عقدنامه‌های قجری مرمت می شوند

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: دو سند ازدواج مربوط به اواخر دوره قاجار توسط کارشناسان این اداره کل مرمت شد.

0

به گزارش به دخت به نقل از میزان، راضیه طاهری گفت: با توجه به شرایط نامناسب نگهداری و مرمت‌های نادرست، این اسناد آسیب زیادی دیده بودند.


وی گفت: بر این اساس، مرمت این اسناد با مستندنگاری و آسیب‌شناسی و ثبت آسیب‌های وارده، پاکسازی، باز کردن مرمت‌های قدیمی و استحکام ‌بخشی انجام شد.
مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان اظهارکرد: متن این عقدنامه‌ها با خط‌های تعلیق- ثلث و نسخ، نگاشته و حواشی آنها نیز به تذهیب و نقوش زیبا و مهرها و امضاهای شهود عقد مزین و عناصر به کار رفته در این اسناد شامل تسمیه( ذکر نام خدا و یاد خدا)، خطبه، تاریخ و وقوع عقد، تاریخ ثبت، معرفی زوجین، نام و نام خانوادگی، صداق(مهریه)، نوع عقد و شروط و … است.
وی گفت: کاغذ به دلیل برخورداری از ماهیت آلی، در معرض آسیب قرار دارد و با تاثیرگذاری عوامل فیزیکی، شیمیایی، زیست محیطی به راحتی از بین می‌رود و انسان نیز ممکن است ناآگاهانه بر اثر استفاده غیرصحیح، شیوه‌های نامناسب نگهداری و تعمیرات نادرست و … موجب از بین رفتن این‌گونه آثار شود.
طاهری یکی از راه‌های پیشگیری و مهار این عوامل مخرب را فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری کتب و نسخ خطی و ارائه آموزش‌های لازم عنوان کرد.
مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: تا پیش از سال 1310 ه.ش ازدواج و طلاق اشخاص به ثبت نمی‌رسید و در مرداد همان سال قانون ازدواج مشتمل بر 20 ماده که مقررات طلاق را هم در بر داشت در مجلس تصویب شد و به ثبت رسید.

/انتهای متن/

درج نظر