زنان عربستاني به زودي مي‌توانند رانندگي كنند

يك منبع دولتي در عربستان اعلام كرد كه زنان عربستاني به زودي مي‌توانند گواهينامه رانندگي بگيرند. در صورت تحقق اين امر براي نخستين بار در تاريخ اين كشور خواهد بود كه به زنان چنين اجازه‌اي داده مي‌شود.

0

به گزارش به دخت به نقل از  ايسنا به نقل از سايت ارم نيوز نوشت: يك منبع دولتي در عربستان گفت: به زودي به زنان اجازه داده مي‌شود تا گواهينامه رانندگي بگيرند و براي نخستين بار در تاريخ عربستان بتوانند رانندگي كنند.

اين منبع مطلع گفت كه پيش‌نويس اين قانون دولتي وجود دارد و بررسي و تصويب آن تا آوريل آينده به تأخير افتاده است. اين قانون در نخستين نشست دولت بعد از پايان سفر دوره‌اي ملك سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان به خارج از كشور مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

به گفته اين منبع پيش‌نويس قانون مذكور شامل تأسيس مدارس خصوصي براي آموزش رانندگي به زنان قبل از درخواست براي گرفتن گواهينامه است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، رانندگي براي زنان در عربستان سعودي، از زمان تأسيس اين كشور، ممنوع بوده و اين ممنوعيت در طي سال‌ها تداوم يافته است. هيئت كبار علماي عربستان در سال ۱۹۹۰م با صدور فتوايي رانندگي زنان را به دليل مخالفت با شرع مقدس حرام اعلام كرد و از آن زمان تاكنون با وجود برخي تلاش‌هاي انجام شده براي لغو اين ممنوعيت، به دليل مخالفت مقامات روحاني اين كشور، اين تلاش‌ها به نتيجه نرسيده است.

بالاخره و بعد از مدتها بحث و جدل، با رانندگي زنان در عربستان موافقت شد. مجلس شوراي عربستان با رعايت شرايط خاصي به زنان عربستاني اين اجازه را داده است كه اين شرايط عبارتند از:

الف: شرائط عمومي

1. زن راننده حداقل 30 سال سن داشته باشد

2. ولي زن(شوهر يا پدرش)با رانندگي او رسما موافقت كنند

3. گرفتن گواهينامه از مركز آموزش رانندگي مخصوص زنان

4. لباس زن راننده بايد بدون هيچگونه زينت باشد

5. اجازه رانندگي زنان فقط شامل نواحي داخل شهر است و در بيرون شهر و حتي روستا ها و حومه شهر اعتبار ندارد مگر اينكه يكي از محارم همراه او باشد

6. زنان تنها از روز شنبه تا چهارشنبه، و از ساعت 7 صبح تا 8 شب اجازه رانندگي دارند. روزهاي پنج شنبه و جمعه از ساعت 12 ظهر تا 8 شب

7. زن راننده حتما بايد همراه خود تلفن داشته باشد تا در مواقع ضروري استفاده كند

8. تماس با مركز رانندگي زنان هنگام بروز هرگونه مشكل مزاحمت يا خرابي اتومبيل

9. پرداخت مبلغ مشخصي به مركز رانندگي زنان جهت هزينه نعميرات و گواهينامه

ب:دستورالعملهاي اجرايي مسولان

1. ايجاد بخش راهنمايي و رانندگي زنان ويژه رسيدگي به مزاحمتها و تعدي به رانندگان زن و پاسخ به تماسها

2. ايجاد يك خط تلفن رايگان براي تماسهاي مربوط

3. ايجاد مراكزي در داخل هر شهر براي بخش رانندگي زنان و با نظارت مقامات ديني

4. تاسيس شركتهاي متخصص براي خدمات مربوط وفرهنگ سازي براي زنان راننده

5. تمديد سالانه گواهينامه زنان و اخذ مبلغ معين براي هر سال

6. ماموران راهنمايي و رانندگي مطلقا حق صحبت با رانندگان زن را ندارند و در صورت بروز تخلف بايد با مركز رانندگي زنان تماس بگيرند تا آنها با راننده زن صحبت و احيانا برخورد كنند

7. برخورد شديد و تعقيب قانوني كساني كه اين قوانين را جدي نگيرند.چرا كه تمسخر اين قوانين شوخي با امنيت نظام وهتك حرمت نواميس است.

ج:جرائم متخلفان

1. كسانيكه به هر دليل با راننده زن صحبت كنند به حبس حداقل يك ماه همراه با جريمه مالي محكوم خواهند شد

2. كساني كه سعي در تحريك زنان راننده و اذيت كردن آنها در هنگام رانندگي از قبيل خارج كردن از جاده و.. نمايند به حبس حداقل 12 ماه همراه با جريمه مالي محكوم خواهند شد.

3. كسي كه راه را بر رانندگان زن ببند به حبس به مدت يك روز همراه با چريمه مالي محكوم خواهند شد.

ب:جرائم راننده:

در صورت انجام هرگونه عمل مخالف با آداب وسنن و شرع از سوي رانندگان زن

1.بار اول گواهينامه به مدت 6 ماه توقيف مي شود و جريمه بين 500 تا 1000 ريال محكوم مي گردد.و همچنين تعهدي مبني بر عدم تكرار از او اخذ خواهد شد

2.اطلاع رسمي به ولي زن از طريق هيات امر به معروف و نهي از منكر

 
/انتهای متن/
درج نظر