شکنجه زنان فعال سیاسی

انتشار گزارش هایی در مورد شکنجه زنان زندانی در عربستان سعودی، موجب شده تا گروهی متشکل از وکلا و قانونگذاران انگلیسی خواستار دیدار با این افراد شوند.

0

گروهی متشکل از وکلای بین المللی و نمایندگان مجلس انگلیس خواستار دیدار با زنان زندانی در عربستان شدند.

عمده این زنان از فعالان حقوق بشر هستند که از سوی حکومت عربستان بازداشت شده و اخیرا گزارش هایی درباره شکنجه آنها منتشر شده است.

به نوشته الجزیره، این زنان از دیدار با خانواده خود محروم بوده و حق داشتن وکیل یا نماینده قانونی را ندارند.

«کریستین بلانت» یکی از نمایندگان مجلس انگلیس که ریاست گروه ذکر شده را برعهده دارد، با ارسال نامه ای به سفیر عربستان در لندن از وی خواسته تا مقدمات بازدید آنها از زندانی در نزدیکی شهر جده را که زنان بازداشت شده در آن زندانی هستند فراهم کند.

پیشتر سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرده بود که عربستان باید هر چه زودتر به بازرسان مستقل بین المللی اجازه دهد تا با زنان مدافع حقوق بشر که از می ۲۰۱۸ در زندان بسر می برند، به منظور بررسی سلامت و آسایش آنها ملاقات کنند.

در ۲۳ نوامبر گذشته وزارت اطلاع رسانی عربستان گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر و سازمان عفو بین الملل و مدارک و شواهدی را که این دو سازمان از شکنجه دستکم سه تن از زنان فعال زندانی توسط عوامل آل سعود منتشر کرده بودند، تکذیب کرد.

در ۲۸ نوامبر سازمان دیدبان حقوق بشر به نقل از یک منبع آگاه گزارشی را درباره شکنجه چهارمین زن فعال سعودی توسط عوامل آل سعود منتشر کرد. این منابع گفتند شکنجه زنان فعال سعودی در زندان ممکن است به همین روال ادامه یابد.

این سازمان در گزارش خود اعلام کرده بود که عربستان باید بلافاصله تحقیقات مستندی را درباره بدرفتاری با زندانیان در حین بازداشت آغاز و تمام افراد و عناصر دخیل را محاکمه کند و به پرونده زنان قربانی رسیدگی کند.

علی رسولی /انتهای متن/