روایت متفکر آمریکایی از واقعه عاشورا

ماجرای آشنایی چلکوفسکی با واقعه عاشورا به سفر وی به ایران برمی‌گردد. زمانی که وی برای تحقیقاتش به شهر رشت سفر کرده بود با اجرای یک مراسم تعزیه مواجه شد. وی در این باره می‌گوید: یک‌شبه عاشق محرم شدم.

0

لکوفسکی معتقد است که فرهنگ عاشورا باعث پیروزی ایران در جنگ با رژیم بعث بود و معتقد است: جمله هر روز عاشوراست و هر روز کربلاست در جنگ هشت ساله تاثیر زیادی در مبارزه سربازان ایرانی داشت و همین مساله باعث ایجاد ‌انگیزه آنها برای ادامه مبارزه می‌شد.

این متفکر آمریکایی از شخصیت‌های واقعه کربلا بیش از همه به حضرت عباس علاقه دارد و در این باره می‌گوید: عباس جنگاور، آزادی‌خواه و مدافع شجاع و بی‌باکی است که از حسین و خانواده‌اش محافظت کرد. عباس فردی است که شما در فارسی به آن می‌گویید پهلوان. عباس پهلوان واقعی بود. او از حسین و خانواده او تا آخرین لحظه محافظت می‌کند. او زمانی که می‌رود برای کودکان آب بیاورد دستانش را از دست می‌دهد بعد مشک را به دهن می‌گیرد و زمانی که می‌بینند او ایستادگی می‌کند و به راه خود ادامه می‌دهد، او را می‌کشند.

عاشق سفره حضرت عباسم

دردناک‌ترین حادثه کربلا به روایت کارشناس آمریکایی تشنگی کودکان در خیمه‌ها و طلب آب از عباس است. او عاشق مراسمی است که نذر حضرت عباس می‌کنند؛ مانند سفره حضرت عباس. او بسیار در آیین سفره حضرت عباس دقت کرده که چقدر زنان شیعه و زنان ایرانی اعتقاد به این رسم دارند. او می‌گوید: «شاهد زنانی بوده‌ام که نذر سفره حضرت عباس کرده‌اند و حاجت گرفته‌اند. برای مثال زنی که بچه‌دار نمی‌شد و از این طریق توانست حاجت خود را بگیرد.

/انتهای متن/