پاسخ تند مردان مسکو به خانم وزیر آلمانی

وزارت دفاع روسیه از اظهارات روز جمعه وزیر دفاع آلمان که از روسیه خواسته بود تعداد نیروها و نقشه تحرکات آنها را در اختیار ناتو بگذارد، ابراز شگفتی و فاجعه ناتو در یوگسلاوی سابق و لیبی را به وی یاد آوری کرد.

0

به گزارش به دخت به نقل از العالم به نقل از پایگاه “روسیا الیوم”، وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه ای در این باره اعلام کرد که تقاضای خانم “اورسولا فون‌در‌لین” وزیر دفاع آلمان عجیب و حیرت آور است. وی نمی داند که ما بیش از دو سال است که اطلاعات مربوط به رزمایش ها و آزمایش های نظامی خود را به طور داوطلبانه از کانال های مختلف در اختیار متحدان اروپایی مان قرار داده ایم. بدون اینکه معاهدات وین ما را ملزم به چنین کاری کرده باشد.

فاجعه عملیات ناتو در یوگسلاوی و لیبی
وزارت دفاع روسیه در این بیانیه، با اشاره به بخش هایی از اظهارات وزیر دفاع آلمان خاطرنشان کرد: در این جا مایلیم نتایج فاجعه بارعملیات ناتو در یوگسلاوی سابق و لیبی را متذکر شویم؛ آیا وزیر دفاع آلمان می تواند به جهانیان توضیح دهد که ناتو آن روز که بی وقفه کشورهای دیگر را بمباران می کرد، اکنون چگونه می خواهد از خود دفاع کند.

گفتنی است وزیر دفاع آلمان در گفت و گو با روزنامه آلمانی ” بیلد” از این از روسیه خواسته بود گزارش هایی درباره تعداد نیروهای خود و نقشه تحرکات آنها را در اختیار ناتو قرار دهد؛ همچنین خاطرنشان کرد که پیمان ناتو یک پیمان صرفا دفاعی است و حمایت استراتژیک کشورش را از ناتو مورد تأکید قرار داد. وی از راهبرد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در زمینه تقابل با روسیه حمایت کرد.

خانم فون‌در‌لین همچنین تأکید کرد که اگر مسکو به اصول و قواعد مرسوم بین المللی پایبند باشد و حاضر به گفتگو شود، روابط با این کشور بهبود خواهد یافت.

وزیر دفاع آلمان همچنین گفت که باید روابط با روسیه گسترش یابد. وی در عین حال تاکید کرد که مسکو باید از قوانین جهانی پیروی کند.

شایان ذکر است که “ینس استولتنبرگ”، دبیر کل ناتو نیز پیش از این از افزایش رزمایشهای ناتو در مرزهای شرقی روسیه خبر داده بود.

از سال ۲۰۱۴، ناتو شرایط نظامی را در شرق اروپا تقویت کرده و قرار است در فاصله هشتم و نهم جولای (۱۸ و نوزده تیرماه) در نشست ناتو واقع در ورشو درباره آینده چنین اقداماتی رایزنی شود.

پنجشنبه گذشته هماهنگ‌کننده امور بین‌الملل وزارت خارجه آلمان با روسیه، آسیا و کشورهای شرق آسیا اعلام کرده بود که باید از تنش‌های بیشتر میان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و روسیه جلوگیری شود.

/انتهای متن/

درج نظر