12 کشور برتر جهان از نظر وضعیت کار زنان

میزان دسترسی زنان به فرصت های شغلی و اقتصادی به صورت معمول بیان کننده وضعیت اجتماعی آنها در کشورهای مختلف است. در کشورهای پر درآمد که وضعیت اقتصادی خوبی دارند درصد اشتغال زنان بالاتر است. اما چیزی که مشخص است این است که با وجود پیشرفت های بسیار برای برابر ساختن وضعیت شغلی زنان و مردان در جهان، همچنان راه طولانی ای در پیش است.

0

به گزارش به دخت به نقل از سخت افزار، بررسی هایی در زمینه وضعیت زنان در کشورهای مختلف بر اساس معیارهای گوناگون از جمله تحصیلات عالیه، مرخصی زایمان، مشارکت در کار، هزینه مراقبت از کودکان و.. انجام گرفته است. با هم نگاهی میاندازیم به 12 کشور برتر جهان از نظر وضعیت شغلی زنان.

12. پرتغال
پرتغال کشوری است که سخاوتمندانه 17 هفته مرخصی با حقوق به کارمندان زن که وضع حمل کرده اند اهدا میکند.

11. کانادا
بر طبق گزارش اکونومیست کانادا یازدهمین کشور برتر برای کار زنان است و سال به سال وضعیت کاری زنان در این کشور بهتر میشود.

10. نیوزلند
نیوزلند کمترین شکاف جنسیتی از نظر میزان دستمزد را دارد (5.6 درصد) و جای تعجب نیست که کشور همسایه استرالیا رتبه بسیار بالایی دارد. قابل تحسین است که در 40% از رتبه های ارشد و مدیریتی در این کشور زنان مشغول به کار هستند.

9. بلژیک
پس از نیوزلند، بلژیک با 6.4 درصد کمترین شکاف جنسیتی را از نظر میزان دستمزد دارد. بیشترین میزان این شکاف در بخش های خصوصی این کشور است.

8. اسپانیا
41.1 درصد مجلس اسپانیا را زنان تشکیل داده اند. یعنی بالاترین رقم پس از فنلاند (42 درصد) و سوئد (43.6 درصد)

7. دانمارک
زنان دانمارک تنها 7.8% کمتر از همتایان مرد خود دستمزد میگیرند و این یعنی یکی از بهترین نتایج در این گزارش. آنها همچنین در سال 2011 اولین نخست وزیر زن خود را انتخاب کردند.

6. مجارستان
زنان مجارستان 43 درصد از افرادی هستند که تحصیلات تکمیلی مدیریتی را در این کشور با موفقیت به پایان میرسانند و جالب تر این است که 40.4 درصد از پست های مدیریتی در این کشور نوسط زنان اشغال شده است.

5. فرانسه
در فرانسه زنان 39 درصد از پست های ارشد و مدیریتی را تشکیل میدهند و 29 درصد از اعضای هیئت مدیره شرکت ها را.

4. لهستان
لهستان بالاترین میزان مرخصی در دوره زایمان را با حقوق کامل در اختیار زنان میگذارد. زنان 22 هفته از کار معافند در حالی که حقوق آنها به طور کامل پرداخت میشود.

3. سوئد
43.6% مجلس سوئد را زنان تشکیل میدهند و از این نظر سوئد در رتبه اول قرار دارد. این در حالیست که هزینه نگهداری از فرزندان تنها 5.8% از حقوق زنان را به طور متوسط تشکیل داده است.

2. نروژ
کشورهای اسکاندویناوی رتبه اول را از دست داده اند اما همچنان جایگاه خوبی دارند. تقریباً 40 درصد از اعضای مجلس این کشور زن هستند و 31 درصد از مشاغل مدیریتی توسط زنان پر شده است. همچنین قوانین نروژ به صورتی است که باید حداقل 40% اعضای هیئت مدیره ی شرکت ها زنان باشند.

1. فنلاند
از تمام کشورهای بررسی شده در این گزارش، فنلاند بالاترین سهم زنان را در آموزش عالی و نیروی مشارکت در کار دارد. 83 درصد از زنان، حتی مادران به صورت تمام وقت کار میکنند و به دلیل اتخاذ تصمیمات ریشه ای در این زمینه، به عنوان مثال وجود مهدکودک های دولتی و تغذیه رایگان در مدارس امکان کار کردن زنان در خارج از منزل بسیار بالا رفته است.
کشورهای انگلستان، ایالت متحده، آلمان، ایتالیا، هلند، استرالیا به دلیل داشتن میزان کمتری از معیارهای مناسب، نسبت به آمار میانگین شغلی زنان در 12 کشور برتر در رتبه های پایینتری را کسب نمودند. اما وضعیت اشتغال زنان در کشور ما به چه صورت است؟ طبق آخرین آمار مشارکت اقتصادی زنان در سال 94، با تلاش های بسیار برای افزایش مشارکت تنها 13.3 درصد بوده است. آماری که نه تنها اختلاف زیادی با رتبه های برتر لیست دارد بلکه توانایی قرار دادن کشور را در رتبه های پایانی لیست هم دارد.

/انتهای متن/

درج نظر