پاسخ وزارت بهداشت به بارداری زنان بالای ۳۵ سال

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: سیاست های جمعیتی وزارت بهداشت کاملا بر اساس سیاست های کلی جمعیت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است.

0

به گزارش به دخت به نقل از مهر، دکتر محمد اسماعیل مطلق افزود: بعد از سیاست های ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و بعد از اجرایی کردن برنامه هایمان و برگزاری جلسات متعدد و مشخص کردن گروههای هدف و ابلاغ دستورالعملها به دانشگاهها، هیچ کس با هدف کنترل جمعیت در وزارت بهداشت برنامه ریزی نمی کند و اگر موردی مطرح می شود مربوط به قبل از ابلاغ سیاستهای کلی جمعیت بوده است.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ،خانواده و مدارس وزارت بهداشت تصریح کرد: کسانی که در مراکز بهداشتی، درمانی مشغول فعالیت هستند موظفند بخشنامه‌های ارسالی را به دقت مطالعه و اجرا کنند و اگر احیاناً فردی در آنجا تخلف ‌کند با وی برخورد می شود.
وی با طرح این پرسش که اگر افرادی که این گونه مطالب را مطرح کردند در مراکز بهداشتی کار می کنند چرا از دستورالعملهای وزارت بهداشت اطلاعی ندارند و چرا موضوع را به معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه اعلام نکردند تا پیگیریهای لازم صورت گیرد؟ به بخشنامه‌هایی که در تاریخ ۹ و ۲۵ شهریور ۹۴ به معاونت بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در خصوص موارد مربوط به پیشگیری از بارداری در افراد در معرض خطر ابلاغ شده است، اشاره کرد و در پاسخ به انتقادی مبنی بر «ارائه وسایل جلوگیری از بارداری به افراد دارای سه فرزند»، گفت: وزارت بهداشت بر اساس منابع معتبر علمی بر تعویق بارداری برای برخی از افراد تاکید دارد و البته در این موارد نگفته است که نباید بارداری انجام شود.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه در خصوص افرادی که با توجه به منابع معتبر علمی باید بارداری آنها به تعویق بیفتد، افزود: بر اساس این بخشنامه، به خانم های بالای ۳۵ سال که خودشان تقاضا دارند به علت داشتن سه فرزند، حدود یک سال آمادگی فرزند دیگری را ندارند ؛ مشاوره هایی داده می شود که این موضوع موقتی است و به هیچ عنوان برایشان (بستن لوله زنان) را انجام نمی دهیم.
مطلق در توضیح افزود: اگر ما این مشاوره ها را انجام ندهیم ، در صورت بارداری، مشکلات جدی برای مادر اتفاق می افتد و بهترین کار اینست که وزارت بهداشت این افراد را تحت پوشش قرار داده و مشاوره بدهد که اگر در آینده تمایل به فرزند آوری داشته باشند این کار به سلامت انجام شود.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ،خانواده و مدارس وزارت بهداشت همچنین این ادعا که در حال حاضر افرادی که دارای ۳ فرزند هستند می‌توانند اقلام پیشگیری رایگان بگیرند، را نادرست دانست و گفت: این موضوع مربوط به قبل از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری بوده است و بعد از آن دستورالعمل‌های جدیدی از سوی وزارت بهداشت آماده و به معاونت بهداشتی های دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شد.

/انتهای متن/

درج نظر