مایه شرمساری مردان مجرد

یک کارشناس امور جوانان گفت: دختر جوانی را که از راه سالم و عفیفانه به دنبال پر کردن این خلاء عاطفی با برگزیدن شریکی معنوی ـ عاطفی (مثل شهدا) است، اصلا نباید سرزنش کرد.

2

 این روزها روایت توئیتی از حضور دختری جوان بر مزار شهیدی و توصیف رابطه عاطفی‌اش با شهید تحت عنوان «نامزد شهیدم» اخبار و واکنش‌های زیادی را از سوی مردم در فضای مجازی و حتی کارشناسان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی داشته است.

 

*سهل انگاران در امر ازدواج جوانان قابل سرزنش اند

عصمت میرجلالیان، کارشناس امور جوانان و کارشناس تعلیم و تربیت اسلامی درباره این اتفاق گفت: اگر قرار باشد با دیدی منصفانه حرف بزنم به خودم اجازه سرزنش کردن این دختران را نمی دهم، برعکس معتقدم این اتفاق یک فریاد بلند است.

وی ادامه داد: نخست باید بگویم که این اتفاق مایه شرمساری برای مردان مجرد ما در هر سنی است که نتوانسته‌اند یا نخواسته اند شریک زندگی، پشتیبان، حامی عاطفی و اجتماعی دختران مجرد ما از جوان تا میانسال باشند.

این کارشناس تعلیم و تربیت اسلامی، افزود: متأسفانه چون پسران مجرد ما نمی خواهند یا تربیت نشده اند یا مهارتش را ندارند که نقش مرد یک خانواده یا مسئولیت همسری را برعهده بگیرند، نتوانسته اند در موقعیتی که دختران مجرد بسیاری داریم، این خلاء عاطفی را پُر کنند.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه معتقدم دختر جوانی را که از راه سالم و عفتمدارانه به دنبال پر کردن این خلاء عاطفی با برگزیدن شریکی معنوی ـ عاطفی مثل شهدا است، اصلا نباید سرزنش کرد! گفت: برعکس، سرزنش مخصوص طیف مقابل و دست اندرکارانی است که موظف بودند زمینه ساز ازدواج جوانان ما باشند و در این مسئله کوتاهی کردند.

 

 *دختران عفتمدارانه احساسات و عواطف خود را زنده نگه داشته اند

میرجلالیان تصریح کرد: من برخلاف برخی از کارشناسان اجتماعی یا سیاسی که از چنین مسئله ای، برداشت های منفی مثل توطئه علیه قشر حزب اللهی یا نمود برخی بیمارهای روانی در دختران را  داشته اند؛ برداشتی مثبت دارم.

وی تشریح دیدگاه خود با بیان اینکه، این دختران مجرد نه تنها احساسات خود را نکشته اند، بلکه همچنان آن را حفظ و در کامل عفت و سلامت اخلاق رفتار کرده اند، گفت: آنها برخلاف خیلی از جوانان مجرد دست به دوستی‌های نامشروع و غیرموجه نزده و دچار ولنگاری فرهنگی و رفتاری نشده اند.

 

*برقرار ارتباط عاطفی ـ معنوی با شهدا پدیده جدیدی نیست

این مشاور حوزه جوانان با اشاره به اینکه من به عنوان کسی که سابقه مشاوره در دانشگاه ها را دارم، این دست برقراری ارتباط معنوی با شهدا را پدیده جدیدی ندیده و نمی دانم، گفت: ما شاهد الگوپذیری و علاقمندی دختران جوان کشورمان به شهدا در سال های گذشته بوده ایم، به طوری که به‌صورت انفرادی یا گروهی بر سرمزار شهیدی رفته و ضمن ادای احترام به مقام او با سرودن شعر، دلنوشته یا حتی دادن خیرات، یاد و خاطره اش را گرامی می داشتند.

 

*در توصیف ارتباط معنوی دختران با شهدا، بدسلیقگی شده است

این فعال فرهنگی افزود: با این پشتوانه قبلی در گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، فقط می توانم بگویم انتخاب عنوان «نامزدی یا دوستی با شهدا» یک بد سلیقگی است.

این کارشناس تعلیم و تربیت اسلامی گفت: این اتفاق نشان می دهد که در جامعه ما هنوز دخترانی هستند که نگاهشان به زندگی، ظاهر بینانه نشده و ایده آل‌شان مردی باغیرت، آبرودار، پاک، سالم، زاهد و خداشناس است و حال شما بگویید چه کسی آبرودارتر از شهدا یافت می شود که این دختران بتوانند به او به عنوان یک پشتوانه عاطفی ـ معنوی نگاه کنند.

میرجلالیان با بیان اینکه، اصل اتفاق تعلق عاطفی جوانان ما چه پسر و چه دختر به شهدا بد، قابل سرزنش یا حتی تمسخر نیست، اظهارداشت: اساس کار یعنی آشنایی هر چه بیشتر جوانان با شهدا، سبک زندگی آنها و حفظ نام ویاد آنها نه تنها بد نیست بلکه وظیفه ماست .

وی افزود: من باز تأکید می کنم دختران جوان ما در توصیف تعلق عاطفی و معنوی شان به شهدا فقط بدسلیقگی کرده اند.

این کارشناس فرهنگی منتقدان این اتفاق را مخاطب قرار داد و پرسید: دختران جوان ما با انتخاب شهدا به عنوان پشتوانه عاطفی چه کرده اند که قابل سرزنش باشد؟ آیا میراثی خواستند یا ادعایی می کنند؟ یا ضربه عاطفی و مادی به کسی وارد کرده اند؟ که قابل اینطور رسانه ای شدن و گاهاً توهین و تمسخر در فضای مجازی و حقیقی باشند؟

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است این گونه اتفاقات زمینه را برای بهره برداری برخی افراد در ایجاد شایعه یا شبهه در خصوص شهدا هموار سازد؟ گفت: در هر کاری و در هر جامعه ای، ممکن است یک سری موارد بیمارگونه هم اتفاق بیفتد و این کاملا مسئله ای عادی است ولی ما باید در این زمینه مراقبت های لازم را انجام دهیم.

 

*مردان مجرد مخاطب اصلی هستند

این مشاور حوزه جوانان در ادامه گفت: اگر قرار بر این باشد از این اتفاق درسی بگیریم یا نقدی کنیم و نظری بدهیم باید مردان مجرد جوان را مخاطب قرار داده و بگوییم: «مقداری به خود بیایند، فکر کنند و ببینند که آیا می توانند خلاء عاطفی دختران را طبق قانون خلقت و بر مبنای جریان عاطفی و فطری خلقت، پُر کنند تا هم خودشان دچار عوارض تنها زندگی کردن نشده و هم توازن جمعیتی کشور برهم نریزد و هم تعداد ازدواج های موفق روز به روز کاهش پیدا نکند.»

منبع: طنین یاس /انتهای متن/

نمایش نظرات (2)