زنان در کره شمالی از تبعیض رنج می برند

این کمیته همچنین درخصوص تجاوز به زنان در بازداشتگاه ها به ویژه زنانی که پس از فرار به خارج از این کشور به میهن خود باز می گردند و بدرفتاری با آنها، ابراز نگرانی کرد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا کمیته حذف تبعیض علیه زنان سازمان ملل اعلام کرد: زنان در کره شمالی در بخش های سه گانه آموزش، قضایی و نیروهای پلیس و امنیتی و همچنین موقعیت های مدیریتی و ریاستی شغلی دچار محرومیت هستند.

 

این کمیته سازمان ملل افزود: خشونت در خانواده ها رایج است و در مورد این مساله، آگاهی بسیار محدودی وجود دارد، ضمن اینکه جای خالی خدمات حقوقی، حمایت روانی – اجتماعی و وجود مامنی برای قربانیان در این کشور احساس می شود.

 

رویترز ادامه داد: کره شمالی چندی پیش به این کمیته سازمان ملل اعلام کرد که در جهت حمایت از حقوق زنان و برابری جنسیتی تلاش می کند، اما تحریم های غرب علیه پیونگ یانگ به دلیل برنامه های موشکی و هسته ای این کشور، تاثیر بالایی بر زنان و کودکان گذاشته است.

 

بر اساس گزارش رویترز، کمیته سازمان ملل همچنین از تاثیر بد و نامطلوب تحریم های اقتصادی بر زنان در کره شمالی خبر داد و یادآور شد زنان در این کشور از میزان بالای سوء تغذیه رنج می برند به طوری که 28 درصد از زنان باردار یا شیرده از این بابت متاثر شده اند.

 

کمیته مزبور همچنین اعلام کرد که مجازات تجاوز در کره شمالی متناسب با شدت جرم نیست و اغلب این عمل، مجازاتی در بر ندارد.

 

کمیته سازمان ملل متحد افزود: زنانی که به خارج از کره شمالی قاچاق می شوند، پس از بازگشت به این کشور به اتهام عبور غیرقانونی از مرز، به کمپ های آموزش کار یا زندان انتقال می یابند و ممکن است به میزان بیشتری از حقوق انسانی شان محروم شوند.

 

براساس اعلام این کمیته، زنان تبعه کره شمالی که در چین زندگی می کنند، می توانند ملیت شان را به کودکان خود انتقال دهند، اما به نظر می رسد بسیاری از بیم بازگردانده شدن اجباری به کشورشان از این کار خودداری می کنند.

/انتهای متن/