راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت جنسی در کشور

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از راه اندازی هفده کلینیک سلامت جنسی در کشور خبر داد و گفت: تعداد مرگ نوزادان و کودکان کمتر از یکسال کاهش یافته است.

0

به گزارش به دخت به نقل از تسنیم، محمد اسماعیل مطلق در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برنامه‌های جمعیتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی شامل برگزاری نمایشگاه، آموزش‌های قبل و بعد از ازدواج برای زوجین، سبک زندگی، مراقبت از خود و مراقبت‌های خانه، ناباروری و تک فرزندی است، اظهار داشت: افزایش خدمات پایه سلامت در طول اجرای طرح تحول سلامت و تحول در حوزه بهداشت به عنوان یکی از مهمترین اقدامات وزارت بهداشت بوده است، همچنین اصول باروری در پایگاه‌های بهداشت، مراکز جامع خدمات سلامت و مراکز بهداشتی و درمانی به مردم ارائه می‌شود.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی رهبر معظم انقلاب از 30 اردیبهشت سال 93، گفت: وزارت بهداشت با همکاری سایر ارگان‌ها برنامه‌های جامعی را در کشور از 30 اردیبهشت تا 7 خرداد ماه اجرا می‌کند.

مطلق بیان داشت: یکی از اقداماتی که پس از اجرای طرح تحول سلامت اجرا شد، مشاوره فرزندآوری بود زیرا سن ازدواج افزایش و تعداد ازدواج‌ها نیز کاهش یافته بود به‌گونه ای که سن ازدواج در زنان و مردان بین 4 تا 6 سال و در برخی از استان‌ها حدود 10 سال به تاخیر افتاده بود و از سوی دیگر نیز از سال 85 تا 93 هر ساله شاهد کاهش تعداد ازدواج بودیم که آموزش‌های قبل ازدواج و مشاوره زوجین ضروری به‌نظر می‌رسید.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در سالهای گذشته فاصله ازدواج و فرزند اول، بیش از 3 سال و فاصله بین فرزند اول و دوم بیش از 5 سال بود که یکی از اقدامات مناسب، فرهنگسازی و آموزش‌های زمان بارداری بود زیرا در برخی از زنان، اضطراب و ترس از زایمان وجود داشت و برخی از نزدیکان، آنها را به انجام سزارین تشویق می‌کردند.

وی در ادامه عنوان کرد: آموزش‌های زمان بارداری در مراکز بهداشتی و درمانی آغاز شد و پس از بررسی‌ها دریافتیم که زایمان طبیعی برای مادران خوشایند شده و ترس آنها از بین رفته است.

مطلق تصریح کرد: تا قبل از طرح تحول سلامت، سزارین یکی از مشکلات کشور بود و میزان سزارین در کشور ما در منطقه بسیار بالا بود اما در حال حاضر بین 6.5 تا 10 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه حدود 3 میلیون زوج در کشور نابارور هستند، افزود: با همکاری معاونت درمان اقدامات درمانی لازم برای آنها در نظر گرفته شده و از سوی دیگر آموزش، فرهنگسازی و شیوه زندگی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: در سال 94، یک میلیون و 570 هزار ولادت در کشور داشتیم که نسبت به سال 93، حدود 36 هزار مورد افزایش داشته و تعداد مرگ ها نیز 70 هزار مورد کاهش یافته است.

مطلق بیان داشت: انتظار یونیسف از کشورهای دنیا کاهش مرگ نوزادان به 12 در هزار و کودکان کمتر از یکسال به 15 هزار در یک هزار نفر بود اما اکنون متوسط مرگ نوزادان در کشور، 9.5 در هزار و مرگ کودکان کمتر از یکسال، 13.8 در هزار نفر است.

وی شاخص امید زندگی در زنان را 74 سال و برای مردان 72.8 عنوان کرد و افزود: برنامه ریزی ما در برنامه ششم توسعه این است که متوسط امید زندگی زنان را به 76 و مردان را به 74 سال برسانیم.

مطلق با مقایسه تعداد طلاق در سالهای 93 و 94، گفت: روند طلاق در کشور تقریبا ثبات داشته زیرا در سال 93، 163 هزار و 569 و در سال 94، 163 هزار و 765 طلاق در کشور ثبت شده است.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اضافه کرد: افزایش طلاق‌ها به دلیل افزایش نارضایتی از زندگی مشترک و زناشویی در بین زوجین بود که خوشبختانه 17 کلینیک جنسی در 17 دانشگاه علوم پزشکی کشور راه اندازی شده است.

وی با اشاره به بندهای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، خاطرنشان کرد: در یکی از این بندها، وزارت بهداشت مجری است که میزان باروری کلی را که هم اکنون 1.8 درصد است را به 2.1 درصد برساند اما ما در خصوص سلامت مادر، نوزاد و کودک با همکاری سایر ارگانها کمیته هایی را تشکیل دادیم تا شاهد کاهش مرگ و میر آنها و ناباروری شویم.

/انتهای متن/

درج نظر