دوربین‌ مچ ملکه انگلیس را گرفت

ملکه انگلیس در جریان اظهاراتی بی‌ملاحظه، مقام‌های چینی را “بسیار بی‌ادب” توصیف کرد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه تلگراف، ملکه الیزابت دوم در مهمانی‌ای که در کاخ باکینگهام ترتیب داده شده بود، گاف عجیبی در مورد مقامات کشور چین داد. ملکه انگیلس که متوجه دوربین نبود و یا شاید فکر نمی‌کرد دوربین صدایش را بتواند ضبط کند در مکالمه‌ای با “لوسی دورسی”، یک فرمانده عملیات پلیس گفت: مقامات چینی بسیار بی ادب هستند.

AFP-49.jpg

فرمانده “دورسی” زمانی که در حال بازگو کردن خاطرات نه چندان خوب خود از چین با ملکه بود، ملکه الیزابت چنین نظری را در مورد مقامات چینی بازگو کرد.

به ملکه گفته شد که فرمانده دورسی مسئول مسایل امنیتی در زمان سفر شی جینپینگ، رئیس جمهور چین به لندن در اکتبر سال گذشته بود. ملکه در پاسخ گفت: “چه بدشانسی‌ای!”

این مکالمه کوتاه و نقطه نظر ملکه الیزابت در مورد چینی‌ها بازتاب‌های جنجال برانگیز بسیاری در سطح بین‌الملل داشته است.

این در حالی است که ملکه انگلیس به ندرت در ملاء عام درباره مسایل سیاسی اظهارنظر می‌کند.

معلوم نیست این اظهارنظر درباره رفتار کدام مقام چینی بوده است. گزارش تلویزیون جهانی بی‌بی‌سی در این باره در چین سانسور شده است.

گفته شده که در آن زمان، مقام‌های چینی از نشستی که با باربارا وودوارد، سفیر انگلیس در چین داشتند، خارج شدند و تهدید کردند که سفر هیات چینی لغو می‌شود.

این در حالی است که سخنگوی کاخ باکینگهام گفته است که درباره مکالمات خصوصی ملکه اظهارنظر نمی‌کند. کاخ باکینگهام سفر رسمی و تشریفاتی رئیس‌جمهوری چین به این کشور را “بسیار موفق” خواند.

وزارت امور خارجه چین هم در واکنش گفته است که سفر سال گذشته رئیس‌جمهوری چین به انگلیس موفقیت‌آمیز بوده است.

در همین حال دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز در گفت‌وگویی با ملکه الیزابت، افغانستان و نیجریه را دو کشور “فوق‌العاده فاسد” توصیف کرده است.

کامرون این اظهارات را در جریان صحبت در مورد نشست قریب‌الوقوع سران برای مبارزه با فساد در لندن ابراز کرده است.

سفارت افغانستان در لندن با صدور بیانیه‌ای به پیشرفت‌های دولت افغانستان در مبارزه با فساد اشاره کرده و اظهارات کامرون را بی انصافی توصیف کرده است.

رئیس جمهور نیجریه که با وعده مبارزه با فساد به قدرت رسید هم گفته است که از این سخنان کامرون حیرت زده شده است.

کامرون در جریان گفت‌وگو با ملکه الیزابت دوم گفت: رهبران برخی کشورها که به طرز فوق العاده‌ای فاسد هستند به انگلیس خواهند آمد. نیجریه و افغانستان، احتمالا فاسدترین کشورها روی زمین هستند.”

این گفت‌وگوها در کاخ باکینگهام و در مجلسی به مناسبت نودمین سالگرد تولد ملکه انجام گرفته است.

/انتهای متن/

درج نظر