20 توصیه برای پیشگیری از عفونت در دختران

“مجردم، چه کارکنم به عفونت زنان مبتلا نشم ؟” این سوال خیلی از دخترانی است که با مشاوران پزشکی در میان می گذارند. مریم مستجابی مشاور پزشکی به دخت پاسخ این سوال را داده است.

0

عفونت های دستگاه تناسلی زنان و دختران (عفونت های ناحیه واژن) یکی از شایع ترین بیماری ها در مورد دختران است.


علائم عفونت

اجزای اصلی دستگاه تناسلی خانم ها شامل مجرای تناسلی(واژن)، رحم، لوله ها و تخمدان ها می باشد. اکثر خانم‌ها در زندگی، حداقل یک بار به یکی از عفونت‌های دستگاه تناسلی دچار می‌شوند.

عفونت های ناحیه مجرای تناسلی شایع ترین علت مراجعه زنان و دختران به متخصص بیماری های زنان و ماماها می باشد. به التهاب و عفونت مجرای تناسلی(واژن) واژینیت گفته می شود. خارش، سوزش، التهاب نواحی مربوطه و ترشحات غیر طبیعی از واژن، می تواند از علائم اصلی واژینیت باشد.


علت های عفونت

اگرچه تماس جنسی و مقاربت یکی از راه های انتقال باکتری و ایجاد عفونت در مجرای تناسلی خانم های متاهل است، اما بسیاری از زنان متاهل و  دختران مجرد ممکن است به دلایل دیگر به عفونت تناسلی مبتلا شوند.


راه های پیشگیری

جهت پیشگیری از واژینیت و عوارض آن مانند ترشحات غیر طبیعی، راهکارهای ساده اما موثری بویژه به دختران جوان پیشنهاد می­شود که با رعایت آن ها می توانند از این نظر سلامت خود را حفاظت نمایند:

 1. بطور منظم سطح خارجی نواحی تناسلی را با آب ولرم شستشو دهید. برای شستن نواحی تناسلی نیازی به استفاده از صابون نیست.
 2. پس از ادرار کردن و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو به طرف عقب، خود را بشویید، یعنی ابتدا ناحیه خروجی ادرار و سپس ناحیه خروجی مدفوع شسته شود. این کار از رانده شدن باکتری­های انتهای دستگاه گوارش به ناحیه­ی تناسلی جلوگیری می کند.
 3. قبل و بعد از رفتن به دستشویی دست ها را بشویید؛ چرا که گاهی تماس دستان آلوده به ناحیه تناسلی منجر به انتقال میکروب و بروز عفونت می شود.
 4. نوار بهداشتی (پد) را باید هر چهار تا شش ساعت یک بار (حداکثر هشت ساعت) عوض کرد. پیش از گذاشتن پد نیز دست های خود را با آب و صابون بشویید.
 5. از نوارهای بهداشتی و دستمال توالت معطر  استفاده نکنید.
 6. از ژل های بهداشتی موجود در بازار به طور مکرر استفاده نکنید. چرا که این عمل با تغییر PH ناحیه، باکتری های طبیعی و محافظ این ناحیه را ممکن است از بین ببرد.
 7. همیشه نواحی تناسلی و اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارید، رطوبت رشد میکروب ها را سرعت می بخشد. هیچ‌گاه لباس‌های خیس و مرطوب را به تن نکنید. چنانچه لباس‌هایتان خیس شد، فورا آن را عوض کنید.
 8. پس از استحمام با یک حوله نرم تمیز ناحیه تناسلی را به ملایمت خشک کنید. برای این کار می‌توانید از سشوار (با درجه باد سرد) نیز استفاده کنید.
 9. از پودر تالک در اطراف ناحیه ی تناسلی استفاده نکنید، زیرا پودر تالک رطوبت را در خود نگه می دارد.
 10. در طی روز لباس های زیر با جنس الیاف نخی به تن کنید. از پوشیدن لباس‌های بدون تهویه مانند لباس‌های نایلونی و ساخته شده از سایر الیاف مصنوعی خودداری کنید. همچنین از پوشیدن لباس های تنگ مانند شلوار جین، جوارب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب کنید. بیشتر اوقات لباس های گشاد و راحت به تن کنید و جهت شستشوی لباس های زیر خود از ماشین لباسشویی و پودر و شوینده های معطر استفاده ننمایید. (انجام شستشو با دست حتما به کمک صابون لباس)
 11. لباس های زیر خود را حداقل هر یک روز در میان عوض کنید و پس از شستشو با دست حتی الامکان در معرض نور آفتاب خشک نمایید و یا پس از خشک شدن اتوکشی نمایید.
 12. حین استحمام از صابون و شامپوهای غیرمعطر و ملایم استفاده کنید. از وان کف صابون نیز استفاده نکنید.
 13. هنگام شامپو کردن و آب کشیدن موها حین استحمام ، سر خود را به سمت جلو خم کنید تا شامپو با ناحیه ی تناسلی تماس نیابد.
 14. پس از استحمام ادرار کنید.
 15. از استخر رفتن در آبهای آلوده و محیط های غیر بهداشتی اجتناب نمایید.
 16. از بی تحرکی و نشستن های طولانی مدت در یک مکان خودداری کنید.
 17. حتی الامکان از خوردن غذاهای فست فودی و حاوی سوسیس و کالباس اجتناب نمایید و در رژیم غذایی روزانه خود حتما میوه و سبزیجات تازه و لبنیات (به ویژه پروبیوتیک) بگنجانید.
 18. از دیدن عکس ها وفیلم های تحریک کننده جنسی اجتناب کنید؛ چراکه گاه باعث افزایش ترشحات و رطوبت در ناحیه تناسلی شده که در صورت عدم رعایت بهداشت منجر به بروز عفونت می شود.
 19. سرخود آنتی بیوتیک نخورید. مصرف بی‌رویه و سرخود آنتی بیوتیک‌ها، باکتری‌های مفید و طبیعی را که به حفظ سلامت مان کمک می‌کنند از میان برده و زمینه ابتلا به عفونت‌های قارچی را افزایش می‌دهد.
 20. در صورت بروز نشانه هایی مثل خارش و سوزش در ناحیه تناسلی، بویژه وقتی که ترشحاتی غیر طبیعی در این قسمت از بدن می‌بینید، حتما به ماما یا پزشک زنان مراجعه نمایید.

/انتهای متن/

درج نظر