چرا کودکان و نوجوانان نیاز عاطفی خود را خارج از خانواده جست‌وجو می‌کنند؟

0

یک روانشناس گفت: وقتی در بستر خانواده ارتباط خوبی با کودکان شکل نمی‌گیرد در سن ۷ و ۸ سالگی دیگر پدر را قهرمان زندگی نمی‌دانند!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سعید سجادی در نشست علمی تخصصی “تبیین ابعاد جامعه شناسی، روانشناختی و تربیتی خشونت خانگی و ارائه راهکارهای تربیتی” اظهار کرد: وقتی از خشونت صحبت می‌کنیم، تصور این است خشم همیشه پدیده منفی است اما این پدیده در سرشت و فطرت انسان‌ها است و ما همیشه به کودکان و افراد آموزش می‌دهیم هیجان‌های خود را کنترل کنند.

وی افزود: خشم نتیجه فرایند فیزیولوژیکی بدن است و برای کنترل خشم، آموزش خانواده‌ها بسیار تأثیرگذار است تا بدانند چگونه می‌توان هیجان‌ها را مدیریت کرد.

این روانشناس گفت: زمانی که زبان بچه‌ها را بلد نیستیم و ارتباط به درستی شکل نمی‌گیرد، خشونت نیز کنترل نمی‌شود؛ وقتی نمی‌توانیم با فرزندان ارتباط بگیریم با رسیدن آنها به سن بلوغ شاهد خواهیم بود که پدر و مادر را دوست ندارند.

سجادی با اشاره به اینکه بچه‌ها حق دارند والدین را دوست داشته باشند، متذکر شد: وقتی در بستر خانواده ارتباط خوبی با بچه‌ها شکل نمی‌گیرد در سن 7 و 8 سالگی دیگر پدر را قهرمان زندگی نمی‌دانند و قهرمان زندگی آنها تبدیل به یک سلبریتی یا فرد دوم و سوم می‌شود و در سن بلوغ وقتی نفرات اول زندگی او را می‌پرسیم در بسیاری از موارد از پدر و مادر صحبتی نیست! همچنین در سن نوجوانی با فرد سومی ارتباط برقرار کرده و نیاز عاطفی خود را از افراد دیگر جستجو می‌کند در حالیکه باید مهمترین فضا برای او خانواده باشد.

وی گفت: باید به والدین آموزش دهیم چگونه با فرزندان خود ارتباط برقرار کنند و در محیط مدرسه می‌توان این آموزشها را به والدین ارائه داد تا در نهایت محل امن زندگی فرزندان، خانواده و پدر و مادرشان باشد یعنی هر چقدر ارتباط عاطفی در خانواده بیشتر باشد شرایط بهتر است.

درج نظر