12 توصیه برای آرامش در خانه

دختر خانمی به مشاور به دخت می گفت: مامان و بابام سر هر چیزی دعوا می کنن. وقتی داد و فریاد شروع میشه، دست خواهرم که پنج سالشه رو می گیرم و میرم تو اتاق، به یه جا زل می زنم و گریه می کنم.
پسر جوانی هم در ادامه گفت: همه جا همینه، خونه ی ما هم همیشه جَنگه، باید به دعوای پدر و مادرها عادت کنی.

0

آیا می شود زندگی بدون دعوا و مرافعه داشت؟ چرا بعضی از زوجین به درگیری و زندگی همراه با تنش عادت کرده اند و با این کار آرامش را از خود و دیگر اعضای خانواده شان گرفته اند؟

شاید خیلی پدر و مادرها  بگویند: با این همه مشکلات و دغدغه های روزمره، حفظ آرامش غیر ممکن است. البته زندگی سختی هایی دارد. ولی باید گفت از دعوا و درگیری و ایجاد تنش‌های روانی نتیجه ای نمی گیرید. فقط با گرفتن آرامش از خود و بقیه اعضای خانواده تان زمینه آسیب های روانی و جسمی را برای خود و فرزندان تان فراهم می کنید و هیچ مسئله ای هم حل نمی شود. 

آیا به نظر شما مسائل زندگی را می توان با آرامش حل کرد؟

در این مطلب، مشاور به دخت برای داشتن زندگی همراه با آرامش توصیه هایی را به زوجین ارائه می دهد.


چطور آرامش را پیدا کنید؟

برای داشتن زندگی موفق و لذت بردن از زندگی با عملی کردن توصیه های زیر آرامش را مهمان خانواده ی خود کنید:

 1. زندگی فعلی خود را با شرایط و امکاناتی که دارید، بپذیرید و حس رضایت از زندگی را در خودتان تقویت کنید.
 2. چیزهایی را که قابل تغییر نیستند، قبول کنید و سعی کنید با آنها سازگار شوید.
 3. باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید. یادتان باشد هر کسی در زندگی خود مشکلات و سختی هایی دارد. اگر هم مقایسه ای می کنید،‌ زندگی تان را با زندگی کسانی که از لحاظ جسمی، مالی و… از شما پایین تر هستند، مقایسه کنید. به جای نالیدن و شکایت از نداشته ها، داشته های تان را ببینید و به خاطر آنها شکرگزار خداوند باشید.
 4. سطح انتظارات و توقعات خود را از یکدیگر پایین بیاورید و اتفاقات کوچک و بی ارزش را بزرگ نکنید. مثلا سر موارد جزئی (بازم که میوه و سبزی خراب خریدی، چرا نون کم گرفتی، این همه سفارش کردم چرا فلان چیز رو نخریدی، غذا شور شده، چرا لباسم رو اتو نکردی و…) به یکدیگر گیر ندهید.
 5. خواسته های منطقی خود را دوستانه با همسرتان در میان بگذارید.
 6. با همدیگر مهربان باشید و محبت کنید و در مقابل زحمات و خوبی های یکدیگر تشکر کنید.
 7. از کنار مسائل کوچک و بی اهمیت با شوخی و خنده بگذرید.
 8. اگر از حرف یا رفتارهای همسرتان ناراحت شدید به جای بدخلقی کردن، درگیری لفظی و داد و بیداد کردن با صحبت دوستانه احساسات خود را با او در میان بگذارید و او را متوجه اشتباهش کنید.اگر هم نتوانستید با صحبت کردن احساسات خود را بگویید، برای او نامه بنویسید.
 9. برای انتقاد کردن از خصوصیات اخلاقی یکدیگر، ابتدا خوبی ها و خصوصیات اخلاقی مثبت را بگویید سپس از او بخواهید خصوصیات اخلاقی منفی را تغییر دهد.
 10. ناراحتی هایی که در محل کار ایجاد شده را به خانه نیاورید.
 11. هنگامی که با مسئله ای روبرو شدید، به جای ایجاد نگرانی و دغدغه فکری به خداوند توکل کنید، با اعضای خانواده دور هم بنشینید و با کمک یکدیگر راه حل هایی را برای برطرف کردن مسئله پیدا کنید.
 12. نهایتا اگر نتوانستید اختلاف هایی را که با همسرتان دارید برطرف کنید، به مشاور یا روان شناس مورد اعتماد مراجعه کنید.

/انتهای متن/