جهیزیه تهیه کردن سخت است حتی در امین حضور

نرخ دلار بصورت لحظه ای بالا و پایین می رود، همراه با آن خیلی اجناس و کالاها هم قیمت شان و اصلا وجودشان در بازار دچار نوسان های شدید می شود و از جمله لوازم خانگی است که این روزها مخصوصا کسانی که به دنبال تهیه جهیزیه هستند از این بابت کلی نگران و دلواپسند؛ هم آنها و هم فروشنده ها وقتی که بسراغ شان بروید در بازار امین حضور، از این دلواپسی می گویند.

0

خیابان خلوت است و مغازه‌ها از آن خلوت ‌تر. بندرت یک وانت یا کامیون برای خالی کردن بار وارد چهارراه می‌شود، اگر هم بعد از چند ساعت سر و کله ماشینی پیدا شود، بار زیادی ندارد. ‌ خبری نیست از تریلرهایی که بارهای بزرگ کارخانه‌ ها و نمایندگی‌ ها را برای فروشگاه‌ های این بازار می‌ آوردند. از مشتری هم خبری نیست؛ مثل قبل نیست که خانواده‌ ها گروه گروه برای تهیه جهیزیه این بازار را بالا و پایین کنند، کم پیش می ‌آید در یک مغازه باز شود و کسی به قصد خرید پا به آن بگذارد.

 

نه مشتری حال خوشی دارد و نه فروشنده

انگار نه انگار اینجا بازار امین‌حضور، یعنی مهم‌ ترین بورس لوازم خانگی کشور است؛ بازاری که این روزها در آن نه مشتری حال خوشی دارد و نه فروشنده و اوضاع آن فقط بر وفق مراد عده‌ ای سودجوست که در ماه‌ های اخیر با گران‌ فروشی و احتکار از آب گل ‌آلود نوسانات ارزی برای خود ماهی‌های درشتی صید کرده‌ اند. اینجا هر کسی نرخ خودش را می‌ دهد، نرخی که ممکن است هر روز بیشتر شود و کسی هم نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. چراکه اوضاع بازار آشفته شده و از عمده‌ فروش و خرده ‌فروش گرفته تا نمایندگی‌های رسمی برندهای داخلی و خارجی، همه به فکر جیب خود در این اوضاع نابسامان هستند. البته این وضع امروز و دیروز بازار امین‌ حضور نیست و چند ماهی است که اوضاع به همین منوال است و به نظر می ‌رسد کسانی که باید بر این بازار نظارت کنند، ماه ‌هاست به خواب رفته‌اند.

 

اگر کالای مدنظرمان پیدا شود

اوضاع آشفته بازار بیشتر از همه مردم و بخصوص کسانی را که برای تهیه جهیزیه فرزندانشان به لوازم خانگی نیاز دارند، سردرگم کرده است. خانم تقوایی یکی از این افراد است. او که این روزها باید به خاطر نزدیک بودن عروسی دخترش از همیشه شادتر باشد، به دلیل بی ‌ثباتی قیمت‌ های لوازم خانگی از هر زمان دیگری کلافه‌ تر است. او درباره مشکلات شان برای تهیه اجناس مورد نیاز فرزندش به جام‌ جم می‌گوید:

از این شرایط به‌ هم‌ ریخته درمانده شده‌ ایم، امروز برای کالایی خاص یک قیمت می‌ گیریم و فردا می ‌بینیم چند صد هزار تومان روی قیمت همان کالا رفته است؛ تازه به شرطی که کالای مد نظرمان پیدا شود، چون این روزها بسیاری از کالاها در بازار امین ‌حضور و حتی فروشگاه ‌های اینترنتی فروش لوازم خانگی کمیاب شده است و اگر کالای بخصوصی را بخواهیم، باید بارها بازار و فروشگاه ‌های اینترنتی را بالا و پایین کنیم تا شاید بتوانیم کالای خود را پیدا کنیم.

 

قیمت ها هر ورز بالا می رود

مرد میانسال دیگری از دور مغازه‌ ها را زیرنظر دارد، به‌خودش جرات می ‌دهد وارد مغازه می ‌شود، یک‌راست سراغ قیمت یخچال و اجاق گاز می   ‌رود. وقتی قیمت‌ها را می‌بیند یا از دهان فروشنده می‌شنود سرش را تکان می ‌دهد و زیر لب با خود کلماتی را زمزمه می‌ کند.

وقتی می‌شنود خبرنگار هستم می‌گوید:

 بنویس که خیلی از پدر و مادرها به خاطر ناتوانی در تهیه جهیزیه به خواستگارها جواب رد می‌دهند.

او خودش را مثال می‌ زند و ادامه می‌ دهد:

دیگر نمی‌ دانم به همسر و دخترم چه بگویم با خانمم به این نتیجه رسیدیم که فقط لوازم ضروری مانند یخچال، اجاق‌گاز و… را تهیه کنیم اما برای همین چند قلم جنس هم با مشکل روبرو هستیم. قیمت‌ ها هم که هر روز بالا می ‌رود ما هم که پول زیادی در بساط نداریم و منتظریم قیمت‌ ها پایین بیاید اما در این مدت قیمت اجناس فقط سیر صعودی داشته است.


فروشندگان هم بلاتکلیف شده اند

اما گرفتاری‌ های خانواده‌ ها برای تامین جهیزیه فرزندشان، فقط یک روی سکه مشکلات ناشی از بی‌ ثباتی قیمت‌ های لوازم خانگی است؛ روی دیگر این سکه، آسیب‌ هایی است که این مشکلات برای فروشندگان لوازم خانگی در پی دارد؛ چراکه آنها هم در این بازار ملتهب بلاتکلیف شده‌ اند و اگر امروز کالایی را با یک قیمت بفروشند، معلوم نیست فردا چقدر باید بپردازند تا بتوانند همان کالا را در فروشگاه خود جایگزین کنند.

براساس گفته‌ فروشندگان بازار امین‌حضور به جام ‌جم، این بی‌ثباتی‌ ها از ابتدای امسال و همزمان با شروع نوسانات ارزی، در بازار لوازم خانگی آغاز شده و تا امروز نیز ادامه یافته است.

مسعود، یکی از فروشندگان بازار امین ‌حضور در این باره می ‌گوید:

قیمت لوازم خانگی آرام آرام از نوروز امسال تا همین امروز و کاملا موازی با افزایش نرخ دلار رشد کرده است، البته شیب این افزایش قیمت از اردیبهشت شدت گرفته و به جایی رسیده که می ‌توان گفت اکنون قیمت بسیاری از لوازم خانگی خارجی نسبت به زمستان پارسال، دو تا سه برابر شده است.

این فروشنده لوازم خانگی تاکید دارد مهم ‌ترین دلیل افزایش قیمت این کالاها در ماه‌ های اخیر، چند برابر شدن نرخ دلار است؛ چراکه به گفته او، شرکت‌ های بزرگ، عمده ‌فروش‌ها و واردکنندگان قانونی و غیرقانونی این اجناس، چه آن دسته که ارز دولتی دریافت کرده‌ا ند و چه آن دسته که دریافت نکرده‌ اند، فقط برمبنای نرخ دلار روز قیمت اجناسشان را تعیین می ‌کنند و طبیعتا هرچقدر نرخ دلار بالاتر رود، قیمت محصولات آنان نیز بیشتر خواهد شد. با این حال، نوسانات ارزی تنها سبب افزایش قیمت لوازم خانگی خارجی نشده است، بلکه اقلام ایرانی این محصولات نیز در ماه‌ های گذشته شاهد افزایش قیمت 50 تا صددرصدی بوده‌ اند.


لوازم خانگی ایرانی هم گران شده است

 عباس، یکی دیگر از فروشندگان بازار امین‌حضور درباره علت این اتفاق توضیح می‌دهد: لوازم خانگی ایرانی هم پا به پای لوازم خانگی خارجی در حال گران شدن است. چراکه اولا برخی قطعات مورد نیاز کارخانه‌ه ای ایرانی تولید لوازم خانگی از خارج وارد می ‌شوند و ثانیا وقتی کارخانه‌ داران ایرانی می ‌بینند لوازم خانگی خارجی روز به روز گران ‌تر می ‌شوند، آنها نیز قیمت کالاهایشان را دائما بالا می ‌برند تا از رقابت ناسالمی که بر سر گران کردن اجناس شکل گرفته است، عقب نمانند.


احتکاراجناس در انبارها

نوسانات ارزی مهم‌ ترین علت افزایش قیمت لوازم خانگی در چند ماه گذشته محسوب می‌شود، اما بدون شک این موضوع تنها دلیل گرانی بی‌ سابقه لوازم خانگی نیست و این گرانی که اخیرا با کمیابی برخی کالاها نیز همراه شده، دلایل دیگری نیز دارد که از جمله آنها می‌توان به احتکار اجناس از سوی برخی عمده‌ فروش‌ها و نمایندگی‌ه ای رسمی شرکت‌های بزرگ و پایبند نبودن آنها به قیمت‌های توافق‌ شده در لیست‌ های فروش اشاره کرد. براساس ادعای بعضی مغازه ‌داران بازار امین‌ حضور در این زمینه، نمایندگی‌ های شرکت‌ ها چند هفته‌ای است که بیشتر اجناس خود را در انبارهایشان نگه داشته ‌اند و فقط به صورت قطره‌ چکانی به بازار جنس می‌ دهند. فروشندگان لوازم خانگی معتقدند دلیل اصلی این کار شرکت‌ ها، این است که آنها در انتظار دریافت مجدد ارز دولتی و راه افتادن دوباره فرآیند قبلی ثبت سفارش برای واردات کالاهایشان هستند و تا این انتظار شرکت‌ ها برآورده نشود، آنها بازار لوازم خانگی را به همین شکل ملتهب نگه می‌ دارند.

 

بدون فاکتور می فروشند

این فروشندگان البته تاکید دارند واردکنندگان بزرگ لوازم خانگی، پیشتر کالاهای بسیاری را با ارز دولتی وارد کرده بودند و امروز اگر بخواهند، می ‌توانند همان کالاها را با نرخ‌ هایی پایین‌تر به بازار عرضه کنند، اما با این وجود، این روزها فروش نمایندگی‌ های شرکت‌ها به مغازه ‌داران بسیار کم شده و طبق گفته فروشندگان لوازم خانگی، اگر این شرکت‌ ها جنسی هم بفروشند، آن را بدون فاکتور و بعضا تا 70 درصد بالای قیمت‌های تعیین‌ شده در لیست‌ه ای فروش به بازار عرضه می‌ کنند.

 

عمده فروش ها هم نقش دارند

اما در کنار نمایندگی‌ های رسمی شرکت‌های بزرگ، برخی عمده ‌فروش‌ها که با این شرکت‌ ها در ارتباط هستند نیز در نابسامانی ‌های اخیر بازار لوازم خانگی نقش دارند. امیر، یکی دیگر از فروشندگان لوازم خانگی درباره نقش این افراد به جام ‌جم می‌گوید:

بعضی از این عمده ‌فروش‌ها، تعداد بسیار زیادی کالا را با قیمت پایین از شرکت ‌ها می‌ خرند و چند هفته بعد آن را با قیمتی بسیار بیشتر به فروش می‌ رسانند. این افراد با ایجاد انحصار در بازار، کاری می‌ کنند که همه مغازه‌  دارها ناچار شوند فقط از آنها جنس بخرند. ضمن این که آنها سعی می‌کنند با ارائه ندادن فاکتور، ردی از خود بر جا نگذارند تا جایی برای شکایت از آنها باقی نماند. اگر هم مغازه‌د اری از این افراد شکایت کند، با او لج می ‌کنند و دیگر به آن شخص جنس نمی ‌دهند.

منبع: جام جم آنلاین

/انتهای متن/

درج نظر