طرح پیشنهادی فدراسیون ایران به اتحادیه جهانی برای توسعه کشتی بانوان

فدراسیون کشتی ایران برای توسعه کشتی در میان زنان به خصوص بانوان مسلمان، شیوه جدیدی از کشتی بانوان با پوشش متفاوت را با عنوان cover- singlet wrestling’ به اتحادیه جهانی کشتی پیشنهاد داد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا از روابط عمومی فدراسیون کشتی، در پیشنهاد ارسالی ایران به اتحادیه جهانی کشتی با توجه به اینکه پوشش کنونی زنان باعث شده است قشر زیادی از بانوان نتوانند در این رشته حضور داشته باشند، پیشنهاد برگزاری این شیوه جدید را با رعایت کامل پوشش به اتحادیه جهانی کشتی ارائه داده است.
قرار است این پیشنهاد در نشست آتی کمیسیون سایر کشتی های وابسته به اتحادیه جهانی کشتی که مقر آن در استانبول ترکیه است، مطرح شود و فدراسیون کشتی ایران در این زمینه گزارشی را ارائه خواهد کرد.
بخشی از متن پیشنهادی ارسالی از فدراسیون ایران به نناد لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی به شرح زیر است:
بسیاری از زنان به دلیل شرایط متفاوت و خاص فیزیکی نسبت به مردان و یا ملاحظات فرهنگی خاصی که دارند، علاقه مند نیستند در رشته ای فعالیت کنند که چنین پوششی دارد.
این ممانعت فرهنگی فقط مربوط به گرایش های مذهبی خاص نیست، بلکه این پوشش مورد تایید بسیاری از زنان اروپایی و آمریکایی و حتی زنان فعال و صاحب مدال المپیک و جهان حال حاضر در کشتی بانوان نیز نیست و این عامل می تواند مسئله ای بازدارنده برای جذب بخش قابل توجهی از زنان دنیا برای حضور و فعالیت در رشته کشتی باشد.
از طرف دیگر همانطور که در گزارش های داوری المپیک نیز اعلام شده بود، یکی از تخلفات بالا در کشتی زنان کشیده شدن موی سر به هنگام مبارزه بوده است.
این پیشنهاد با حفظ سلامت زنان که به لحاظ فیزیکی طبیعتا از ظرافت ظاهری متفاوتی نسبت به مردان برخوردار هستند و باید آسیب کمتری به سر و صورت آنها وارد شود، نیز ارتباط مستقیمی دارد؛ یعنی ضرورت دارد برای نحوه پوشش مو در زنان به هنگام مبارزه در کشتی تمهیداتی اندیشید؛ پوشش مناسبی که بتواند هم از آن به عنوان محافظ مو استفاده شود و هم گوش بند، که از فک و صورت زنان نیز محافظت کند.
با توجه به پیگیری هایی که فدراسیون کشتی ایران انجام داده است، پیشنهاد می شود که شیوه جدیدی از کشتی زنان با پوشش و حفاظت مناسب به عنوان ‘cover- singlet wrestling’به رشته های کشتی های تحت پوشش اتحادیه جهانی اضافه شود و امکانی را فراهم نماید که جمعی از زنان علاقمند به کشتی که به سبب عدم علاقمندی به نوع پوشش، شانسی برای حضور در این رشته ورزشی نداشته اند ، از این فرصت جدید استفاده کنند و به آمار جامعه کشتی جهان اضافه شود.
قوانین و مقررات این کشتی کاملاً مشابه قوانین کشتی آزاد بانوان است. اما اوزان آن در وضعیتی ساده تر و شفاف تر از کشتی آزاد بانوان عبارت از: ٥٠-٥٥-٦٠-٦٥-٧٠-٧٥ کیلوگرم است.
نوع دوبنده این زنان علاقه مند به کشتی ، لباسی مناسب و در دسترس برای همگان است که از موی سر تا کف پا را تا پوشش داده و محافظت می کند. هم چنین مو و سر بانوان کشتی گیر در این نوع از کشتی، با کلاهی مخصوص و گوش بند محافظت می شود. مطمئن باشید این نوع پوشش و محافظت، توسعه کشتی بانوان را در بین زنان علاقه مند تسریع می کند.
با توجه به مذاکرات صورت گرفته، فدراسیون کشتی ایران با همکاری نهادهای متخصص نسبت به تهیه طرحی در این باره اقدام نموده است.
بدیهی است این شیوه از کشتی بانوان، می تواند در مجموعه یکی از کمیته های مرتبط با شیوه های کشتی وابسته به اتحادیه جهانی کشتی، فعالیت خود را آغاز کند.
فدراسیون کشتی ایران برای ارائه توضیحات مضاعف و در صورت لزوم کمک به توسعه این شیوه جدید که با پوشش مناسب زنان همراه است، آماده خواهد بود.

/انتهای متن/

درج نظر