ۱۳۶۵ با مهندس صالح زاده عضو هیئت علمی دانشگاه علم وصنعت ازدواج کرد. وی پس از اخذ درجه تخصص، در سال ۱۳۷۵ برای ادامه تحصیل همسرش به اتفاق دو فرزندش به انگلستان رفت وبعد از اتمام تحصیلات همسرش (دکترای راه وساختمان) در سال ۱۳۷۷ به ایران بازگشت و به کار سابقش که تدریس در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود، مشغول شد.

طبیب زاده  پس از چندی به سمت  مسئول واحد ارزشیابی اساتید دانشکده دندانپزشکی منصوب شد. وی به تدریج سمت هایی چون : داوری طرح های پژوهشی، داوری مجله دندانپزشکی دانشکده، طراح سوالات ورودی و خروجی بورد تخصصی و مسئولیت راه اندازی پخش لیزر دانشکده دندانپزشکی را احراز نمود تا این که در سال ۱۳۸۱ به عنوان مدیر گروه پریودنتولوژی دانشکده دندانپزشکی انتخاب شد و تا سال ۱۳۸۴ در این سمت باقی ماند. او در این مدت توانست تحول زیادی در زیادی در زمینه آموزش در گروه دندانپزشکی دانشکده ایجاد کند، به طوری که به علت تغییر مدل های آموزشی و ترویج آموزش های بالینی ، به عنوان مدیر گروه نمونه انتخاب شد .

 دکتر طبیب زاده در اسفند سال ۱۳۸۴ از سوی رئیس جمهور احمدی نژاد به سمت مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز امورزنان و خانواده منصوب شد. وی تا تابستان ۱۳۸۷ در این مقام باقی ماند تا اینکه در همین سال ، ظاهرا به علت ساختار نامناسب مرکز امور زنان و خانواده و محدودیت بودجه آن، از سمت خود استعفا کرد.

 از جمله اقدامات او در این سمت عبارت است از:

افزایش بودجه واعتبارات مرکز امور زنان، اجرای طرح های در مانی در مراکز استان ها برای پیشگیری از سرطان زنان آسیب پذیر و طبقه پایین جامعه، پیشنهاد افزایش مرخصی زایمان از سه ماه به شش ماه به هیئت دولت، مشارکت در تنظیم لایحه بیمه زنان خانه دار، همکاری در تهیه ی

“منشور حقوق مسئولیت های زن مسلمان” با کمک نمایندگان زن مجلس هفتم برای مقابله با کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان، مشارکت در تهیه و تنظیم لایحه حمایت از خانواده به منظور ایجاد مراکز مشاوره در دادگاه های خانواده برای جلوگیری از طلاق، تلاش جهت تصویب ماده ۲۳۰ برنامه پنجم توسعه، برگزاری دوره های آموزش ومشاوره برای خانواده ها و برگزاری دوره های آموزشی مهارت و دوره های ورزشی  برای زنان بسیجی وزنان زندانی.

از دیگر سمت های او در دولت نهم می توان به دبیری شورای عالی زنان و خانواده، عضویت در شورای فرهنگی، اجتماعی زنان، عضویت در شورای اجتماعی کشور، عضویت در شورای عالی سیاست گذاری برنامه پنجم توسعه،، عضویت در شورای سلامت دهان ودندان وزارت بهداشت وعضویت درهیئت امنای دانشگاه الزهرا (س) اشاره کرد.

طبیب زاده پس از استعفا و کناره گیری از ریاست مرکز امور زنان، به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بازگشت و در سال ۱۳۸۸ به سمت رئیس دانشکده دندانپزشکی منصوب شد و تاسال ۱۳۹۰در این سمت باقی ماند. علاوه بر آن ، او چند دوره عضو هیئت ممیزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز بوده است.

دکتر طبیب زاده در سال ۱۳۹۰ به عنوان کاندیدای جبهه متحد اصولگرایان در انتخابات دوره نهم قانون گذاری شرکت کرد و موفق شد در مرحله دوم انتخابات با کسب آرا از سوی مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به نمایندگی مجلس انتخاب شد.

وی پس از به ورود به مجلس به عضویت کمیسیون آموزش وتحقیقات درآمد. از دیگر سمت های او در مجلس عبارت است از:

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان، عضو شورای مرکزی مجمع نمایندگان تهران، عضو فراکسیون های زنان وخانواده، نخبگان ، سلامت و محیط زیست، رسانه وفراکسیون عفاف و حجاب.

از جمله طرح ها و لوایحی که دکترطبیب زاده در تصویب آنها در مجلس نقش داشت ، عبارت است از:

قانون حمایت خانواده، قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که ده سال وکمتر حق بیمه پرداخت کرده اند، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست، طرح تعیین تکلیف آموزشیاران حق التدریس، طرح ساماندهی و توسعه سازمان فنی وحرفه ای کشور، رتبه بندی معلمان،  طرح اصلاح قانون تنظیم خانواده و جمعیت وافزایش مرخصی از ۶ ماه به ۹ ماه، قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تکمیلی و تخصصی، طرح ساماندهی سواحل کشور، طرح الزام دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی به پذیرش دانشجویان دختر در محل سکونت آنها، طرح تخصیص اعتبارات ویژه برای ازدواج جوانان ولایحه گذرنامه.

او همچنین از جمله نمایندگی بود که برای پیگیری مسائل کشور تذکرات زیادی به وزراء داده است، به طوری که در دوسال اول مجلس نهم، تعداد۱۸۵ تذکر و۲۴ سوال از وزراء  توسط وی مطرح شد. علاوه بر آن او از طراحان استیضاح چند وزیر از جمله دکتر فرجی دانا ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز بوده است.

دکتر طبیب زاده یه زبان انگلیسی تسلط دارد. کتاب “ضایعات ناحیه انشعاب ریشه ها” از تالیفات اوست. وی همچنین در هیئت تحریریه مجله” نظام پزشکی” نیز عضویت دارد.

 

سیده سکینه عمرانی 

1

سکینه عمرانی دوره راهنمایی و دبیرستان را در شهرستان اقلید به پایان رساند و در سال ۱۳۶۹ در رشته علوم تجربی موفق به اخذ دیپلم شد. وی یک سال بعد به دانشگاه شیراز راه یافت و در سال ۱۳۷۴ در رشته دبیری زیست شناسی فارغ التحصیل شد و پس از آن، به علت این بود که بورسیه وزارت آموزش بود، به اداره کل آموزش وپرورش  استان تهران مامور شد و تا مهر ماه ۱۳۸۰ در دبیرستان های ورامین به تدریس اشتغال داشت.

عمرانی ضمن تدریس  درسال ۱۳۷۶ به تکمیل تحصیلات خود پرداخت و در سال ۱۳۷۹، موفق به دریافت دانشنامه ی فوق لیسانس علوم جانوری از دانشگاه شهید بهشتی شد. وی در سال ۱۳۸۰به آموزش وپرورش سمیرم انتقال یافت و در دبیرستان بانو مجتهده امین، ابتدا به عنوان معاون و سپس به عنوان مدیر دبیرستان تعیین گردید. او در همان سال با یکی ازهمکارانش ازدواج کرد. وی در سال ۱۳۸۷ ازسمت مدیریت استعفا داد و تا اوایل سال ۱۳۹۱ به عنوان دبیر به تدریس اشتغال داشت.

عمرانی در اسفند۱۳۹۰ با شرکت در انتخابات دوره نهم قانونگذاری پا به عرصه ی سیاست گذاشت و در مرحله ی دوم انتخابات، موفق شد با کسب آرا از سوی مردم سمیرم به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. وی اولین زنی است که ازسمیرم به مجلس راه یافته است. او پس از  ورود به مجلس به عضویت کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درآمد. از دیگر سمت های وی در مجلس عضویت در هیئت رئیسه فراکسیون حمایت از معلولان، عضویت در فراکسیون زنان، جوانان وخانواده، عضویت در فراکسیون نخبگان و عضو ناظر مجلس در شورای عالی محیط زیست کشور بوده است.

از جمله طرح ها ولوایحی که  عمرانی در تصویب آنها  در مجلس نقش داشت ، عبارت است از:

قانون ثبت اختراعات ، طرح افزایش ۳۰درصدی سهمیه پزشکی، قانون حمایت خانواده، قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که ده سال وکمتر حق بیمه پرداخت کرده اند، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست، طرح تعیین تکلیف آموزشیاران حق التدریس، طرح ساماندهی و توسعه سازمان فنی وحرفه ای کشور، رتبه بندی معلمان،  طرح اصلاح قانون تنظیم خانواده و جمعیت وافزایش مرخصی از شش ماه به ۹ ماه، قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تکمیلی و تخصصی، طرح ساماندهی سواحل کشور، طرح الزام دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی به پذیرش دانشجویان دختر در محل سکونت آنها، طرح تخصیص اعتبارات ویژه برای ازدواج جوانان ولایحه گذرنامه.

وی همچنین برای ساماندهی سیستم فاضلاب سمیرم ، تصویب و اجرای طرح های پمپاژ آب، پیگیری اعتبار برای احداث سدتنگا ودوحان، راه اندازی دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه سمیرم ورفع مشکلات مربوط به کمبود آب شرب وآب کشاورزی سمیرم تلاش بسیاری کرد.

 

برگرفته شده از کتاب:

زنان در عرصه قانون گذاری ایران (۱۲۸۵-۱۳۹۵)منوچهر نظری

/انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد