دلبافته‌هایی با طعم کمبود امکانات

کارگاه گلیم‌بافی روستای گلشن از توابع شهرستان نمین اردیبل محل رفت و آمد و تلاش ایثارگرانه زنان روستایی است که روی کمبود امکانات را سیاه کردند و پیشگام اجرای اقتصاد مقاومتی شدند.

0

به گزارش به دخت، در ورودی دهلیز مانند کارگاهی که با مصالح بومی بنا شده می‌توان بوی شیرین و باصفای روستا را به مشام کشید. کارگاه در ابعاد 8 در 10 متر مامن زنان روستایی شده تا بتوانند با هنر دست خود لقمه ای حلال را نصیب سفره خانواده سازند.

 

20 دار گلیم‌بافی به همت اهالی روستا دایر شد

روستای گلشن در نقطه سفر مرزی شهرستان نمین واقع شده است. پشت کوه‌هایی که خانه‌های کوچک و با صفای روستا را در آغوش کشیده مرزهای کشور جمهوری آذربایجان است.زنان روستایی برای مقاوم کردن اقتصاد خانواده خود کارگاهی را دایر کردند که چشم انتظار دریافت مجوز است.

یکی از اهالی روستا تصریح کرد: با وجود کمبود امکانات و ضعف بنیه مالی خانواده‌ها، 20 دار گلیم بافی در این کارگاه دایر کردیم.

رحمتی گفت: در کنار بافت گلیم، پخت غذای محلی و آماده سازی گیاهان دارویی نیز در این کارگاه انجام می‌شود.

وی این کارگاه را برآیند تلاش تک تک زنان روستایی می‌داند و معتقد است هر فردی هر چه در توان داشته برای دایر کردن این کارگاه در اختیار شورای روستا قرار داده است.تولیدات زنان روستای گلشن که گاها بدون نقشه بوده و دلبافته‌هایی از سر ذوق و توانمندی سینه به سینه است، سرآمد خریداران و مشتریان گذری این روستا است.

نقشه‌های حک شده بر گلیم‌های بافته شده از تنوع کم نظیر برخوردار است و هر چند تهیه مصالح پشمی هزینه بر است اما در کنار مواد اولیه مصنوعی از الیاف پشمی نیز برای بافت گلیم استفاده می‌شود.

 

 

فروش به دست دلالانی که سود اندک دارند

این کارگاه با وجود همت والایی که ستون آن شده از دردهایی نیز رنج می‌برد. بانوان دسته دسته به کارگاه رفت و آمد دارند. مسن‌ترین بافنده 70 ساله و جوان ترین آن دختری 17 ساله است.

اما در مقابل فروش تولیدات به دست دلالانی که به روستا می‌آیند انجام می‌شود. هر چند به همت اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل، گلیم نمین توانسته نشان ملی جغرافیایی را کسب کند و به عنوان برندی ملی و جهانی خود را معرفی کرده است، اما همچنان زنجیره تولید تا فروش نقطه عطف تاریکی به نام دلالان دارد.

سرپرست معاونت صنایع دستی استان اردبیل معتقد است راه حل این مشکل فروش از طریق نمایشگاه ها و بازارچه‌های فصلی و مناسبتی است.

ملکه گلمغانی زاده تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان نسبت به برگزاری بازارچه های صنایع دستی اعلام آمادگی کرده تا فرصتی جهت معرفی و فروش تولیدات فراهم شود.

وی تاکید کرد: لازم است دهیاران و شوراهای روستا در خصوص برگزاری بازارچه اعلام نیاز کنند تا نسبت به انجام آن اقدام کنیم.

 

 

مشکل چندین ساله بیمه بافندگان

حاصل دسترنج ساعت‌ها نشستن بر پشت دار و بافتن یک گلیم دستمزدی اندک است. دلالان برای سودبردن از قبل فروش صنایع دستی و به دلیل ناتوانی تولیدکننده در فروش اجناس خود نسبت به خرید محصولات به قیمت ناچیز اقدام می کنند.

به گفته سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل مشکل بیمه بافندگان کشوری بوده و از سال 92 پوشش بیمه قطع شده است.

گلمغانی زاده پوشش بیمه را یکی از مطالبات جدی ادارات میراث فرهنگی استان‌ها دانست و ابراز امیدواری کرد این مشکل رفع شود تا بتوان بافندگان را تحت پوشش بیمه درآورد.

 

حمایت صنعتگران روستایی با هدف تحقق شعار اقتصاد مقاومتی

در پاسخ به مطالبه صنعتگران استان اردبیل که به گفته مسئولان متجاوز از 17هزار نفر است، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل به تدوین چند استراتژی حمایتی از تولید صنایع دستی اشاره کرد.

نادر فلاحی با بیان اینکه مشکل اصلی تولیدکنندگان معرفی و فروش محصولات است گفت: به همین منظور احداث نخستین نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی در استان برنامه ریزی شده و در کنار آن نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های فصلی در شهرها و روستاها در صورت اعلام آمادگی فرمانداران دائر می‌شود.

وی رویکرد متمایز امسال  اداره کل را تحقق ماموریت زمستان بیدار عنوان کرد و افزود: بخشی از برنامه های تعریف شده در قالب جشنواره زمستانی با محوریت معرفی و عرضه صنایع دستی تولیدی استان ویژه فصول سرد سال است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل همچنین به اعطای تسهیلات با نرخ بهره پایین از محل تسهیلات مشاغل خانگی و اشتغال پایدار روستایی و فراگیر اشاره و تصریح کرد: تمامی امکانات اداره کل در راستای حمایت از صنعتگران از مرحله تولید تا فروش محصولاتشان به کار گرفته می‌شود.

منبع: تسنیم /انتهای متن/

درج نظر