بزرگترین میزبانی تاریخ ورزش ایران؛شطرنج بازان تراز اول بانوان جهان در تهران

سوت آغاز چهلمین دوره رقابت های قهرمانی شطرنج زنان جهان به عنوان بزرگترین میزبانی بین المللی تاریخ ورزش ایران جمعه 22 بهمن ماه همزمان با سی و هشتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و با حضور 63شطرنج باز زن تراز اول جهان، شخصیت ها و مقام های سیاسی و ورزشی ایران و چند کشور خارجی در هتل اسپیناس پالاس تهران به صدا می آید.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، این روزها زنان ورزشکار کشورمان درکنار حفظ شئونات و حجاب اسلامی با کسب جایگاه های برتر در عرصه های جهانی باعث شده اند تا توجه افکار عمومی دنیا به توانمندی این قشر از جامعه ورزش کشور بیشتر معطوف شود و با ثبت نخستین هایی نظیر رکورد شکنی کسب سهمیه در بازی های المپیک و تصاحب اولین مدال این بازی ها در تاریخ ورزش کشور؛ این بار با کسب میزبانی یکی از مهمترین رویدادهای ورزشی جهان در حوزه ورزش زنان در کانون توجه بین المللی قرار می گیرند.

شطرنج ایران که در گذشته جزو رشته های مورد توجه بشمار نمی رفت،اکنون در این برهه و با حمایت های دولت تدبیر و امید و وزارت ورزش و جوانان از توسعه و گسترش ورزش زنان در کنار توانمندی این قشر از ورزشکاران کشور؛ حرفی برای گفتن دارد.
فدراسیون شطرنج ایران که نخستین آزمون میزبانی خود را در دومین مرحله رقابت های جایزه بزرگ شطرنج زنان برتر جهان (گرندپری) در بهمن ماه سال گذشته و با کسب نایب قهرمانی با موفقیت به پایان رساند، توانست موافقت فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) را برای میزبانی بزرگترین رویداد قهرمانی زنان جهان ٢٠١٧ در تهران نیز اخذ کند .
نماینده فدراسیون جهانی شطرنج در سفر به تهران به طور صریح اعلام کرد ایران میزبان شایسته ای برای این رقابت ها خواهد بود و این میزبانی بدور از هرگونه حاشیه و اعتراضی به جمهوری اسلامی اعطا شد.
اما این مسابقات معتبر جهانی درحالی در تهران برگزار می شود که کمی پس از اعطای این میزبانی، «نازی پایکیدز» بازیکن گرجستانی – آمریکایی در یک فرافکنی هدفمند حجاب زنان ایرانی را نشانه رفت تا به این بهانه ناتوانی و شکست احتمالی خود را در برابر زنان تراز اول جهان پنهان و با استفاده از این حربه نخ نما شده، از حضور در این مسابقات انصراف داده و با همراه کردن سایر بازیکنان در مسیر اهداف خود این میزبانی را مخدوش کند که البته در دستیابی به این هدف ناکام ماند.
درحالی که یک نشریه ایتالیایی 29دی ماه در آستانه رقابت های شطرنج قهرمانی بانوان جهان در تهران به محدودیت های پوششی قوانین ایران برای بانوان اشاره داشت،تاکید کرد که ‘شماری از شطرنج بازان مطرح جهان در رد اظهارات این بازیکن حضور در ایران را تجربه ای دلنشین توصیف کرده و مصمم هستند در این رویداد جهانی حضور یابند.’
ایل سوله در بخش دیگری از گزارش خود به محدودیت های ناشی از انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهوری آمریکا که می تواند برگزاری مسابقات جهانی شطرنج زنان را در تهران به خطر بیاندازد اشاره کرد و نوشت: فدراسیون بین المللی شطرنج – فیده – برگزاری این رویداد را در ایران تایید کرد زیرا تهران تنها نامزد میزبانی این رقابت ها بود و بازیکنان زن ایرانی بارها درخواست رسمی از دیگر بازیکنان را برای شرکت در این مسابقات و حمایت از توانمندی زنان در ایران مطرح کردند.
جفری بورگ نماینده فیده نیز در سفر اخیر خود به تهران قاطعانه اعلام کرد: فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) همه را متقاعد می کند که شطرنج بازان باید به قوانین کشورها احترام بگذارند.
اکنون بزرگترین میزبانی تاریخ ورزش بانوان ایران در آستانه برگزاری است و همه 63 بازیکن زن تراز اول جهان که از 26 کشور پنج قاره اروپا، آسیا، آمریکا ، افریقا و اقیانوسیه هستند از روز گذشته درحال وارد به تهران هستند.
تعداد بازیکنان شرکت کننده در این رقابت جهانی ابتدا 64نفر اعلام شده بود که براساس اعلام فیده ،به دلیل فوت بازیکن رومانی، به 63 شطرنج باز کاهش یافت زیرا طبق قوانین فدراسیون بین المللی شطرنج پس از قرعه کشی بازیکنی که به هر دلیل نتواند در این رقابت ها شرکت کند جایگزینی نخواهد داشت.
در این فهرست 63نفره سه نماینده برتر شطرنج کشورمان «میترا حجازی پور» قهرمان زنان آسیا در سال 2015 ، «سارا سادات خادم الشریعه» نایب قهرمان جایزه بزرگ شطرنج زنان جهان و «آتوسا پورکاشیان» دارنده مدال برنز رقابت های برق آسیای جهان حضور دارند.
مجموع جوایز این رقابت ها 450 هزار دلار است.
اسامی 60 شطرنجباز دیگر این رقابت ها به شرح زیر است:
1-هیفان هو از چین با درجه بین المللی( 2677)
2-ناتالیا پوگونینا از روسیه ( 2457)
3-پیا کراملینگ ازسوئد ( 2511)
4-درناوالی هریکا از هند ( 2506)
5-هومپی کونرو از هند ( 2583)
6-ونجون جو از چین ( 2547)
7-آنا مازیچوک از اوکراین (2545)
8-ماریا مازیچوک از اوکراین ( 2533)
9-الکساندرا کاستنیوک از روسیه( 2530)
10-الکساندرا گوریاچکینا از روسیه ( 2479 )
11-ناتالیا بوکسا از اوکراین ( 2227)
12-والنتینا گونینا از روسیه
13-تاتیانا کوزینتسوا از روسیه
14-سالومه ملیا از گرجستان
15-ناتالیا ژوکوا از اوکراین
16-نانا دزاگیندزه از گرجستان
17-نینو باتسیاشویلی از گرجستان
18-للا جاواخشویلی از گرجستان
19-آنتوانتا استفانو از بلغارستان
20-مونیکا سوکو از لهستان
21-نینو کورتاسیدز از گرجستان
22-آلینا کاشلینسکایا از روسیه
23-الینا دانیلین از ارمنستان
24-اناستازیابودناروک از روسیه
25-مارینا گوسوا از روسیه
26- الگا گیریا از روسیه
27-اینا گاپوننکو از اوکراین
28-کاترینا کوالوسکیا از روسیه
29-بلا خوتناشویلی از گرجستان
30-آلیسا گالیاموا از روسیه
31-الیزابت پاتز از آلمان
32-داریا چاروچکینا از روسیه
33-لیلیت مکرچیان از ارمنستان
34-آناستازیا ساوینا از روسیه
35-ترانگ هنگ سان از مجارستان
36-سوپیکو گورامیشویلی از گرجستان
37-کاترینا آتالیک از ترکیه
38-اولگا گیریا از ایتالیا
39-مارتیزا اریباس روباینا از کوبا
40-ارینا کرش از امریکا
41-نازی پاکیدزه از امریکا
42-کاترینا نمکوا از امریکا
43-کیو ژوو از چین
44-یانیت ماریو لوپز از کوبا
45-دایسی کوری از پرو
46-کرولاینا لوجان از آرژانتین
47-آیرین کریشما از هند
48-میترا حجازی پور از ایران
49-چان ژئو از قطر
50-لیزا شمیما از بنگلادش
51- نگویان فام لی از ویتنام
52-دینارا سادوکاسوا از قزاقستان
53-ژونگای تان از چین
54-مو ژای از چین
55-شیگون نی از چین
56-ژیان هوانگ از چین
57-اما گوو از استرالیا
58-روت پادمینی از هند
59-خالد مونا از مصر
60-آمینا مزوید از الجزایر
61-سابرینا لاتریچ
براساس اعلام فدراسیون شطرنج، در آیین افتتاحیه چهلمین دوره این رویداد جهانی ساعت 18 روز جمعه 22 بهمن ماه، رئیس فدراسیون جهانی شطرنج، شاهزاده تایلند، رئیس جمهوری مولداوی و جمعی از مسئولان سیاسی و ورزشی کشورمان حضور خواهند داشت.
این رقابت ها 15 اسفند ماه با برگزاری مسابقه فینال در برج میلاد تهران پایان می یابد.

/انتهای متن/

درج نظر