زنان درعربستان اجازه فعالیت در برج مراقبت یافتند

عربستان سعودی به منظورفعالیت زنان درچارچوب اقدامات رفرمیستی (اصلاح گرایانه) و چشم انداز برنامه 2030 و نیز رفع محدودیت فعالیت بانوان در صنعت هوایی آموزش زنان برای بکارگیری در برج مراقبت فرودگاه ها و کنترل ترافیک هوایی را مجاز اعلام کرد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، شبکه خبری یورونیوز روز سه شنبه اعلام کرد: این اقدام در پی کاهش قیمت های نفتی و تاثیر آن بر اقتصاد عربستان بزرگترین صادرکننده نفت جهان و در راستای چشم انداز2030 و با هدف افزایش تعداد مشاغل و تنوع منابع درآمد صورت گرفته است.
برخی تغییرات ایجاد شده در یک جامعه که در آن استخدام به مردان محدود می شود به تغییر در یک جامعه کمک خواهد کرد. از جمله این تغییرات برنامه ریزی شده افزایش نسبت زنان در نیروی کار از 23 تا 28 درصد است و افزایش تعداد آنها در پست های دولتی ارشد به 4 تا 5 درصد می رسد.
شرکت خدمات ناوبری هوایی دولتی عربستان دو روز پیش اعلام کرد که آموزش سالیانه 80 زن سعودی را برای بخش کنترل ترافیک هوایی فراهم می کند.
خبرگزاری عربستان (واس) در گزارشی اعلام کرد: 80 تن از داوطلبان زن سعودی در آزمون ورودی به دانشکده هواپیمایی کشوری آغاز شده و از این افراد آزمون کتبی گرفته می شود.
شرایط پذیرش داوطلبان داشتن دیپلم متوسطه و حداقل سن بین 18 تا 25 سال است.
عربستان تنها کشور جهان است که رانندگی اتومبیل را برای زنان ممنوع کرده است.
بیشتر زنان درعربستان در بخش دولتی به ویژه در زمینه بهداشت و آموزش و پرورش مشغول به کار هستند. مقامات این کشور می گویند قصد دارند در چشم انداز 2030 اقدام به تشویق فعالیت زنان در شرکت های خصوصی کنند.
مقررات و قوانین حضور زنان در مشاغل خصوصی و همچنین اختلاط با مردان در فروشگاه ها و محیط های کاری و اداری ممنوع می کند به گونه ای که حتی تا سال 2012 بیشتر کارگران در فروشگاههای فروش لباس زنانه مرد بودند اا به نظر می رسد با اقدامات رفرمیستی محمد بن سلمان ولیعهد جدید این قوانین در حال بازنگری است.
اشتغال زنان سال هاست که محل اختلاف بین محافظه کاران و اصلاح طلبان بوده ولی از دو سال پیش و همچنین از زمان ولیعهدی محمد بن سلمان وزنه به سمت اصلاح طلبان گرایش بیشتری یافته است.
در سال گذشته یکی از مفتی های برجسته سعودی گفت که زنان باید به عنوان پزشک و چشم پزشک فعالیت کنند و ماه گذشته مقامات سعودی برای اولین بار از زنان در موسم حج در مرکز ارتباطات برای وضعیت اضطراری استفاده کردند.

/انتهای متن/