هشدار سازمان غذا و دارو برای مواد آرایشی

اخیرا شاهدیم که حس خودنمایی و رقابت در برگزاری مراسم‌های مجلل به جایی رسیده که برخی خانواده‌ها جهت تهیه سیسمونی شیک و تمام عیار برای نوزادشان اقدام به خرید پستانک‌های طلا با قیمت‌های میلیونی می‌کنند؛ مبحثی که انجمن علمی ترویج تغذیه با شیر مادر ایران به آن واکنش نشان داد.

0
به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، در مطلبی که با عنوان “چرا پستانک طلا؟ ” از سوی انجمن علمی ترویج تغذیه با شیر مادر در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: «متاسفانه این روزها شاهد گرایش روزافزون اقشار خاصی از افراد جامعه به سمت تجمل‌گرایی و صرف هزینه‌های شگفت جهت موارد غیر ضروری، نامناسب و حتی مضر هستیم و این در حالی است که درصد بالایی از مردم عزیز کشورمان با مشکلات متعددی اعم از تامین مسکن و حتی هزینه‌های گذران زندگی خود با حداقل امکانات روبرو می‌باشند. چه بسا افراد بیشماری از داشتن همین حداقل‌ها هم محروم بوده و حتی توانایی فراهم نمودن شرایط تحصیل برای فرزندان‌شان را هم ندارند.
آیا در زمانی که فرزندان ما با بهترین پوشش و شیک‌ترین لوازم التحریر در بهترین مدارس مشغول به تحصیل هستند، مشاهده کودکانی که خانواده‌شان حتی از خرید ساده‌ترین پوشاک و لوازم التحریر برای آنها عاجز هستند، ما را به فکر وا نمی‌دارد؟
البته حق طبیعی هر شهروندی است که متناسب با شرایط مالی خود حداکثر رفاه را برای خانواده‌اش تامین نماید، اما آیا بهتر نیست در راستای کمک به هم نوعان نیازمند دست از تجمل گرایی افراطی برداریم و به قدر توان‌مان در بهبود کیفی وضعیت معیشت دیگران نیز سهمی داشته باشیم؟
اخیرا شاهد هستیم که حس خودنمایی و رقابت از برگزاری مراسم بسیار مجلل ازدواج و جشن تولدها هم فراتر رفته و کار به جایی رسیده که برخی خانواده‌ها جهت تهیه سیسمونی شیک و تمام عیار برای نوزادشان اقدام به خرید پستانک‌های طلا با قیمتی حدود ۲.۵ میلیون تومان می‌نمایند!
ای کاش خانواده‌هایی با سطح بالای درآمد که با مشکل مالی در زمینه کسب علم و دانش روز دنیا مواجه نیستند، به جای صرف اوقات طولانی در مراکز خرید و پاساژها و صفحات فضای مجازی جهت یافتن بهترین برندها و آخرین مدل‌های لباس، کیف، کفش و … کمی هم با مطالعه منابع علمی معتبر جهانی به فکر تامین سلامت خود خانواده و فرزندان‌شان باشند!
خانواده‌ای که دوست دارد نوزادش را در ناز و نعمت بپروراند و هنگام خرید انواع پوشاک و وسایل برای او از پرداخت هیچ هزینه‌ای دریغ نمی‌کند، آیا بهتر نیست به تغذیه صحیح و سلامت او نیز بیشتر و عمیق‌تر بیندیشد؟
سال‌هاست که مجامع معتبر علمی جهان در راستای ارتقای سلامت کودکان خط مشی خود را به سمت ترویج تغذیه نوزادان و شیرخواران با شیر مادر سوق داده‌اند. این روزها حتی با یک جستجوی ساده در سایت‌های معتبر علمی داخلی و خارجی (حتی در فضای مجازی) هم می‌توان به اهمیت بالا و مزایای بیشمار تغذیه با شیر مادر دسترسی پیدا کرد. در همین رابطه، موانع موفقیت در شیردهی هم قابل دسترسی هستند که اصلی‌ترین آنها مصرف شیرمصنوعی و نیز استفاده از انواع بطری و گول زنک (پستانک) برای شیرخوار است؛ چرا که با ایجاد سردرگمی در گرفتن صحیح پستان مادر، فرآیند شیردهی را مختل و سلامت او را در دوران کودکی حتی تا بزرگسالی به مخاطره می‌اندازد. با این وجود آیا پرداخت چنین مبلغ گزافی جهت تهیه یک پستانک طلا! ضروری و نشان دهنده علاقه شدید ما به نوزاد عزیزمان است؟ در حالی که همین مبلغ می‌تواند معادل هزینه یک سال تحصیل یک نوجوان در مناطق محروم (حتی در حاشیه پایتخت کشورمان) باشد!
ای کاش با بها دادن به حس نوع دوستی خود که در نهاد هر انسانی قرار داده شده، اجازه ندهیم شکافی که بین طبقات مرفه، معمولی و مستضعف جامعه وجود دارد روز به روز عمیق‌تر شود.
به امید روزی که شاهد توجه تمامی خانواده‌های ثروتمند و مرفه عزیز ایرانی به سلامت خانواده، جامعه و خدمات انسان دوستانه آنان باشیم.          
                                               «داشتن یک جامعه سالم و مرفه حق هر ایرانی است»
 
/انتهای متن/
درج نظر