کسب نخستین مدال طلای کاروان «منا» به دست ساره جوانمردی

ساره جوانمردی بانوی تیرانداز ایران در رقابت های تیراندازی ماده تپانچه بادی 10متر، نخستین مدال طلای پارالمپیک کاروان ایران در بازی های ریو 2016 را به دست آورد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، ساره جوانمردی و عالیه محمودی امروز (جمعه) در دومین روز بازیهای پارالمپیک ریو 2016 در فینال رقابت های تیراندازی تفنگ بادی 10 متر در بخش زنان همراه با تیراندازانی از ترکیه (2 نفر)، اوکراین، مقدونیه، جمهوری آذربایجان و مجارستان خط A و F تیرخود را شلیک کردند.


در این مرحله محمودی دارنده مدال برنز پارآسیایی 2014 اینچئون در جایگاه هشتم ایستاد و از رفتن بر روی سکو بازماند.
همچنین نمایندگان کشورهای ترکیه ،جمهوری آذربایجان، مجارستان،ترکیه و مقدونیه به ترتیب در جایگاه سوم تا هفتم قرار گرفتند.
پس از محمودی، «اولیورا ناکوسکا» تیرانداز اهل کشور مقدونیه مرحله دوم با امتیاز 92.8 از صعود باز ماند و از پشت خط تیراندازی کنار آمد.
سومین نفر حذف شده «آیسل اوزگان» از ترکیه بود که با امتیاز 110.1 موفق به صعود نشد.
چهارمین تیرانداز کنار رفته از رقابت فینال «کریژتینا داوید» از مجارستان بود که 128.8 امتیاز کسب کرد که رکورد پایین تری نسبت به سایر تیراندازان بود.
نفر پنجمی که دیگر اجازه تیراندازی پیدا نکرد، «یلنا تارانووا» از آذربایجان بود که امتیاز 148.8 را از خود بر جا گذاشت.
با حذف این تیرانداز، مدال جوانمردی مسجل شد و نماینده کشورمان به رقابت خود برای کسب مدال طلا ادامه داد.
در بین سه تیرانداز باقیمانده، «آیساگل پهلیوانلار» از ترکیه با امتیاز 172.3 بدترین رکورد را داشت و به مدال برنز بسنده کرد.
در رقابت جوانمردی با «اولگا کووالچوک» از اوکراین، جوانمردی به امتیاز 193.4 امتیاز عملکرد بهتری نسبت به حریف اوکراینی با رکورد 191.2 داشت و موفق شد به مدال طلا برسد.
بدین ترتیب جوانمردی اولین طلای کاروان کشورمان در پارالمپیک ریو را به نام خود ثبت کرد. همچنین عالیه محمودی نیز هشتم شد.
جوانمردی همچنین رکورد جهان را نیز به نام خود ثبت کرد. این نماینده کشورمان در بازی های 2012 لندن به مدال برنز دست یافت.
با کسب نخستین مدال طلا جایگاه ایران در جدول رده بندی این رقابت ها 13 پله صعود داشت و به رتبه چهاردهم رسید. پیش از این سامان پاکباز در پرتاب وزنه دوومیدانی به مدال نقره دست یافته بود.
«مهدی زمانی» تنها تیرانداز مرد پارالمپیکی ایران هم امروز ساعت 19:45به وقت تهران در رشته تپانچه بادی 10متر، تیرهای خود را در خط 39 و در بین 49 تیرانداز شرکت کننده در این مرحله شلیک می کند.
مهدی زمانی شورابی، ساره جوانمردی، عالیه محمودی در ( تپانچه خفیف 50 متر و تپانچه بادی 10متر) ،سمیرا ارم در (تپانچه بادی ) و معصومه خدابخشی در (تفنگ بادی کلاس SH2 ) به این رقابتها اعزام شده اند.
نمایندگان تیراندازی ایران در ریو تا 24 شهریور ماه در پشت چوخه آتش قرار می گیرند.
در دومین روز بازی ها ورزشکاران کشورهای جهان در 13 رشته دوچرخه سواری، فوتبال پنج نفره، گلبال، جودو، وزنه برداری، قایقرانی، تیراندازی، والیبال نشسته، شنا، تنیس روی میز، بسکتبال با ویلچر، تنیس با ویلچر و ورزش سه گانه رقابت می کنند.
کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران با نام «منا» در رشته های دوومیدانی، وزنه برداری، تیراندازی با کمان، تیراندازی، جودو، قایقرانی کانو، دوچرخه سواری، شنا، والیبال نشسته مردان و زنان، فوتبال هفت نفره و پنج نفره و بسکتبال با ویلچر شرکت می کنند.
پانزدهمین دوره بازی های پارالمپیک 2016 ریو به طور رسمی از 18شهریورماه با حضور چهار هزار و 350 ورزشکار از 178 کشور جهان به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل آغاز شد و 28شهریورماه پایان می یابد.

/انتهای متن/

درج نظر