اولین فرماندار زن با لباس محلی +تصاویر

 

حمیرا ریگی درباره استفاده از لباس اقوام گفت: از سال 80 که فرصتی برای خدمت من به مردم به‌عنوان اولین بخشدار زن در قصرقند فراهم شد و سپس در مقطعی، مدیر اداره بهزیستی شدم و در حال حاضر نیز سه سال است که به‌عنوان فرماندار سیستان و بلوچستان انجام وظیفه می‌کنم، با لباس محلی که از نظر مردم منطقه، لباس رسمی است در محل کارم حاضر شده‌ام.

 

اولین فرماندار زن با لباس محلی +تصاویر

 

وی که پیش از این نخستین بخشدار زن قصرقند بوده است، با بیان این‌که برای استفاده از لباس محلی دو دلیل دارم، توضیح داد: دلیل اول من این است که بگویم برخاسته از خودِ مردم هستم و این خودباوری را در دختران و زنان منطقه ایجاد کنم تا خودشان را باور کنند که همجنس خودشان می‌تواند به‌عنوان کارگزار مردم خدمت‌رسانی کند. این کار بسیار موثر بود و هنگامی که با لباس محلی وارد مجالس می‌شدم، دیگر کسی نمی‌توانست بگوید فرصت برای دختران یا زنان ما فراهم نیست.
 با همین پوشش به آن‌ها ثابت شد که اگر تلاش و کوشش کنیم به نتیجه خواهیم رسید.

 

اولین فرماندار زن با لباس محلی +تصاویر

 

فرماندار قصرقند هدف دوم از پوشیدن لباس محلی در محل کار را این‌طور بیان کرد: آن‌هایی که از بیرون به ما نگاه می‌کنند، متوجه می‌شوند که امکان نقش‌آفرینی برای همه وجود دارد، در برخی مواقع خود افراد باید تلاش کنند. از طرفی در اصول قانون اساسی، امکان حضور زنان مذاهب و قومیت‌ها آورده شده است.

 

اولین فرماندار زن با لباس محلی +تصاویر

 

ریگی در پاسخ به این‌که آیا پوشش شما در مراسم رسمی موجب تشویق دیگران برای خرید این لباس یا لباس‌های سوزن‌دوزی شده است؟ توضیح داد: بله؛ من در بسیاری از نشست‌ها در سطح ‌ ملی که در آن‌ها با لباس محلی حاضر می‌شوم، به نوعی برای سوزن‌دوزی و صنایع دستی سیستان و بلوچستان تبلیغ محسوب می‌شود و مهمانان راغب به خرید آن می‌شوند.
 وی ادامه داد:ما سعی می‌کنیم از هنر دست زنان منطقه‌ای که ساکن آن هستیم، استفاده کنیم که این موضوع خودش موجب تشویق دیگران به خریدن لباس محلی استان خودشان می‌شود.
فرماندار قصرقند در پاسخ به این‌که فکر می‌کنید زنان سیاستمدار ایرانی چطور می‌توانند پوشش سنتی کشور را به مردم خودشان یا حتی کشورهای دیگر معرفی کنند؟ گفت: ما باید سعی کنیم به مهمانانی که از خارج یا شهرهای دیگر ایران سفر می‌کنند، هنر اصیل‌مان را هدیه دهیم.
 ما به بسیاری از مهمانانی که به سیستان و بلوچستان سفر می‌کنند، لباس منطقه را هدیه می‌دهیم، زیرا این امر موجب معرفی بهتر یک منطقه از ایران می‌شود. 
/انتهای متن/