شناسایی ۱۱۸ معلولیت درنقاط زلزله‌زده

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه، تعداد معلولان استان را بیش از ۳۱ هزار نفر اعلام کرد و از شناسایی ۱۱۸ معلولیت در نقاط زلزله زده استان خبر داد.

0
به گزارش به دخت به نقل از مهر، امید قادری به مناسبت هفته جهانی معلولان گفت: این هفته برای کسانی است که اکثریت اقلیت را دارند و امیدوارم این هفته فرصتی برای همه دستگاه ها و نهادها باشد که توجه ویژه ای به این قشر از جامعه داشته باشند.

وی افزود:  امیدواریم با توجه به ایراداتی که ما از هر ساختمان اداری طی سال گذشته در زمینه مناسب سازی گرفتیم، ارزیابی امسال حاکی از مناسب شدن این ساختمان ها برای عبور و مرور معلولین باشد.

این مسئول گفت: میزان سنجش پیشرفت هر جامعه از نظر اخلاقی، میزان احساس مسئولین اجتماعی آن جامعه نسبت به افرادی چون معلولین و… است و سازمان های بین المللی آن جامعه را با این شاخص می سنجند و خوشبختانه مردم ایران در زلزله اخیر این آزمون را با موفقیت پشت سر گذاشتند.

شناسایی ۱۱۸ مورد معلولیت در زلزله اخیر استان کرمانشاه

وی تصریح کرد: متاسفانه در این حادثه دلخراش مردم دچار آسیب های جدی شدند و حدود ۱۱۸ مورد معلولیت جدید شناسایی شد که ۱۸ مورد آنها معلولیت خیلی شدید و ضایعات نخاعی است.

قادری گفت: در این حادثه ۲۷ کودک والد خود را از دست دادند که ۱۱ کودک هر دو والد خود را از دست دادند و ۵۴ زن سرپرست خانوار جدید و تعدادی سالمند که کسی را ندارند که از آنها نگهداری کند نیز شناسایی و تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار گرفتند.

وجود ۳۱۰۰۰ معلول در استان کرمانشاه

وی اشاره ای نیز  به آمار معلولیت‌های استان داشت و گفت: در استان کرمانشاه ۳۱ هزار و ۱۴۱ معلول داریم که این غیر از آمار جانبازان و کسانی است که در اثر سکته دچار معلولیت می شوند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه، بیشترین آمار مربوط به معلولیت  را جسمی حرکتی با آمار بیش از ۱۱ هزار نفر  اعلام کرد.

لزوم تصویب قانون جامع حمایت از معلولین

وی افزود: در بهزیستی هم نوع معلولیت و هم شدت معلولیت سنجیده می شود و متاسفانه هنوز مستمری بسیاری از معلولین با شدت بالای معلولیت که باید طبق قانون برقرار شود، نشده و حدود ۹ هزار نفر هستند.

قادری ادامه داد: اگر قانون جامع حمایت از معلولین که آماده ارائه به صحن مجلس است، مصوب شود می توان کمک زیادی به معلولین کرد و امیدوارم نمایندگان ما در استان چون همیشه در این زمینه نیز ما را یاری کنند.

۱۱ کودک بی سرپرست در زلزله اخیر کرمانشاه شناسایی شده است

وی خاطرنشان کرد: خبر واگذاری کودکان بی سرپرست زلزله که حدود ۱۱ نفر هستند، به برخی افراد صحت ندارد و این کودکان تا زمانی که خیری پیدا شود و به بهزیستی مراجعه کرده و مورد تایید قرار گیرد، به کسی برای نگهداری واگذار نخواهد شد.

پرداخت ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض بازسازی مسکن به خانواده‌های دارای دو معلول به بالا

این مسئول به ارائه کمک های بلاعوض برای خانوارهای دارای دو معلول به بالا اشاره کرد و گفت:  ما در مناطق زلزله زده به کسانی که دو معلول به بالا دارند ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض می دهیم که مسکن آنها ساخته شود و حدود ۱۵ میلیون تومان آن را بنیاد مستضعفان می دهد.

وی از اعزام تیم های خدمات روانشناسی بهزیستی به نقاط زلزله زده خبر داد و گفت: ۱۳۸ نفر در قالب ۶۹ تیم با ۴۱ خودرو اورژانس اجتماعی تدارک دیدم و تا پایان سال در مناطق زلزله زده مستقر هستند و در قالب بحث مداخلات روانی افراد را غربالگری می کنند و به آنها خدمات لازم را ارائه می کنند.

راه اندازی اورژانس اجتماعی در تمام شهرستان‌ های استان در پی زلزله اخیر

قادری گفت: در رلزله اخیر توانستیم مجوز ایجاد اورژانس اجتماعی در بقیه شهرستان های استان را که نداشتند بگیریم و اورژانس اجتماعی هم اکنون در همه شهرستان ها حضور دارد.

وی اورژانس اجتماعی ایران را در خاورمیانه کم نظیر دانست و گفت: مداخلات روانی، اجتماعی و… از طریق اورژانس اجتماعی قابل حل و فصل است.

/انتهای متن/

درج نظر