بیماری خاموش کلامیدیا در ناباروری نقش دارد

این بیماری می تواند سبب بروز مشکلاتی جدی در زنان و مردان، نظیر ترشحات از آلت تناسلی، ناباروری و عفونت نوزاد تازه متولد شده از مادر آلوده شود.

0

سرویس خبر به دخت/

یک عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت: کلامیدیا یکی از مهم ترین عفونت های باکتریال انتقال یابنده از راه تماس جنسی در دنیا است و سالانه بیش از 3 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا می شوند.

دکتر سید علی آذین، مسئول کلینیک سلامت جنسی مرکز فوق تخصصی ابن سینا، ضمن اشاره به نقش عفونت های ناشی از کلامیدیا در ناباروری افزود: عفونت ناشی از کلامیدیا یک بیماری انتقال یابنده از راه تماس جنسی است که توسط یک باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شود و قابل درمان است.
وی خاطر نشان کرد: این بیماری می تواند سبب بروز مشکلاتی جدی در زنان و مردان، نظیر ترشحات از آلت تناسلی، ناباروری و عفونت نوزاد تازه متولد شده از مادر آلوده شود.
این عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی ابن سینا با عنوان اینکه کلامیدیا گاهی بیماری خاموش نامیده می شود و ممکن است فردی مبتلا باشد اما از آن آگاه نباشد، ادامه داد: علایم این بیماری، اغلب طی 3-1 هفته بعد از آلودگی بروز می کنند و افراد مبتلا ممکن است نشانه هایی مانند ترشح غیرطبیعی (موکوس، چرک) از واژن یا آلت تناسلی مردانه داشته باشند و یا هنگام ادرار کردن دچار درد شوند.

آذین ضمن تاکید بر اینکه کلامیدیا به آسانی با بیماری سوزاک اشتباه گرفته می شود و نشانه های هر دو بیماری تا حد زیادی مشابه یکدیگر هستند و می توانند به صورت همزمان رخ دهند، افزود: قابل اعتمادترین روش تشخیص کلامیدیا، روش های آزمایشگاهی است و معمول ترین آزمون، جمع آوری یک نمونه از ترشحات آلت تناسلی مردانه و زنانه و آزمایش آن برای یافتن باکتری است.
وی تصریح کرد: در صورت ابتلا به عفونت کلامیدیا، این عفونت با تجویز آنتی بیوتیک های تک دوز یا در دوره های 14 الی 17 روزه درمان می شود و حتی بعد از بهبود نیز مصرف دارو باید ادامه یابد و اگر یک تا دو هفته بعد از اتمام داروها، نشانه های بیماری از بین نرفت، دوباره باید به پزشک مراجعه شود.

مسئول کلینیک سلامت جنسی مرکز فوق تخصصی ابن سینا با اشاره به اینکه هر ساله بیش از یک میلیون زن در جهان به بیماری التهابی لگن(PID) مبتلا می شوند، اظهار داشت: حدود نیمی از موارد ابتلا به این بیماری، ناشی از عفونت با کلامیدیا است و بسیاری از این زنان بدون علامت هستند، بیماری التهابی لگن به التهاب لوله های رحم و ناباروری منجر می شود و پژوهشگران تخمین می زنند که هر ساله 100 هزار زن در اثر ابتلا به بیماری التهابی لگن نابارور می شوند.
گفتنی است که افراد مبتلا می توانند با مراجعه به کلینیک سلامت جنسی مرکز فوق تخصصی ابن سینا به آدرس تهران، خیابان شریعتی، ابتدای خیابان یخچال، مرکز فوق تخصصی ابن سینا، از خدمات این کلینیک بهره مند شوند.

منبع : مهرخانه/ انتهای متن/

درج نظر