ازدواج دختران پناهجو مشکل جدید در آلمان

مسئله‌ ازدواج دختران نوجوان پناهجو در آلمان بحث‌برانگیز شده است. در میان صدها هزار پناهجویی که در سال ۲۰۱۵ وارد آلمان شدند، نام و مشخصات صدها دختر زیر ۱۴ سال متاهل هم به ثبت رسیده است.

0

به گزارش به دخت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از پایگاه اینترنتی دویچه وله نوشت؛ روزنامه‌ آلمانی “بیلد” به نقل از صورت‌جلسه‌های “کنفرانس ادارات دادگستری” آلمان، گزارش داد: تعداد چشمگیری از پناهجویان دختر با این که هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند، در زادگاه خود ازدواج کرده و سپس راهی آلمان شده‌اند.
در این گزارش آمده است که تا پایان ماه آوریل 161 دختر زیر شانزده سال و 550 دختر زیر 18 سال در دفاتر ایالت بایرن با وجود صغر سن، به عنوان “متاهل” به ثبت رسیده‌ است. این رقم در ایالت بادن ـ وورتمبرگ، 117 و در ایالت نوردراین وستفالن دست کم 188 تن بوده است.
سن ازدواج در آلمان همان سن قانونی 18 سال است. با این‌حال زوج‌ها می‌توانند در صورت اتخاذ گواهی دادگاه، به شرطی که مرد به سن قانونی رسیده باشد (18 سال)، با یکدیگر ازدواج کنند.
گفته می‌شود که نهادهای قضایی آلمان در حال بررسی پیامدهای حقوقی مغایرت موازین قانونی آلمان با قواعدی هستند که در زادگاه‌های پناهجویان اعمال و رعایت می‌شوند. در این چارچوب باید به طور کلی تعیین ‌شود که آیا عقد و ازدواج‌هایی که بر اساس قوانین کشورهای دیگر صورت گرفته، می‌توانند در صورتی که با موازین قانونی آلمان در تضاد باشند، اعتبار داشته باشند یا نه. در حال حاضر مقامات قضایی آلمان در حال بررسی امکان بالابردن سن ازدواج به طور کلی از 18 سال نیز هستند.
بر اساس رای دادگاه خانواده‌ شهر بامبرگ در ایالت بادن- وورتمبرگ که روز جمعه (10 ژوئن) صادر شد، پناهجویان مونث کم سن و سالی که متاهل هستند، زیر چتر “قانون حمایت از پناهجویان زیر سن قانونی” قرار نمی‌گیرند. این رای در رابطه با پرونده‌ی یک دختر 14 ساله‌ی متاهل سوری ‌با استناد به مواد قانون مدنی آلمان صادر شده‌ است. بر اساس این رای، دختر نامبرده نیاز به سرپرست ندارد و به تنهایی می‌تواند محل اقامت خود را تعیین کند. او با همسر 20 ساله‌ خود، ماه اوت وارد آلمان شده است.
اگر این دختر ازدواج نکرده بود، دادگاه سرپرستی شهر بامبرگ به تقاضای اداره‌ جوانان شهر، فردی را به عنوان “سرپرست” برای او تعیین می‌کرد تا محل اقامت او از سوی “سرپرست” تعیین شود.

/انتهای متن/

درج نظر