روزهای توفانی پیش از قاعدگی

روزهای قبل از قاعدگی برای دختران می تواند روزهای پرتنشی باشد. این تنش با نشانه های مختلف که شماره اش را تا 150 مورد هم گفته اند، باید برای خود دختران و زنان و هم اطرافیان شان شناخته شده باشد تا بتوانند با آن برخورد مناسب داشته باشند.

0

 بسیاری از زنان و دختران قبل از دوران و یا در دوران قاعدگی ، علائمی را تجربه می کنند که علاوه بر جسم، بر عملکرد اجتماعی شان نیز اثرات ناخوشایندی دارد.


روزهای پر تنش
PMS

«احساس می­کنم مغزم به شدت سنگین و در حال ذوب شدن است، چشم­هایم جوری ملتهب هستد که انگار هر لحظه بدون دلیل می­خواهم بزنم زیر گریه. برای انجام کارهایم تمرکز ندارم و افسردگی شدیدی را تجربه می­کنم. خیلی وقت­ها به خاطر این وضعیت، امتحانم را خراب کرده­ام، یک موقعیت شغلی را از دست داده­ام یا روابطم را از بین برده­ام . گاهی دلم می­خواهد به سادگی به آدم­های دور و برم-چه مرد و چه زن- که من را با این وضع پریشان می­بینند بگویم که فقط دارم پریود می­شوم و برخلاف چیزی که آن­ها به نظرشان می­آید اتفاق خاصی نیفتاده­است. اما این حرف خنده­دار است؛ چطور اتفاق خاصی نیفتاده وقتی یک هفته است که تمام زندگی­ام مختل شده­است؟»

این­ها را سحر می­گوید؛ دختر 26 ساله­ای که از  PMS یا سندرم پیش­قاعدگی رنج می­برد.

بسیاری از زنان، قبل از قاعدگی دوره ناخوشایندی را تجربه می کنند که بر عملکرد عاطفی، هیجانی و رفتاری آن­ها تاثیر نامطلوبی برجای می­گذارد که به این وضعیت، سندرم پیش­قاعدگی می­گویند. از آن­جا که علائم گزارش شده توسط زنان در سنین، فرهنگ­ها و جوامع مختلف، نوع و شدت متفاوتی را نشان می­دهد، میان متخصصان برای تشخیص این سندرم اتفاق نظر وجود ندارد؛ تا آن جا که حتی گفته می­شود بیش از 150 نشانه برای PMS وجود دارد و این نشانگان حتی در یک فرد نیز  بسته به افزایش سن و در ماه ­های مختلف، متفاوت هستند و ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشند اما می­توان به شایع­ترین آن­ها اشاره کرد:

تحریک پذیری، پرخاشگری، مشکل در تمرکز، افسردگی، اختلال در خواب، بی­حالی، خستگی شدید، مشکلات بین­فردی.

 این نشانه­ها معمولا با شروع قاعدگی متوقف می­شوند ولی ممکن است در طی این دوره و حتی بعد از آن نیز ادامه پیدا کنند.  


مراقبت های روانی و جسمی

رژیم غذایی در این دوران اهمیت بسیاری دارد؛ به طوری که مصرف فست فود، غذاهای شور، شیرینی و قهوه یا نسکافه می تواند علائم را شدیدتر کند. متخصصان ورزش، استفاده از از میوه ها و سبزیجات تازه و غذاهای کم نمک را در این دوران توصیه می کنند.

سحر در مورد روشی که با این تحریکات جسمی و روانی مقابله می کند می گوید:

«من از نوجوانی زیاد کتاب و مجله می­خواندم؛ گاهی وقت­ها در مورد این موضوع می­نوشتند.  حداقل همین که می­دانم این وضعیت به چه دلیل به وجود می­آید و موقتی است، باعث می­شود با تنش کمتری با آن روبرو شوم. در این روزهای توفانی معمولا خودم را به غذای مورد علاقه­ام مهمان می­کنم و سعی می­کنم به خودم سخت نگیرم.»

اما متاسفانه همه مثل سحر نیستند. بسیاری از دختران و زنان می­توانند برخی علائم جسمی و عصبی بودن را به سندرم پیش قاعدگی ارتباط دهند اما ممکن است در مورد  علائمی که بر خلق و خو و رفتارشان اثر می گذارد، آگاهی کافی نداشته باشند.

 اطلاع از علائم PMS باعث می شود زنان و دختران با آرامش بیشتری علائم ناخوشایند خود را تحمل کنند و آنها را به شخصیت و عملکرد همیشگی خود مرتبط ندانند.

 

نگاه های مختلف به قاعدگی در دنیا

با وجود تمام پیشرفت­های علم پزشکی و افزایش آگاهی عمومی، سندرم قبل از قاعدگی یک موضوع بشدت مناقشه برانگیز است و از زمان های دور، چالش­های فراوانی در مورد کارکرد طبیعی بدن زنانه ایجاد کرده است؛ به طوری که در اغلب فرهنگ ها یا مذاهب، برای آن، واکنش خاصی پیش بینی شده است.

 در برخی نقاط، قاعدگی امری مقدس، و نشانه باروری زنان محسوب می شده اما تمدن هایی نیز وجود داشته اند که زنان را در دوره خونریزی ناپاک می دانستند.

در مناطق دورافتاده نپال، هنوز هم رسومی برای نگه داشتن زنان و دختران در دوره قاعدگی یا زایمان در طویله یا انبار و با شرایط غیربهداشتی و ناامن وجود دارد. این رسوم، بدین شکل توجیه می شوند که زنان و دختران را در دوران ناپاکی شان، از تاثیر نامطلوب بر محصولات کشاورزی و دامی، دور نگه می دارند.

از طرفی، در جوامع پیشرفته، این پدیده به رسمیت شناخته شده است و برای زنان در دوران قاعدگی، شرایط ویژه ای در نظر گرفته می شود تا آنها با آرامش بیشتری دوره خونریزی شان را سپری کنند. در چنین جوامعی، PMS به ادبیات روزمره وارد شده و به عنوان واقعیتی شناخته می شود که می تواند دلیل موجهی برای ناآرامی موقت زنان و دختران در خانواده، محل کار  و تحصیل باشد.

بتازگی در یک شرکت هندی، خط مشیی به نام “غیبت اولین روزپریود” رایج شده است که به کارکنان مونث خود اجازه می دهد در اولین روز خونریزی، سرکار نیایند و این خط مشی توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. این در حالی است که در نقاطی از هند، هنوز هستند زنانی که به بهانه ناپاک بودن، مجبورند چند روزی را خارج از خانه زندگی کنند.

/انتهای متن/