“زنگ آخر” نخستین روزنامه کودک و نوجوان به چاپ رسید

اولین روزنامه مختص کودک و نوجوان تحت عنوان “زنگ آخر” در کشور به چاپ رسید.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایران اکونومیست؛ سمیه کرمانی با تشریح جزییات انتشار این نشریه افزود: در این روزنامه محتوای آموزشی، سرگرمی، داستانی، سلامت و بهداشت با زبان و ادبیات کودکانه ارائه می شود.
وی هدف از انتشار این روزنامه را نشریه خوانی بچه ها از سنین دبستان و همزمان با سواد آموزی و علم آموزی عنوان کرد و افزود: براین باوریم روزنامه خوانی در واقع مقدمه ای بر کتاب خوانی و بالا بردن سطح دانش و آگاهی است.
صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه «زنگ آخر» اظهار داشت: با توجه به علاقه کودکان و دانش آموزان به فضای مجازی و گرفتن عکس و سلفی، یکی از بخش های این روزنامه «سلفی مدرسه» است تا دانش آموزان هدفمند به عکاسی و گرفتن سلفی بپردازند.
کرمانی اضافه کرد: در این بخش از بچه ها خواسته شده تا با همکلاسی ها و معلمینی که دوستشان دارند و مهمتر از همه از یک اقدام خوب اجتماعی سلفی گرفته و برای بهترین سلفی هایشان که محتوای آموزنده ای داشته باشد جوایزی نیز در نظر گرفته خواهد شد.
این فعال رسانه ای «مدال قهرمانی» را بخش دیگری از این روزنامه عنوان کرد و گفت: در این بخش به کودکان قهرمان از جانب روزنامه مدال اعطا می شود و در پایان هر سال از مردم خواسته می شود تا با توجه به عملکرد دانش آموزان قهرمان در رشته های مختلف، قهرمان قهرمانان دانش آموزان ایران را انتخاب کنند.
کرمانی، ماموران انرژی را یکی دیگر از بخش های این روزنامه عنوان کرد که با فرهنگ سازی و آموزش کودکان را به صرفه جویی دعوت کرده و از آنها می خواهد تا اعمال خود را در جهت صرفه جویی انرژی برای روزنامه ارسال کرده و به این شکل با نگاه ویژه تری به صرفه جویی بپردازند.
صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه «زنگ آخر» همچنین گردشگری روستایی را از جمله بخش هایی دیگر این نشریه معرفی کرد و گفت: در این بخش کودکان روستایی گزارشگران آن هستند و محتوای آن را با هدف آشنایی سایر کودکان در اقصی نقاط ایران زمین با روستاها و سبک زندگی روستایی تولید می کنند.
کرمانی تاکید کرد: معتقدم با پررنگ تر شدن بخش کودکان روستایی، باعث رونق گردشگری روستایی در سراسر کشور خواهد شد.
کرمانی افزود: همچنین آشنایی بچه ها با محله ای که در آن زندگی می کنند و گزارش آن برای سایر کودکان بخش دیگری از این روزنامه را تشکیل می دهد.
صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه «زنگ آخر» در پاسخ به این پرسش که مکان و گستره توزیع نشریات و روزنامه کودکان و نوجوانان و قشر دانش آموز کجاست، گفت: متاسفانه کیوسک های مطبوعاتی برای ارایه مطبوعات بزرگسالان نیز سالهاست که کارکرد خود را از دست داده اند و تبدیل به یک بوفه کار راه انداز برای عابران شده اند و بیش از همه چیز سیگار و تنقلات عرضه می کنند.
سمیه کرمانی افزود: در چنین شرایطی که مطبوعات بزرگسالان برای حضور در کیوسک ها احساس امنیت ندارند، چطور می توان از آنها انتظار داشت محل عرضه مناسبی برای نشریات کودکان باشند و دانش آموزان بتوانند مثلا در سر راه مدرسه و خانه خود به این مکان ها برای خرید نشریه مورد علاقه خود سری بزنند.
وی تصریح کرد: در این شرایط مدارس باید محل عرضه نشریات شده و حداقل نمایشگاه های فصلی برای کودکان در داخل مدارس دایر شود تا آنان با نشریات آشنا شوند.
کرمانی با اشاره به وجود قوانین بیش از حد سختگیرانه تاکید کرد: با همکاری بیشتر آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان می توان فضای امنی برای ارایه نشریات کودکان فراهم کرد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مدیران مدارس در این زمینه بسیار محتاط بوده و آموزش و پرورش و مدارس نیز مکانی امن است و از طرفی نشریات تابع قوانین و تحت نظارت هیات نظارت و مطبوعات کار کرده و نمی توانند دارای محتوای غیر متعارف و بی اخلاقی باشند.
مدیر مسئول روزنامه «زنگ آخر» یادآور شد: این نشریه تنها روزنامه کودکان و نوجوانان ایران است که با جامعه مخاطب دانش آموزان به تازگی منتشر می شود.
کرمانی از تمامی معلمان و فعالان در عرصه کودک و نوجوان خواست به جهت بهتر شدن محتوای علاوه بر همکاری، انتقادات و پیشنهادات خود را ارائه کنند.
مدیر مسئول روزنامه «زنگ آخر» ابراز امیدواری کرد: این نشریه در طول انتشار خود به اهداف عالی در جهت آگاه سازی نسل جدید و ترغیب آنان به مطالعه دست پیدا کند.

/انتهای متن/