88 هزار کودک سوء تغذیه‌ای زیر ۶ سال سبد غذا می‌گیرند

مدیرکل بهداشت درمان و امور بیمه‌های کمیته امداد، از فراهم شدن حمایت از ۸۸ هزار کودک دچار سوءتغذیه خبر داد و گفت: ۳۱ درصد این کودکان در شهرها و ۶۹ درصد در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و از نظر حمایتی، ۱۵ درصد آن‌ها تحت پوشش کمیته امداد هستند.

0

به گزارش به دخت به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از سایت خبری کمیته امداد، دکتر جعفر رحیمی، مدیرکل بهداشت، درمان و امور بیمه‌های کمیته امداد با بیان اینکه اعتباری معادل 714 میلیارد ریال برای 85 هزار کودک زیر شش سال در سال گذشته هزینه شده است،گفت: امسال با افزایش اعتبارات در  این حوزه زمینه حمایت از 88 هزار کودک دچار سوءتغذیه فراهم شد و سبد غذایی ماهیانه به ارزش 75 هزار تومان با اعتبار 790 میلیارد ریالی  برای کودکان دارای سوء تغذیه در سال جاری تامین شده است.

وی با بیان اینکه سرانه ماهانه هر کودک مبتلا به سوء تغذیه در سال 94 مبلغ  69 هزار تومان بوده است، در مورد نحوه شناسایی این کودکان افزود: پس از انجام تن‌سنجی کودکان توسط مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاه‌ها، کودکان دچار سوء تغذیه به کمیته امداد معرفی و سبد غذایی مورد نظر کارشناسان تغذیه توسط این نهاد تهیه می‌شود.

وی با بیان اینکه آموزش‌های لازم هم در کنار سبد غذایی به مادران این کودکان ارائه می‌شود، خاطر نشان کرد: پس از پایان یک دوره 6 ماهه، مجدداً کودکان مورد تن سنجی توسط مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند.

رحیمی درباره وضعیت آماری این کودکان از لحاظ منطقه جغرافیایی، جنسیت و نوع حمایت از آنان یادآور شد: 31 درصد این کودکان در شهرها و 69 درصد در مناطق روستایی زندگی می‌کنند که 85 درصد غیر مددجو و در عین حال واجد دریافت سبد غذایی از نظر معیشتی هستند. این در حالی است که 53 درصد آنان را دختران و 47 درصد را پسران تشکیل می دهند و از نظر حمایتی 15 درصد آنها تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و  بیشتر این افراد در مناطق محروم کشور زندگی می‌کنند.

مدیرکل بهداشت، درمان و امور بیمه‌های کمیته امداد با بیان اینکه این برنامه کاملاً بر اساس اصول علمی و با هماهنگی کامل بین بخشی اجرا شده است و نشان از بهبود وضعیت تغذیه کودکان دارد، اظهار کرد: بر اساس درخواست نهاد ریاست جمهوری مقرر شد  این طرح در کل کشور اجرا شود و با پیگیری‌های انجام شده هم اکنون این طرح دارای ردیف بودجه‌ای مشخص در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است.

رحیمی در پایان خواستار تعامل و همکاری گسترده‌تر تمام دستگاه‌های اجرایی ذیربط برای رفع مشکل سوء تغذیه کودکان زیر 6 سال کشور شد و تأکید کرد: کمیته امداد در یک حرکت اجتماعی و انسان دوستانه، جمعی از خیران، ورزشکاران و هنرمندان سایت همسفره را با مدیریت این نهاد برای جلب مشارکت خیران و تهیه سبد غذایی کودکان نیازمند مبتلا به سوء تغذیه ایجاد کرده است.

برنامه مشارکتی و حمایتی تغذیه کودکان زیر 6 سال از سال 1380 بنابر درخواست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از کمیته امداد  برای  حمایت از کودکان خانواده‌های نیازمند دچار سوءتغذیه آغاز و ابتدا در سه استان هرمزگان به عنوان استان محروم، مازندران به عنوان استان متوسط و اصفهان به عنوان استان برخوردار به طور آزمایشی برای یک دوره 6 ماهه اجرا و با بررسی آثار مثبت، به عنوان یک طرح موفق ابتدا در 7 استان و برای 2 هزار کودک زیر 6 سال آغاز شد و این تعداد تا پایان سال 84 با بودجه 70 هزار ریال ، سپس 90 هزار ریال و نهایتاً یکصد هزار ریال ثابت ماند.

خیران می توانند برای همسفره شدن با این کودکان از طریق شماره حساب 2222 بانک ملی، یا شماره شبا IR470170000000102290229009، یا پرداخت از سایت www.hamsofreh.ir و یا 222 #*780* به صورت فردی در این طرح شرکت کنند. این مبالغ به میل و خواسته و توان خیران بستگی دارد و به صورت ماهیانه یا یک جا پرداخت می‌شود.

همچنین خیران می‌توانند بر اساس هر عدد سبد غذایی و توانایی شان وجه معادل هر سبد را پرداخت کتند.

در این طرح امکان مشاهده استان‌ها و مناطق کشور فراهم شده است تا نیکوکاران، نیاز هر منطقه را مشاهده کرده و بر اساس علاقه خود، شهر مورد نظر را انتخاب و نسبت به پرداخت هر سبد اقدام کنند.

/انتهای متن/

درج نظر