400 مزون غیرقانونی لباس شناسایی شدند

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: تا کنون 800 مزون شناسایی شده‌اند که فعالیت 400 مزون کاملا غیرقانونی است و بدون هیچگونه مجوزی فعالیت می‌کنند که به آنها مهلت 15 روزه داده شده است تا مستندات و مدارک لازم را ارائه دهند.

0

به گزارش به دخت به نقل از گروه فارس، حمید قبادی درباره نحوه نظارت بر فعالیت مزون‌ها در کشور گفت: در بخش پوشاک قاچاق پرهیز مردم در استفاده از پوشاک قاچاق نیز در دستور کار است.

وی افزود: مزون‌های مولد و مزون‌هایی که رسما به کار قاچاق مشغول هستند شناسایی شده‌اند و در این مدت 800 مزون شناسایی شدند که فعالیت نیمی از آنها یعنی 400 مزون غیرقانونی است و بدون هرگونه مجوزی مشغول فعالیت هستند و صرف نظر از ارزیابی‌ها هیچ قاعده‌ای را در کار خود رعایت نمی‌کنند.

دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از شکاف موجود تعدادی سودجو بهره برداری می‌کنند. با وجودیکه برخی هنرمندان طرح‌هایی خوبی ارائه می‌دهند برخی مخل انضباط عمومی هستند و تعدادی تولید کننده داخلی نیز آنها را همراهی می‌کنند.

قبادی گفت: پلیس در این زمینه اعلام آمادگی کرده است و شاهد همکاری بیشتر نیروی انتظامی خواهیم بود.

وی افزود: به رغم همه مشکلات در این دوره روند تولید پوشاک نامتعارف به صورت چشمگیری کاهش داشته است. بسیاری از مردم حتی از واژه های استفاده شده روی لباس آگاهی نداشتند  که اطلاع رسانی شد.

دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از رسانه ملی در اطلاع رسانی گفت: با کلیپ‌های ساخته شده و برنامه هایی برای شناخت بیشتر مردم از پوشاک نامتعارف مردم اطلاعات بیشتری بدست آوردند و تشکر  کردند.

وی درباره درصد تولید پوشاک متعارف و نامتعارف گفت: نمی توان درصد بیان کرد که چه درصدی متعارف و چه درصدی نامتعارف هستند اما در جامعه بیش از 40 میلیون لباس و مانتو برای بانوان نیاز داریم حال باید ببینیم که چگونه این لباس‌ها تولید می‌شوند؟ با تاکید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی این هستیم که لباس های فاخر و در خور اجتماع تهیه و تولید شود.

قبادی افزود: غیر از واردات پوشاک نامتعارف بخشی هم در واحدهای تولیدی داخل  کشور تولید می شود که باید تمهیداتی صورت گیرد تا مراکز تولید پوشاک نامتعارف و غیر متعارف که مجوز رسمی ندارند شناسایی شود. چهل میلیون نیز لباس بانوان است که اینها برآوردی است که تهیه شده است.

وی افزود: در لباس مشاغل رو به جلو هستیم و به طرح‌های متنوع ترمی‌رسیم. اقبال به سمت لباس مشاغل طرح جدید نیز بیشتر شده است. اما به سمتی باید برویم که  در این 40 میلیون قدرت انتخاب بیشتر شود.

دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در این زمینه مشکل طراحی داریم چون طراحی‌ها کافی نیست و انطباق براساس بازار باید صورت گیرد. در سه تا چهار سال پیش،تولید انبوه داشتیم اما حال می توان گفت در تیراژ تولید شده چه تعدادی به تولید انبوه رسیده است و کدام کاربردی تر است.

قبادی گفت: شکاف و فاصله اساسی ناکافی بودن طراحی و نیاز مردم است. امسال برآورد بر این است که طرح ها از 25 درصد به 30 درصد برسد. اما در بهترین شرایط هم بیش از 50 درصد کسر داریم.

قبادی در ادامه درباره حمایت از طراح و تولید کننده و عرضه کننده  ایرانی گفت: اتحادیه‌های صنفی و صنعتی وارث عقب ماندگی چند ده ساله هستند و کار سختی در این زمینه پیش رو  داریم . در حال حاضر شرایط سختی را پشت سر گذاشته ایم.

وی افزود: حمایت از کالای ایرانی و بیانات رهبر معظم انقلاب موجب شده است که نگاه‌ها به داخل معطوف  شود.

قبادی گفت: اخیراً در اقدامی که انجام شده است برای ساماندهی مد و لباس، وظایف تبلیغات و ممنوعیت استفاده از الفاظ خارجی روی لباس برعهده ما بود.تا کنون 400 برند فاقد مجوز در کشور شناسایی شد. مراکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس قرارداد انجام شده به زودی اسامی این برندها را اعلام می کنند تا مردم اطلاع داشته باشند.

دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: همه برندهای حاشیه دریای خزر به جز چند مورد غیر قانونی است. گام بعدی اخطار 15 روزه است که به این مراکز غیر قانونی و فاقد مجوز داده شده است و بعد از این 15 روز اگر توانستند مستنداتی برای قانونی بودن تولیدات خود اعلام کنند بررسی می شود و گرنه اسامی اعلام می‌شود و نیروی انتظامی نیز وارد عمل خواهد شد.

قبادی افزود: 3 تا 4 ماه است که اطلاعیه‌هایی داده شده است که تولیدکننده داخلی نیز حق استفاده از نوشته‌های خارجی بر روی لباس را ندارد.

وی ادامه داد: بعد از آخرین جلسه ای که داشتیم مزون ها  و عرضه کنندگان کالاهای غیرقانونی خارجی از طریق فضای مجازی شناسایی شده‌اند نیروی انتظامی نیز بعد از این وارد عمل خواهد شد و با همکاری هم امیدواریم بتوانیم معضل قاچاق لباس را به صورت ریشه‌ای حل کنیم.

/انتهای متن/

درج نظر