گرایش نگران‌کننده زنان به دخانیات

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از شیوع دو برابری مصرف سیگار در یزد خبر داد.

0

به گزارش به دخت به نقل از مهر، محمدحسن لطفی در نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با دخانیات اظهار داشت: مصرف سیگار در یزد روند افزایشی به خود گرفته به نحوی که شیوع ۷.۵ درصدی سیگار اکنون به ۱۴ درصد رسیده و این آمار یعنی تعداد سیگاری های یزد دو برابر شده است.

وی با بیان اینکه گرایش زنان به مصرف سیگار و قلیان نگران کننده است،‌افزود: در حال حاضر چهار درصد زنان استان یزد از قلیان استفاده می کنند.

لطفی با اشاره به اینکه افزایش مصرف سیگار و دیگر مواد دخانی، افزایش بیماریها را به دنبال داشته است، عنوان کرد: کنترل میزان مصرف سیگار، بیش از ۳۰ درصد بیماریها را کاهش می دهد.

رئیس مرکز بهداشت استان یزد، مصرف سیگار را یکی از فاکتورهای مهم در بروز سرطان دانست و اظهار داشت: ۴۰ درصد سرطانهای شناخته شده با سیگار رابطه مستقیم دارند.

وی ادامه داد: سرطان ریه که از شایع ترین سرطانها بین زنان و مردان است و اغلب افراد مبتلا به این بیماری، سیگار و قلیان مصرف می کنند ظرف مدت چهار تا شش ماه، سبب فوت فرد مبتلا می شود.

لطفی، رتبه استان یزد در زمینه مصرف مواد دخانی در کشور را در بین سایر استانهای کشور، ۱۲ اعلام کرد و یادآور شد: مصرف سیگار و قلیان از جمله آسیب های اجتماعی است که نباید به راحتی از کنار آن عبور کرد بلکه باید نسبت به فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم نسبت به تبعات و بیماریهای ناشی از مصرف سیگار و دخانیات اقدام کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با بیان اینکه مصرف قلیان در بین بیشتر افراد جامعه قبحی وجود ندارد، افزود: حتی عده ای بر این باورند که مصرف قلیان عارضه ای ندارد در حالی که یک وعده استفاده از قلیان برابر با استفاده از ۹۸ نخ سیگار است.

به گزارش به دخت ، از ۱۰ تا ۱۴ تیرماه هر سال به عنوان هفته ملی مبارزه با دخانیات تعیین و نامگذاری شده است.

/انتهای متن/

درج نظر