زنان، افزایش مشارکت اجتماعی و فرهنگی می خواهند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز زنان از محدوده سنتی نقش های خود درجامعه خارج شده اند و خواهان افزایش مشارکت اجتماعی و فرهنگی خود هستند.

0

به گزارش روز به دخت به نقل از ایرنا، از دبیرخانه نخستین کنگره زنان موفق ایران، سهیلا جلودارزاده افزود: هنوز تعادل مطلوب، قابل قبول و مشارکت عادلانه زن و مرد در فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم نشده، فرصت منصفانه بروز خلاقیت و استعداد انسان ها برقرار نشده و فرآیند توسعه آنگونه که باید، موفق نبوده است.


وی تاکید کرد: تداوم و شتاب توسعه هنگامی رخ خواهد داد که زن و مرد دوشادوش یکدیگر مسئولیت توسعه را بر عهده گیرند.
جلودارزاده گفت: باید توجه داشت که در عرصه اقتصادی مشکلات زیادی به وجود آمده است و باید زنان در برطرف و متوازن کردن این شرایط به میدان بیایند و مردان کشور ما نیز باید توانمندی زنان را ببینند چرا که عملکرد آنان در نقش های مختلف جامعه اگر از مردان قوی تر نیست، ضعیف تر هم نیست.
وی اظهار کرد: پایین بودن نرخ مشارکت ، فعالیت و اشتغال زنان در کل اقتصاد کشور، پوشش های بیمه ای آنان را هم بسیار محدود کرده است.
مشاور امور زنان و خانواده وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: موقعیت زنان در جوامع مدرن همانند کشورهای غربی، در نتیجه تغییرات قانونی، حقوقی و اجتماعی که در 200 سال اخیر رخ داده، تغییر یافته و تا حدودی از نابرابری های جنسیتی کاسته شده است.
وی تاکید کرد: برخی از شاخص هایی که دراین جوامع بر آن تاکید می شود، کاهش فاصله سطح سواد و تحصیلات زنان ومردان و همچنین مشارکت گسترده تر زنان درعرصه فعالیت های اقتصادی سیاسی و مدیریتی است.
وی گفت:‌برای رسیدن به تعادل، برابری و رفع تبعیضات و در نتیجه توسعه بهتر و کامل تر جامعه، نیاز به آن است که زنان بتوانند در فرآیند تصمیم گیری در سطوح مختلف جامعه شرکت داشته باشند.
جلودارزاده اظهار کرد: با جلب مشارکت مدیران و متخصصان در زمینه هایی چون معرفی بانوان موفق و توانمند، زمینه افزایش اعتماد به توانمندی ها و استعدادهای بانوان کشور در حوزه مدیریتی فراهم می شود.
جلودارزاده با اشاره به برگزاری کنگره زنان موفق ایران گفت: با توجه به نقش زنان در اقتصاد مقاومتی و نامگذاری سال 95 با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل باید نقش زنان به طور دقیق وعمیق مورد بررسی قرار می گیرد.
مشاور امور زنان و خانواده وزارت صنعت،معدن و تجارت ابراز امیدواری کرد که برگزاری این کنگره بزرگ راهی برای حضور و مشارکت هرچه بیشتر بانوان توانمند کشورمان در سطوح مختلف جامعه در راستای دستیابی به برابری جنسیتی ورفع تبعیضات موجود باشد.
نخستین کنگره بین المللی زنان موفق ایران با هدف بهره مندی جامعه از سرمایه انسانی بانوان توانمند در فرآیند توسعه پایدار و متوازن و افزایش حضور آنان در مناصب مدیریتی و سیاسی کشور و با حضور بانوان موفق در عرصه های ملی و بین المللی از کشورهای مختلف جهان 21 دی ماه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی تهران، برگزار می شود.

/انتهای متن/

درج نظر