باید در انتظار بحران سالمندی باشیم

رئیس مرکز آمار ایران، امروز گزارشی درباره آخرین آمار نفوس و مشکن در مجلس ارائه کرد و گفت: مردم حاضر نیستند بچه بیشتری داشته باشند و باید در انتظار بحران سالمندی باشیم.

0

سرویس خبر به دخت/

عادل آذر در صحن علنی مجلس گفت: نسبت زاد و ولد پسران به دختران، 102 به 100 شده است. پیش از این به ازای هر 100 دختر، 105 پسر متولد می شد.

او پیش بینی از جمعیت ایران در 40 سال آینده ارائه داد: “ما 4 تا سناریو و تصویر تحت عنوان پیش بینی جمعیت و ساختار تا سال 1430 پیش بینی کردیم، الان میزان باروری یعنی اینکه یک بانوی ایرانی در سن 15 تا 49 سال چند تا باید به طور متوسط بچه بیاورد، الان در وضعیت 1.9 بچه هستیم سناریوی بسیار بدبینانه در 40 سال آینده این است که میزان باروری در سال مقصد به 1.3 می رسد این بدبینانه ترین حالت است. سناریوی خوش بینانه که مرکز آمار هم به این سناریو بیشتر اعتقاد دارد این است که ما می رسیم به 2.1 بچه. هر 4 سناریو یک جمعیتی به ما می دهد که جمعیت ما از 91 میلیون کمتر نمی شود و بالای 102 میلیون نمی رویم.”

این درحالی است که پیش از این رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفته بود نرخ باروری در ایران 1.6 فرزند شده است.

مطابق همین آمار بود که وزارت بهداشت برنامه های کنترل جمعیتی را لغو کرد و تلاش هایی برای تشویق مردم به بچه دار شدن شروع شده است

عادل آذر همچنین با اشاره به علاقه نداشتن خانواده ها به فرزند بیشتر گفت: مردم حاضر نیستند بچه بیشتری داشته باشند.

او همچنین درباره گروه های هدف برای تشویق به افزایش جمعیت گفت: “ما لازم نیست تمام گروه های سنی را هدفگذاری کنیم برای سیاست گذار یهای جمعیتی. بررسی ها مرکز آمار نشان می دهد که اگر گروه تمرکز را بین سن 20 تا 24 بگذاریم می توانیم دغدغه حضرت آقا را پوشش دهیم. بدون تردید مرکز آمار معتقد است در سیاست های جمعیتی باید تجدید نظر کرد.”

این گروه سنی دقیقا همانی است که اکنون دانشجو محسوب می شود و دولت برای تشویق آن ها، کتاب تنظیم خانواده که درسی اجباری برای همه رشته های دانشگاهی بود را به کتاب شکوه همسرداری تغییر داد.

رییس مرکز آمار ایران خطاب به نماینده ها گفت: “جمعیت را تک بعدی نگاه نکنید، اگر دولت روند رشد جمعیتی را دستکاری  و در رشد و یا کاهش آن  مداخله کند و توجهی به ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … نکند و این بستر را یکپارچه و هماهنگ نبینند چالش های بسیار بدتری نسبت به وضع موجود خواهیم داشت.”

او این چالش ها چنین بیان کرد: “دو چالش جدی پیش رو داریم. جمعیت با این روندی که در حال پیش روی است چه با رشد 1.3 چه با رشد 2.1 فرزند بدانید تا الان اگر دغدغه ما برنامه ریزی برای بچه های دهه 60 بود و اشتغال بود بحث سالمندان در 30 و 40 سال آینده بحث جدی است. یعنی یک چالش، بچه ها، جوانان، مدرسه، دانشگاه اشتغال و دیگری چالش تامین اجتماعی سالمندان وحمایت از سالمندان. “

منبع:خبرآنلاین/انتهای متن/

درج نظر