راه‌اندازی «مراکز نگهداری زنان معتاد و فرزندانشان» در تهران

رئیس سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی مراکز نگهداری زنان معتاد و فرزندان آنها به صورت پایلوت در تهران خبر داد و این طرح را جزء برنامه‌های نوین سازمان بهزیستی کشور در حوزه اعتیاد عنوان کرد و گفت: در صورت نیاز، این مراکز در سایر استان‌های کشور نیز راه‌اندازی خواهند شد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی  در خصوص بسته شدن کمپ شفق بر روی زنان معتاد خیابانی ضمن بیان آنکه جمع آوری زنان معتاد خیابانی متوقف نشده است اظهار کرد: سیاست بهزیستی تشویق و ترغیب افراد به خود معرف شدن در فرایند ترک اعتیاد یعنی همان استقرار و نهادینه کردن مراکز ماده 15 در کشور است.

وی در ادامه تاکید کرد: سازمان بهزیستی کشور هیچ کمبود ظرفیت، کمبود امکانات و کمبود نیروی انسانی در مراکز ماده 15 نداشته و آمادگی پذیرش معتادان را برای ترک خودخواسته و داوطلبانه در این مراکز دارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه ضمن بیان آنکه استراتژی بهزیستی در حوزه درمان اعتیاد تقویت و گسترش مراکز ماده 15 در کشور است گفت: تمام تلاش بهزیستی ترویج و تشویق اقدامات پیشگیرانه به صورت علمی، مبتنی بر شواهد، اجتماع محور بودن، حساس کردن آحاد جامعه، والدین، خانواده و تقویت عوامل محافظ است.

بندپی همچنین خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی معتقدیم که کشور نیاز کمتری به مراکز ماده 16 خواهد داشت اما چنانچه باز هم افرادی اقدام به مصرف مواد مخدر در سطح معابر، مکان‌های عمومی، چهارراه‌ها و در واقع تهاجر به اعتیاد داشته باشند ناچار به پذیرش آنها در مراکز ماده 16 به صورت اجباری خواهیم بود.

وی در پایان در خصوص وضعیت واگذاری مراکز ماده 16 به این سازمان و تحقق پیش شرط‌های بهزیستی توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر جهت واگذاری و قبول مسئولیت این مراکز اظهار کرد: در حال حاضر ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص تحقق پیش شرط‌های بهزیستی اعلام آمادگی کرده و قرار است با تشکیل کارگروهی در این خصوص نسبت به انعقاد تفاهم نامه میان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر اقدام و سپس این مراکز به بهزیستی واگذار شود.

/انتهای متن/

درج نظر