قالی دستباف ایران ركورد جدید گینس را از آن خود كرد

محمدرضا عابد گفت: هم اكنون قالی پنج هزار و 634 متر مربعی دستباف ایرانی در مسجد شیخ زائد ابوظبی گسترانده شده و روزانه حدود 1500 تا 2000 نفر از آن بازدید می كنند.

0

 طول بزرگترین فرش دستباف ایرانی را 133 متر و عرض آن را 40 تا 48 متر است ، محمدرضا عابد افزود: این فرش به مدت 18 ماه توسط یك هزار و 200 بافنده نیشابوری در استان خراسان رضوی در دو نوبت بافته شده است.
عابد گفت: بزرگترین فرش دستباف در فاصله سال های 84 تا 86 بافته شده و اواخر سال 86 به امیرنشین ابوظبی تحویل داده شد.
رییس شركت سهامی فرش، نقشه این فرش را افشان سراسری بیان كرد و گفت: این فرش پنج ترنج به قطرهای 20 ، 7 و 14 متر را در بر می گیرد.
وی با بیان این كه، تركیب ترنج ها در میان زمینه سبز فرش اثر هنری را آفریده كه یادآور گلستان های قدیمی ایران است، عنوان كرد: رج شمار 40 گره در 6.5 سانتی متر، تراكم گره 380 هزار در هر مترمربع می باشد كه مجموع گره های آن 2 میلیارد و 120 میلیون است.
به گفته عابد، مواد اولیه بزرگترین فرش دستباف ایرانی ثبت شده در ركورد گینس 72 درصد پشم و 28 درصد پنبه است، ارتفاع پرز فرش 10 میلیمتر و تعداد رنگ های كار شده در آن نیز 25 رنگ با زمینه سبز و حاشیه طلایی است.
رییس شركت سهامی فرش، وزن این هنر – صنعت ایرانی را 35 تن اعلام كرد.
وی تاكید كرد: كسب ركورد جدید فرش دستباف ایرانیپس از پیگیری های مستمر شركت سهامی فرش محقق شد و قرار است دفتر این موسسه در فرانكفورت روز پنج شنبه گواهی این ركورد را به ایران تحویل دهد.
ركورد قبلی ایران در بافت فرش دستباف مربوط به فرشی به مساحت 900 متر مربع بود كه در دهه 60 توسط گینس به ثبت رسید.
ركوردهای جهانی گینس( Guinness World Records) كتابی مرجع و دارای مجموعه‌ای از ركوردهای بین‌المللی است.
این ركوردها شامل دستاوردهای انسان و پدیده‌های طبیعی هستند. كتاب ركوردهای جهانی گینس هر سال با اطلاعات جدید تجدید چاپ می‌شود و خود ركورددار پر فروش‌ترین سری كتاب كپی‌ رایت جهان است.

/انتهای متن/

درج نظر