جشنواره مشترک قرآنی ایران و مالزی برگزار مي‌شود

جشنواره مشترک قرآنی ایران و مالزی، 24 خردادماه به مدت ده روز با همكاري رایزنی فرهنگی كشورمان در کوالالامپور، برگزار مي‌شود.

0

به گزارش به دخت به نقل از اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين افتتاحيه جشنواره مشترک قرآنی ایران و مالزی، 24 خردادماه با همكاري رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، موزه هنرهای اسلامی مالزی و بنیاد قرآنی «یایاسان رستو» مالزی در موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور، برگزار مي‌شود.

جشنواره هنرمندان ایرانی و مالزیایی كه تا دوم تيرماه سال جاي ادامه دارد، شامل برنامه‌هايي چون نشست علمی یک روزه بررسی خوشنویسی در جهان اسلام، گذشته، حال و آینده با حضور سخنرانانی از ایران و مالزی، کتابت مشترک یک سوره از قرآن کریم توسط هنرمندان و نگارگران دو کشور، برگزاري کارگاه آموزشی خوشنویسی و نگارگری توسط هنرمندان ایرانی و برپايي نمایشگاه خوشنویسی و نگارگری خوشنویسان ایرانی، مي‌باشد.

در آيين افتتاحیه اين جشنواره فرهنگی و هنری كه جمعي از مقامات، مهمانان و هنرمندان ایرانی و مالایی حضور مي‌يابند، ذکرگو و قلیچ خانی، دو تن از اساتيد ایرانی و خانم‌ها نور ازلین حمیدان و رز مواتی احمد ذکریا، از اساتید مالایی به ارائه مقالات خود در خصوص موضوع سمینار خواهند پرداخت.

در بخش دوم اين جشنواره، کتابت قرآن کریم و تذهیب (سوره یاسین) صورت مي‌گيرد. در این برنامه، محمد علی قربانی، علی طاووسی و حجت رنجبر، سه تن از هنرمندان خوشنویس ایرانی و طریقتی و خانم ذوقی، دو هنرمند نگارگر ایرانی به همراه هنرمندان خوشنویسی و تذهیب مالایی به کتابت و تذهیب سوره مبارکه یاسین مي‌پردازند.

برگزاری کارگاه آموزشی خط نستعلیق، خط نقاشی و نگارگری ایرانی از ديگر برنامه‌هاي اين جشنواره است. در این برنامه، محمد علی قربانی، از اساتید ایرانی خوشنویسی در یک جلسه به معرفی خط نستعلیق  و در جلسه‌ای دیگر، خانم ندا ذوقی و محمد طریقتی، از هنرمندان نگارگری ایرانی به معرفی هنر تذهیب و حجت رنجبر به معرفی تکنیک‌های خط نقاشی به هنرآموزان مالایی خواهند پرداخت.

بخش چهارم اين جشنواره به نمایشگاه خوشنویسی و نگارگری هنرمندان ایرانی در محل (MAP KL GALERY ) اختصاص مي‌يابد. در این نمایشگاه، آثار هنرمندان برجسته خوشنویسی ایران، محمد علی قربانی، علی طاووسی، استاد ساعتچی، سهراب مرزبان، حجت رنجبر و دکتر ذکرگو  و هنرمندان نگارگر محمد طریقتی و خانم ندا ذوقی به نمایش گذاشته خواهد شد.

/انتهای متن/

درج نظر